Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PODKOZIOŁEK 2019, czyli ostatni dzień karnawału - kiedy przypada w tym roku?

ZEN
Tak obchodzono podkoziołek w Jarząbkowie w gminie Niechanowo.
Tak obchodzono podkoziołek w Jarząbkowie w gminie Niechanowo. Paweł Brzeźniak
Podkoziołek to w Wielkopolsce i na Pomorzu ostatni dzień karnawału przypadający dzień przed środą popielcową. W 2019 r. data tego dnia nazywanego w całej Polsce najczęściej śledzikiem przypada dość późno.

Karnawał to czas zabawy trwający od sylwestra aż do środy popielcowej rozpoczynającej Wielki Post. Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna się w tłusty czwartek, kiedy na stołach królują pączki, a także faworki zwane w Poznaniu również chruścikami. Z kolei ostatni dzień karnawału przypada oczywiście we wtorek poprzedzający środę popielcową.

Czytaj też: TŁUSTY CZWARTEK 2019 - kiedy przypada w 2019 r.? Tym razem data wielkiego święta łasuchów wypada wyjątkowo późno

W Wielkopolsce, a także na Pomorzu dzień ten nazywa się podkoziołkiem. Tak też nazywano dawniej zabawę ludową urządzaną tego dnia. Nazwa pochodzi od kozła, który był symbolem witalności i seksualności. W czasach naszych przodków karnawał bym bowiem czasem nie tylko zabawy, ale też okresem, gdy szukano przyszłego męża, czy żony. Podkoziołek był zaś dniem, gdy nowe pary cieszyły się swoim szczęściem.

Podkoziołek był zabawą, która kończyła się równo o północy rozsypaniem popiołu na podłodze przez przebierańca ubranego w wełniany kożuch.

Dziś podkoziołek to już tylko kolejna okazja do zabawy tanecznej. Coraz rzadziej jednak ktoś wybiera się na tańce we wtorek z uwagi na fakt, że to środek tygodnia. O wiele popularniejsze są zabawy podkoziołkowe urządzane kilka dni wcześniej, czyli w ostatni weekend karnawału.

W 2019 roku podkoziołek przypada dość późno, bo dopiero 5 marca z uwagi na bardzo długi okres karnawału przypadający w tym roku. Z czego to wynika? Z daty wyznaczania Wielkanocy, która jest świętem ruchomym. Sposób wyznaczania jej daty przyjęto na soborze nicejskim w 325 roku. Ustalono wówczas, że święto Zmartwychwstania będzie się obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że najwcześniej Wielkanoc może przypadać 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W 2019 r. niedziela wielkanocna przypada dopiero 21 kwietnia, stąd też wynika późna pora zakończenia karnawału.

Masz ochotę wybrać się na tańce w Poznaniu, ale nie wiesz gdzie są najlepsze imprezy? W stolicy Wielkopolski nie brakuje klubów i dyskotek, gdzie można pobawić się na najlepszych imprezach przy muzyce wielu różnych gatunków. Zobacz w galerii popularne kluby w Poznaniu, gdzie można potańczyć --->

Kluby taneczne i dyskoteki Poznań: Sprawdź, gdzie iść potańc...

Podkoziołek w Poznaniu? Zobacz sondę:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski