Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2014: Podatek od auta. Kiedy musimy zapłacić podatek pcc, a kiedy akcyzę i VAT?

Milena Kochanowska
Podatek od auta. Istotne jest od kogo kupujemy auto – od osoby fizycznej czy z komisu, a także to, czy było ono zarejestrowane w Polsce czy nie
Podatek od auta. Istotne jest od kogo kupujemy auto – od osoby fizycznej czy z komisu, a także to, czy było ono zarejestrowane w Polsce czy nie M.GENCA
Podatek od auta. Kiedy musimy zapłacić podatek pcc, a kiedy akcyzę i VAT? Co jest jeszcze ważne przy obliczaniu ewentualnego podatku? To warto wiedzieć!

1 Gdy kupujemy nowy samochód z zagranicy. Podatek VAT musimy zapłacić zawsze, nawet gdy kupujemy auto z zagranicy w ramach tak zwanego wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT). Każdy musi zgłosić zakup auta i zapłacić podatek. Do swojego urzędu skarbowego składamy więc informację VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (najczęściej jest to 14 dni od daty wystawienia faktury zakupu). Do wniosku dołączamy kopię faktury i dokumenty przetłumaczone na język polski, potwierdzające kupno samochodu w ramach WNT. Od tego roku nie musimy już czekać na wydanie zaświadczenia z urzędu, potwierdzającego zgłoszenie, żeby zarejestrować samochód w wydziale komunikacji.

2 Samochody używane z zagranicy bez VAT i bez opłaty w urzędzie skarbowym. Jeżeli kupiliśmy samochód używany z zagranicy jako osoba prywatna lub jako przedsiębiorca, gdy sprzedaż była opodatkowana na zasadzie marży – a tak jest zazwyczaj, nie zapłacimy podatku ani VAT, ani pcc. Nie musimy też składać wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku VAT.

3 Samochód używany kupiony w kraju. Jeśli kupujemy samochód używany w Polsce od osoby fizycznej, a jego cena jest wyższa niż 1000 zł, w ciągu 14 dni musimy zapłacić podatek pcc w wysokości 2 proc. wartości pojazdu. Musimy także złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację pcc-3 i opisać kupiony samochód. 2 proc. podatku liczone jest od ceny rynkowej auta, a nie od ceny wynikającej z umowy kupna-sprzedaży. Cena pojazdu podana w deklaracji może o 33 proc. odbiegać od jego wartości rynkowej. Jeżeli jednak odbiega od niej znacznie, urząd może wezwać nabywcę auta do podwyższenia podstawy opodatkowania wykazanej w deklaracji. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną urzędu, możemy powołać biegłego rzeczoznawcę. Urząd również ma do tego prawo. Gdy wartość auta w opinii rzeczoznawcy będzie różniła się o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez nas, to my poniesiemy koszty opinii biegłego.
UWAGA! Z obowiązku zapłaty pcc od kupna używanego auta w kraju zwolnione są osoby mające orzeczenie o niepeł-nosprawności II i III stopnia.

4 Kupujemy samochód z komisu. W cenę samochodu kupionego w komisie wliczony jest podatek VAT. Jeśli stroną sprzedającą jest komisant, podatku pcc nie płacimy. Kupując samochód z komisu możemy natomiast mieć obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Prowadzący komis samochodowy najczęściej nie rejestrują używanych aut sprowadzanych z zagranicy i obowiązek zapłaty akcyzy pozostawiają nabywcy, który będzie sam rejestrował samochód. Musimy więc zawsze upewnić się, czy pojazd był już wcześniej zarejestrowany w Polsce czy nie. Podatku pcc nie zapłacimy również wówczas, gdy kupimy auto poleasingowe od firmy lub banku.

5 Kupujemy auto z polskiego salonu. Kupujący samochód z salonu nie ma obowiązków podatkowych, bo to prowadzący salon płaci akcyzę i VAT. Nie zapłacimy też podatku od czynności cywilnoprawnych (pcc). Podatek VAT wliczony jest jednak w cenę auta, jest więc podatkiem pośrednim i to my w gruncie rzeczy ponosimy ten wydatek. Warto zatem upewnić się, czy na fakturze została umieszczona właściwa cena, a nie np. zaniżona, co może później stanowić dla nas problem, gdybyśmy zamierzali używać samochód również do działalności gospodarczej i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski