Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2014: sprzedaż domu lub mieszkania a podatek

Milena Kochanowska
Podatki 2014: sprzedaż mieszkania lub domu a podatek
Podatki 2014: sprzedaż mieszkania lub domu a podatek 123 RF
Podatki 2014: sprzedaż domu lub mieszkania a podatek. Kiedy musimy zapłacić podatek, a kiedy możemy tego uniknąć? Co możemy od podatku odliczyć, żeby go pomniejszyć? Przeczytaj koniecznie!

Kiedy zapłacimy podatek i jaki? Jeżeli sprzedajemy: mieszkanie lub udziały w nim, spółdzielcze własnościowe prawa do mieszkania, prawa do domu jednorodzinnego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym zostały kupione (lub wybudowane – w przypadku domu lub mieszkania), musimy zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Sprzedaż taka nie może mieć związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Okres 5 lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym sprzedana nieruchomość została kupiona. Jeżeli więc sprzedaliśmy w 2014 r. nieruchomość, którą kupiliśmy przed 1 stycznia 2009 r., nie musimy płacić od tej sprzedaży podatku.

Jak obliczamy podatek? 19 procentowy podatek obliczany jest od zysku. Oznacza to, że kwotę jaką uzyskaliśmy ze sprzedaży pomniejszamy o poniesione koszty i ją opodatkowujemy.

Co możemy odliczyć? Koszty zakupu nieruchomości lub jej wybudowania, wydatki jakie ponieśliśmy na podniesienie jej wartości – np. koszty remontu. Wydatki odliczamy na podstawie faktur VAT oraz innych dokumentów, np. opłat administracyjnych. Jeżeli sprzedawane mieszkanie dostaliśmy w spadku, kosztem może być kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Ulga Mieszkaniowa. Zwolnione z podatku są te zyski ze sprzedaży nieruchomości, które przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Gdy pieniądze na nowe lokum wydamy w całości, cały nasz zysk będzie z podatku zwolniony.


Wydatki na własne cele mieszkaniowe to
koszty poniesione np. na: kupno domu lub mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, kupienie gruntu pod budowę domu. To również kwoty wydane na budowę, adaptację albo remont własnego domu lub mieszkania, raty kredytu wraz z odsetkami, w tym również tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, który zaciągnięty został na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych przed dniem sprzedaży.


Żebyśmy mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku
, wydatki na własne cele mieszkaniowe musimy ponieść w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku w którym sprzedaliśmy nieruchomość lub udziały w niej.

Składamy PIT 39. Do końca kwietnia następnego roku składamy deklarację PIT 39, w której wskazujemy: dochody ze sprzedaży nieruchomości w roku poprzednim, podatek oraz dochody zwolnione z podatku ze względu na ulgę mieszkaniową. W tym samym terminie musimy zapłacić podatek od zysków z tej sprzedaży. W zeznaniu deklarujemy zysk zwolniony z opodatkowania, niezależnie od tego, czy wydatki na cele mieszkaniowe już ponieśliśmy, czy będzie je ponosili dopiero po złożeniu zeznania.


Kiedy zapłacimy podatek z odsetkami?
Jeżeli nie wydamy pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat, musimy złożyć korektę zeznania PIT 39 i zapłacić podatek wraz z odsetkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski