Podawał się za Żyda z Izraela i nikt tego nie sprawdził

  Podawał się za Żyda z Izraela i nikt tego nie sprawdził

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Podawał się za Żyda z Izraela i nikt tego nie sprawdził
  1/10
  przejdź do galerii

  ©tvn24.pl

  Występujący od lat jako rabin Jacoob Ben Nistell nie tylko nie jest żydowskim duchownym, ale też nazywa się inaczej i nie pochodzi z Izraela. Nikt nie sprawdzał jego tożsamości chociaż występował w ważnych rolach - religijnych i publicznie. Kiedy odkryliśmy jego prawdziwą tożsamość próbował wprowadzić nas w błąd podając się za rosyjskojęzycznego obcokrajowca oraz brygadzistę w hurtowni we Wrocławiu.
  Jacoob (lub Yaakav - bo stosuje dwie pisownie) Ben Nistell przyznał, że nie jest rabinem przed dwoma tygodniami w rozmowie z Głosem. Nie powiedział wtedy jednak, że nazywa się inaczej. I że wbrew temu jak przedstawia się w społeczności żydowskiej i pisze o sobie na Facebooku, nie urodził się i nie mieszka w Hajfie w Izraelu, nie zna też hebrajskiego.

  Zobacz też: Poznańska gmina żydowska odcina się od „rabina”


  Podający się za Ben Nistella pełni w Filii Gminy Żydowskiej w Poznaniu ważną funkcję. Według „Almanachu Żydowskiego” Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP jest osobą odpowiedzialną za „religijne przygotowanie oraz prowadzenie szabatu i świąt”. Wiele razy występował też jako reprezentant FGŻ na oficjalnych uroczystościach (patrz niżej). Głośno o nim na cały kraj stało się dopiero przed Wielkanocą, gdy jako rabin wziął udział wraz z imamem w rekolekcjach.

  - Znam go, ale to nie żaden Nistell tylko Jacek Niszczota. On jest z Ciechanowa - z tą informacją zadzwonił do nas mieszkaniec woj. małopolskiego (prosił by nie podawać jego nazwiska) po zobaczeniu w TVN24 relacji z rekolekcji. Zapewnił, że zetknął się z nim osobiście i poznał go też po głosie.

  Jako Igor i brygadzista
  Żeby zweryfikować sygnał zadzwoniliśmy anonimowo na komórkę Nistella podaną przez Alicję Kobus z FGŻ. Na ten sam numer, pod którym rozmawialiśmy z nim gdy przyznał, że nie jest rabinem. Pytanie o Jacka Niszczotę zaskoczyło go. Po chwili stwierdził, że... wyszedł on do sklepu i będzie za 10 minut.
  « 1 3

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (110)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal

  nooo (gość)

  To skandal że człowiek który położył nieocenione zasługi w promowaniu kultury semickiej w Polsce szkalowany jest za nie dostateczną czystość krwi. Jest żydem ponieważ nim się czuje i wszelkie ataki...rozwiń całość

  To skandal że człowiek który położył nieocenione zasługi w promowaniu kultury semickiej w Polsce szkalowany jest za nie dostateczną czystość krwi. Jest żydem ponieważ nim się czuje i wszelkie ataki są zamachem na jego wolność wyznania. Dziennikarskie śledztwo w kwestii przekonań i sympatii religijnych to zwykłe publiczne piętnowanie godne ukarania i słonego odszkodowanie finansowego.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trefne

  niezbyt koszerny (gość)

  No to teraz żydki mają problem, bo nieźle im naprofanował, trzeba wszystko koszerować. A co z tymi, co nażarli się trefnego? Przeżyli??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Raczej nikogo nie okradł i nie pobił...

  w3sołyR0M4N (gość)

  Co najwyżej narobił żenady "starszym braciom w wierze". Zabawna historyja. Czy to coś zmieni i nauczy tych którzy mu na taki happening pozwolili¿

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no i co

  polak (gość)

  no i co z tego....wina po stronie żydowskiej grupy. tak nas weryfikują jacy my antysemici, rasiści, kolaboranci wojenni mordercy itd...a sami swego nie poznają ;) cudowny gość, oscara za rolę :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkolił się na filmie „Kosul” z Fronczewskim?

  spokojny

  Może gość szkolił się na filmie „Kosul” z Fronczewskim?
  Tam bohater występuje jako Jacek Ben Zilbersztajn.
  Też dobre. Chociaż Ben to mi się kojarzy raczej z kowbojami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd mi Rodacy!!!

  WielkoPolak (gość)

  Czytając artykuł można mieć mieszane uczucia: z jednej strony to śmieszne, że jakiś facet przebrał się za rabina i oszukał wszystkich, a z drugiej strony to SMUTNE, że wzbudziło to w wielu osobach...rozwiń całość

  Czytając artykuł można mieć mieszane uczucia: z jednej strony to śmieszne, że jakiś facet przebrał się za rabina i oszukał wszystkich, a z drugiej strony to SMUTNE, że wzbudziło to w wielu osobach tyle złych emocji skierowanych nie na OSZUSTA ale na Bogu ducha winnych ludzi! To tak jakby złodziej dostał pochwałę za to, że okradł, a pomyje wylewa się na okradzionego i wmawia się wszystkim, że to jego wina! Najbardziej bulwersują mnie ataki na Alicję Kobus, która całą swoją energię poświęca na rzecz integracji kulturowej i pojednania między naszymi narodami! Jak widać po wpisach jest to niezwykle trudne zadanie. Spotkałem kiedyś Panią Alicję i zrobiła na mnie niesamowite wrażenie! Jest niezwykle otwartą i pogodną osobą o WIELKIM SERCU! Stara się w ludziach widzieć dobro i dlatego dała się oszukać. Nie tylko zresztą ona... nawet inni rabini, uczestniczący w uroczystościach z tym OSZUSTEM, też się nie zorientowali, że coś jest nie tak! (o księżach nie wspomnę). Skoro tyle było tych uroczystości z jego udziałem, to gdzie byli Ci wszyscy "fachowcy", którzy teraz się wymądrzają? To smutne, że otwartość na drugiego człowieka przegrywa przez takich OSZUSTÓW ze złośliwością i nienawiścią. Wstyd mi Rodacy!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wielkie serce

  mur (gość)

  W latach 70-siątuch była też pogodną osobą o WIELKIM SERCU! tylko w innym charakterze ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto wstydzić się powinien?

  jurek (gość)

  W odróżnieniu od "WielkoPolaka" wstyd mi za bezhołowie wynikające z politpoprawności i bezkrytycznego naiwnego judeofilizmu uczestników i organizatorów tych "szopek".
  Fałsz, zadęcie,...rozwiń całość

  W odróżnieniu od "WielkoPolaka" wstyd mi za bezhołowie wynikające z politpoprawności i bezkrytycznego naiwnego judeofilizmu uczestników i organizatorów tych "szopek".
  Fałsz, zadęcie, zakompleksienie, budowanie autorytetu w oparciu o obcą siłę i kasę ściąga różnego rodzaju oszustów.
  Łatwość funkcjonowania tego typu przebierańców kompromituje poznańskie środowiska filosemickie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ilu Żydów jest w tej gminie a ilu tzw. członków gminy bo to różnica ?

  Gubernator (gość)

  Ilu jest w tej gminie Żydów po konwersji lub matce a ilu tzw. członków gminy z korzeniami po dziadku bez konwersji i matki żydówki. Bo to wiele wyjaśnia i tłumaczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żyd przebieraniec

  żyd_krakowski (gość)

  Daj nam Panie samych takich żydów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za kogo trzeba się przebrać

  obywatel (gość)

  aby napisać prawdę o układach w naszym mieście?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajne

  Karol (gość)

  Nic w tym złego nie widzę, że facet zrobił sobie takie przedstawienie. Pewnie gdyby w gminie poznańskiej był chociaż jeden mądry Żyd, to natychmiast wyłapano by tego przebierańca. A swoją drogą...rozwiń całość

  Nic w tym złego nie widzę, że facet zrobił sobie takie przedstawienie. Pewnie gdyby w gminie poznańskiej był chociaż jeden mądry Żyd, to natychmiast wyłapano by tego przebierańca. A swoją drogą Polska jest jednym wielkim bastionem kłamców. Władza kłamie, kościół łże jak pies, to się facet pobawił w ciuciubabkę z paroma debilami. Odważny był - bo trudno przechytrzyć Żyda.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo