Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki i opłaty w Kaliszu. Ile i na czym zarabia miasto? SPRAWDŹ

Andrzej Kurzyński
Tylko w tym roku do kasy miasta ma trafić około 54,5 mln złotych z tytułu podatku od nieruchomości. Ale samorząd zarabia także na innych podatkach i opłatach.

Największy zastrzyk w budżecie Kalisza stanowi podatek od nieruchomości. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają nieruchomości i obiekty budowlane, tj. grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W budżecie na 2015 rok zaplanowano, że z tego tytułu do miejskiej kasy trafi 54 500 000 złotych. Najwięcej zapłacą firmy, bo aż 40 500 000 złotych. Prywatni właściciele nieruchomości będę musieli zapłacić w sumie 14 mln złotych podatku od nieruchomości.

Ale na tym nie koniec. Blisko 300 tysięcy złotych wyniesie w tym roku podatek rolny. Opodatkowaniu nim podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. W tym przypadku proporcje są odwrotne. Firmy będę musiały odprowadzić do miejskiej kasy około 11 500 złotych. Pozostałą kwotę zapłacą osoby prywatne.

2900 złotych stanowić będą wpływy z podatku leśnego. Ale już podatek od środków transportowych sięgnie 4 900 000 złotych. Kolejnych 200 tysięcy złotych stanowić będzie podatek dochodowy w formie karty podatkowej pobierany jest od działalności usługowej lub wytwórczo – usługowej prowadzonej przez osoby fizyczne. Pół miliona złotych, to wysokość podatku od spadków i darowizn. Podobnie jak poprzedni podatek, stanowi on dochód własny miasta, ale realizowany jest za pośrednictwem urzędów skarbowych. Wielkość tego podatku uzależniona jest od wartości spadku lub darowizny, a także od stopnia pokrewieństwa nabywcy. Wpływy zależne są również od czynników losowych, nieprzewidywalnych ze statystycznego punktu widzenia. Stawki podatku oraz grupy podatkowe określa ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Miasto liczy, że zainkasuje też okrągłe 4 miliony złotych z tytułu podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatek ten pobierany jest od umów sprzedaży (zamiany) nieruchomości i realizowany jest przez urzędy skarbowe.

Samorząd Kalisza zarabia także na różnego rodzajach opłat. A tych jest sporo. W tym roku 2 700 000 złotych mają wynieść
wpływy z opłaty skarbowej. Opłacie tej podlega dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, wydanie zaświadczenia na wniosek, wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji) oraz złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury i inne wymienione wymienione w Ustawie o opłacie skarbowej.

3 100 000 złotych miasto zarobi na opłatach targowych, od handlujących na miejskich targowiskach. Wpływy z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, które wnoszą podmioty gospodarcze prowadzące detaliczną działalność handlową i gastronomiczną to 2 100 000 złotych.

W budżecie na 2015 rok zaplanowano dochody w wysokości 9000 złotych tytułem opłat za licencje udzielane na przewozy osób taksówkami, zezwolenia na przewozy regularne na terenie miasta i zaświadczenia potwierdzające wykonywanie publicznego transportu zbiorowego wydawane Kaliskim Liniom Autobusowym. 290 tysięcy złotych mają wynieść wpływy z opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest
Miasto Kalisz.

90 tysięcy złotych, to z kolei kwota, jaka ma trafić do budżetu miasta z opłat adiacenckich z tytułu podziałów nieruchomości i za wybudowanie infrastruktury technicznej. 2 880 000 złotych mają przynieść wpływy ze strefy płatnego parkowania, a 1,2 mln złotych z opłat za zajęcie pasa drogowego. Symboliczne 520 złotych wyniosą wpływy z opłaty eksploatacyjnej, którą uiszcza firma posiadająca koncesję na wydobycie kruszywa naturalnego (piasku).

W budżecie na 2015 rok zaplanowano również, że kaliszanie będą musieli zapłacić w sumie 13 150 000 złotych za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zaplanowano również, że grzywny, mandaty i kary pieniężne jakie zapłacą w tym roku kaliszanie z tytułu nałożonych przez Straż Miejską mandatów karnych wyniosą 120 tysięcy złotych.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski