Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki od spadków i darowizn. To trzeba wiedzieć!

Milena Kochanowska
Paweł Małecki
Paweł Małecki
Kto zapłaci podatek od spadku lub darowizny, a kto nie? Kiedy fiskus może nas ukarać wyższym podatkiem? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Izby Doradców Podatkowych

Odziedziczyłem duży dom z ogrodem po zmarłych rodzicach. Czy to prawda, że nie zapłacę za spadek podatku?
Paweł Małecki: Spadki i darowizny przekazywane w kręgu najbliższej rodziny - czyli przez małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochę i rodzeństwo - są całkowicie zwolnione od podatku. Nawet jeśli w grę wchodzą darowizny lub spadek o dużej wartości.

Dziadkowie darowali mi 10 tys. złotych gotówką. Czy muszę od tej kwoty uiścić podatek?
Paweł Małecki: Niestety tak. Darowizny pieniężne trzeba przekazywać obdarowanemu na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Jeśli darczyńca tego nie zrobi darowizna będzie opodatkowana.

Jeśli nie płacę podatku od spadku po ojcu, to czy muszę zgłosić fakt jego otrzymania do urzędu skarbowego?
Paweł Małecki: Tak. Darowizny i spadki przekraczające 9 637 złotych, od jednej osoby w ciągu pięciu lat, trzeba w terminie sześciu miesięcy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego, w którym rozliczamy się z podatku. Przy spadku, termin na zawiadomienie naczelnika liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego jego nabycie.

Teść chce mi darować sporą kwotę. Jaki podatek zapłacę?
Paweł Małecki: Podatek płaci się od nadwyżki spadku bądź od części darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku. Do każdej grupy podatkowej przypisana jest inna kwota. Od teścia możemy w ciągu pięciu lat, licząc od pierwszej darowizny, przyjąć bez podatku 9 637 złotych. W drugiej grupie podatkowej kwota wolna od podatku to 7 276 złotych. Jeśli więc darowizny przyjęte w trakcie pięciu lat od ciotki są niższe od tej kwoty, podatkiem nie musimy się martwić. W trzeciej grupie podatkowej, czyli od osób niespokrewnionych możemy przyjąć bez podatku 4 902 złotych.

Odziedziczyłam 50. metrowe mieszkanie po sąsiadce. Czy będę musiała zapłacić od nie podatek?
Paweł Małecki: Tylko członkowie najbliższej rodziny nie muszą płacić podatku od otrzymanego lub odziedziczonego mieszkania lub domu, niezależnie od jego metrażu. Sąsiadka należy do trzeciej grupy podatkowej, więc podatek powinna pani zapłacić. Jeżeli jednak przez co najmniej dwa lat sprawowała pani opiekę nad spadkodawczynią i ma pani umowę o opiekę potwierdzoną notarialnie, nie będzie pani podatku płaciła.

Czy umowę darowizny każdy może sporządzić samodzielnie?
Paweł Małecki: Tak. Powinna ona zawierać między innymi: imiona, nazwiska i adresy stron, przedmiot darowizny oraz jej warunki. Można też dodać informację o stopniu pokrewieństwa między darczyńcą i obdarowanym. Musi znaleźć się na niej data zawarcia umowy. Nie trzeba podpisywać jej u notariusza, choć ten fakt zawsze podnosi jej wiarygodność.

Dwa lata temu dostaliśmy od rodziców 15 tys. złotych na kupno samochodu, ale nie zgłosiliśmy tego faktu do skarbówki. Czy grozi nam jakaś kara?
Paweł Małecki: Powinniście państwo zgłosić to jak najszybciej i zapłacić podatek. Z racji tego, że nie zgłosiliście tego fiskusowi w ciągu wymaganych sześciu miesięcy to zapłacicie fiskusowi 3 proc. podatku od różnicy miedzy 15 tys. złotych, a kwotą wolną od podatku wynoszącą 9 637 złotych. Gdyby w ciągu tych dwóch lat skontrolował pastwa urząd skarbowy, musielibyście państwo zapłacić aż 20 proc. podatku.

Czy ten, kto dostał lub odziedziczył mieszkanie, a następnie je sprzeda, zawsze będzie musiał zapłacić 19 proc. podatku od dochodu z tej transakcji?
Paweł Małecki: Nie zawsze. Podatku nie zapłaci ten, kto sprzeda podarowane bądź odziedziczone mieszkanie nie wcześniej niż po pięciu latach. Gdy mieszkanie otrzymaliśmy w roku 2007 lub 2008, to wolne od podatku będą przychody uzyskane z jego sprzedaży, jeśli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały nie krócej niż przez 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Jeżeli natomiast darowiznę dostaliśmy w 2009 lub później, to będziemy zwolnieni z podatku, jeśli uzyskane przychody przeznaczymy na własne potrzeby mieszkaniowe.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski