Podatki 2012

Milena Kochanowska
Jakie zmiany czekają nas w tym roku w podatkach wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Czy w tym roku będziemy mogli liczyć na jakieś nowe ulgi podatkowe?
- Tak. Wprowadzono jedną nową ulgę dla podatników. Dotyczy ona tych, którzy rozpoczną oszczędzanie w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Za ten rok będziemy mogli odliczyć wpłaty dokonane na to konto od podstawy opodatkowania, czyli od dochodu. Jednak nie całą wpłatę, lecz nie więcej niż około 4 tys. złotych rocznie. Kwota ta jest ograniczona wysokością naszych składek na emeryturę.

Słyszałem, że Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego będą funkcjonowały podobnie jak IKE. Czy to prawda?
- Nie. Będą one funkcjonowały na innych zasadach. Pieniądze wypłacane z IKE są nieopodatkowane, wypłaty z IKZE będą zaś opodatkowane według zasad, jakie będą obowiązywały w dniu pobierania z nich emerytury.

Czy za ten rok, tak, jak przez ostatnie lata, będziemy mogli skorzystać z ulgi internetowej?
- Tak, bo nie dokonano żadnych zmian w ustawie. Jednak prawie na pewno będzie to ostatni rok z ta ulgą. Rząd ma zamiar ją zlikwidować.


Wychowuję 30-letnie dziecko dostające zasiłek pielęgnacyjny. Czy mogę za ten rok rozliczyć się wspólnie z synem?

- Tak, bo wiek dziecka nie ma znaczenia, jeśli dostaje taki zasiłek.

Nie mam numeru NIP, bo pierwszy dochód uzyskałem w grudniu zeszłego roku. Podobno muszę o niego wystąpić, bo nie będę mógł rozliczyć się za 2011 rok?
- Najważniejszą zmianą w deklaracjach podatkowych PIT za rok 2011 składanych w 2012 roku jest wpisywanie numeru PESEL zamiast numeru NIP. Na podstawie numeru NIP identyfikowani będą jedynie przedsiębiorcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zarejestrowane dla celów podatku VAT na rocznych deklaracjach podatkowych podadzą więc numer NIP, a pozostali jedynie swój numer PESEL. O ile nie jest pan przedsiębiorcą, nie musi pan występować o NIP.

W zeszłym roku korzystałem z lokat jednodniowych, żeby nie płacić tak zwanego "podatku belki". Czy w tym roku też będę mógł tak robić?
- Takie lokaty będą funkcjonowały do 31 marca tego roku. Od 1 kwietnia zmieniają się zasady liczenia zaokrągleń kwot podatkowych przy liczeniu odsetek. W związku z tym od kwietnia wszyscy będziemy płacili "podatek belki", bez różnicy na rodzaj lokaty.

Rozliczam się co roku wspólnie z mężem. W tym roku mąż wyjechał na stypendium do USA i wróci dopiero w czerwcu. Czy na zeznaniu rocznym mogę podpisać się za niego?
- Nie ma takiej potrzeby, bo przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 wprowadziły możliwość złożenia deklaracji z jednym podpisem, gdy mamy na to ustne upoważnienie małżonka.


Pod koniec marca spodziewam się dziecka. Czy będę mogła skorzystać z ulgi prorodzinnej, rozliczając się za 2012 rok i w jakiej wysokości?

- Ulga rozliczana jest miesięcznie. W rozliczeniu za ten rok będzie więc pani miała prawo do odliczenia kwoty ulgi za 10 miesięcy, czyli 92,67 zł x 10. Do odliczenia zawsze wlicza się miesiąc, w którym dziecko się rodzi - bez znaczenia, czy jest to początek, czy koniec miesiąca.


Prowadzę działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Mam 12-letnią córkę. Czy w tym roku będę mogła skorzystać z ulgi prorodzinnej?

- Nie może pani rozliczyć w zeznaniu ulgi prorodzinnej, jeśli nie uzyskuje pani przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, na przykład z tytułu umowy o pracę. Z ulgi nie skorzystają też osoby opodatkowane kartą podatkową oraz podatkiem liniowym. Pod tym względem, od zeszłego roku nic się nie zmieniło.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie