Podatki: praca za granicą

Milena KochanowskaZaktualizowano 
Pracując lub mając zamiar podjąć pracę za granicą warto wiedzieć, na jakich zasadach rozliczamy się z fiskusem
Pracując lub mając zamiar podjąć pracę za granicą warto wiedzieć, na jakich zasadach rozliczamy się z fiskusem
Polacy wyjeżdżający za granicę lub już pracujący w obcych krajach, muszą pamiętać, że większość z nich będzie musiała rozliczyć uzyskane tam dochody także z polskim fiskusem. Nawet mimo tego, że z blisko 80 krajami Polska podpisała już umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

1 Kto nie musi dzielić się z fiskusem?
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ci, którzy mieszkają na terytorium Polski muszą zapłacić podatek bez względu na miejsce osiągnięcia dochodu. Jeżeli więc nie mieszkamy w Polsce oraz na terenie kraju nie osiągamy żadnych dochodów, nie musimy rozliczać się z polskim fiskusem.

2 Czy mieszkam w RP?
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się każdego, kto posiada na terytorium naszego kraju tak zwane centrum interesów osobistych albo gospodarczych (mieszkanie, dom, firmę itp.) lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

3 Pobyt lub zamiar
Zgodnie z przepisami podatkowymi o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (faktyczne przebywanie) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Chodzi tu więc o rzeczywiste przebywanie w miejscowości, która dla podatnika stanowi jego centrum interesów życiowych. W tym przypadku dla fiskusa nie ma znaczenia fakt naszego zameldowania. W drugim zaś, dla prawidłowego określenia miejsca zamieszkania najważniejszy jest nasz zamiar dłuższego przebywania na danym terenie.


4 Certyfikat rezydencji

Zamiar pobytu na stałe musi mieć jednak charakter obiektywny. Na przykład polski obywatel kupi za granicą mieszkanie, wstąpi w związek małżeński z obcokrajowcem i zamieszka wraz ze współmałżonkiem w jego kraju itp. Najprostszym sposobem udowodnienia faktu przeniesienia centrum interesów życiowych do innego kraju jest uzyskanie od władz podatkowych tego kraju certyfikatu rezydencji - dokumentu, który potwierdza naszą rezydencję podatkową, ze względu na którą jesteśmy traktowani w tym kraju jak osoba podlegająca obowiązkowi podatkowemu.

5 Bez podwójnego opodatkowania
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych poza granicami Polski odbywa się zgodnie z przepisami polskiej ustawy o podatku dochodowym oraz zasadami wynikającymi z dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowanie, jakie nasz kraj zawarł z państwami obcymi. Aktualnie takie umowy mamy podpisane z blisko 80. państwami, zdecydowaną większością krajów, w których pracują Polacy. Wykaz oraz treść umów można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl lub www.mofnet.gov.pl). W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska wykorzystuje jeden z dwóch sposobów na to: metodę wyłączenia z progresją lub metodę proporcjonalnego odliczenia.


6 Kiedy zapłacimy dwa razy?

Brak umowy oznacza, że dochody uzyskane za granicą mogą być drugi raz opodatkowane w Polsce, jednak z uwzględnieniem podatku zapłaconego w państwie, w którym pieniądze zarobiliśmy.


7 Tylko polskie zarobki

Metoda wyłączenia z progresją przewiduje opodatkowanie tylko tych dochodów, które uzyskaliśmy w Polsce. Natomiast dochody, które osiągnęliśmy poza granicami naszego państwa są u nas zwolnione od podatku. Ich wysokość służy jednie do ustalenia stopy procentowej, która będzie zastosowana do obliczenia podatku od dochodów osiągniętych w kraju.

8 Jakie umowy z jakimi krajami?
Kraje i odpowiadające im metody unikania podwójnego opodatkowania
Metodę wyłączenia z progresją przewidują między innymi umowy zawarte z: Albanią, Chinami, Chorwacją, Cyprem, Czechami, Estonią, Francją, Grecją, Indonezją, Irlandią, Japonią, Kanadą, Kuwejtem, Litwą, Łotwą, Niemcami, Portugalią, Republiką Południowej Afryki, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Tunezją, Turcją, Ukrainą i Włochami oraz od 2007 roku również z Wielką Brytanią.
Metodę odliczenia proporcjonalnego przewiduje się między innymi w umowach zawartych z:: Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Szwecją. Także w sytuacjach, gdy z danym krajem nie mamy podpisanej żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

9 Kto rozlicza się z polskim fiskusem?
Podatnicy pracujący w państwach, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której przewidziano zastosowanie metody odliczenia proporcjonalnego muszą zawsze złożyć roczne zeznanie podatkowe w polskim urzędzie skarbowym. Obowiązek ten mamy także wtedy, gdy w Polsce nie osiągnęliśmy żadnych dochodów. Ta sama zasada dotyczy osób pracujących w krajach, z którymi Polska nie podpisała odpowiedniej umowy międzynarodowej.

10 Bez zeznania
Obowiązek złożenia PIT-u przez pracujących w krajach, z którymi Polska podpisała umowę przewidującą zastosowanie metody wyłączenia z progresją, będzie zależał od tego czy osiągnęli w kraju dochody podlegające opodatkowaniu. Jeżeli nie mają żadnych dochodów, nie muszą składać do polskiego urzędu skarbowego zeznania rocznego. W innym przypadku zobowiązani są do złożenia PIT-36, w którym wykażą i rozliczą dochody osiągnięte w Polsce.


11 Jak obliczymy podatek?

W przypadku metody wyłączenia z progresją podatek oblicza się w ten sposób:
1) do dochodów osiągniętych w Polsce dodaje się dochody osiągnięte za granicą i od ich sumy oblicza się podatek według skali podatkowej,
2) ustala się stopę procentową podatku dzieląc kwotę podatku z punktu 1 przez sumę dochodów krajowych i zagranicznych,
3) ustaloną zgodnie z punktem 2 stopę procentową stosuje się do dochodu osiągniętego w Polsce.
W przypadku metody odliczenia proporcjonalnego sposób obliczenia podatku wygląda tak:
1) do dochodów osiągniętych w Polsce dodaje się dochody osiągnięte za granicą i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali podatkowej,
2) od podatku obliczonego zgodnie z punktem 1 odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

12 Dopłata podatku nie zawsze
Metoda proporcjonalnego odliczenia narzuca nam konieczność opodatkowania dochodów osiągniętych za granicą również w Polsce. Wysokość ewentualnej "dopłaty" podatku w kraju będzie jednak zależała od wysokości podatku zapłaconego już w państwie obcym. Ale nie zawsze. Jeżeli za granicą uzyskamy dochód z umowy o pracę lub zlecenia, to stosujemy tak zwana ulgę abolicyjną. Polega ona na tym, że podatek wyliczamy dwukrotnie. Najpierw obliczamy podatek od wszystkich dochodów w kraju i za granicą, i od tej kwoty potrącamy podatek zapłacony za granicą. A następnie obliczamy ponownie podatek, stosując metodę stopy procentowej. Kolejnym krokiem jest odjęcie od pierwszego wyliczonego podatku, kwoty podatku drugiego. Na deklaracji od sumy wyliczonej metodą pierwszą odejmujemy tę różnicę. Otrzymamy wówczas kwotę podatku do zapłaty.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3