Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpisali porozumienie na wspólny zakup gazu. Ma być taniej w Poznaniu i Wielkopolsce!

WB
Sławomir Kowalski/Zdjęcie ilustracyjne
13 czerwca przedstawiciele 14 samorządów i 7 instytucji w województwie wielkopolskim podpisało porozumienie w sprawie wspólnego zakupu gazu. Takie działanie ma na celu m.in. zmniejszenie kosztów zakupu gazu ziemnego.

Przedstawiciele czternastu samorządów, w tym dwóch powiatów, dwunastu miast i gmin, oraz siedmiu instytucji takich jak ośrodki sportu, kultury, biblioteki i zakład gospodarki komunalnej podpisało porozumienie w sprawie wspólnego zakupu gazu. Jego celem jest znalezienie wspólnego dostawcy, a dzięki temu uzyskanie stabilizacji dostaw paliwa gazowego i jego zakupu w możliwie najniższej cenie.

- Zamówionego gazu będzie znacząco więcej, liczymy więc, że cena jednostkowa powinna być niższa – mówi Jan Grabkowski, wiceprezes Metropolii Poznań i starosta poznański.

Moim zdaniem, przy tak dużej grupie jesteśmy na silnej pozycji negocjacyjnej. W samorządzie każdy grosz się liczy. Tańszy gaz dla powiatu czy gminy to też zysk dla mieszkańców, bo jeśli mniej wydamy np. na utrzymanie szkół, to więcej będziemy mieli na inne cele. Razem zadbamy, by kupić gaz dobrej jakości i niedrogi - dodaje.

Do porozumienia przystąpiły gminy Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Oborniki, Skoki, Suchy Las i Szamotuły – wszystkie należą do Metropolii Poznań. Członkiem stowarzyszenia jest też powiat poznański. Z obszaru Metropolii są również Zakład Gospodarki Komunalnej Szamotuły, Biblioteka Miejska w Puszczykowie, Mosińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Mosiński Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Biblioteka Publiczna Gminy Komorniki oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie, które także chcą zadbać o pewność dostaw i niskie ceny.

Przygotowanie i przeprowadzenie przetargu będą zadaniem Metropolii Poznań oraz firmy Enmedia. Z wyłonionym dostawcą każdy samorząd i instytucja podpiszą umowy. Będą one obejmowały rok 2023 bądź lata 2023-24. Przyjęty harmonogram zakłada rozpisanie przetargu w połowie lipca, a miesiąc później zostaną otwarte oferty. Do końca września z wybraną w przetargu firmą mają zostać podpisane umowy.

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego wielu nauczycieli postanawia zrezygnować ze swojej pracy. W całej Polsce po raz kolejny mówi się o dużych brakach kadrowych. W Poznaniu także brakuje osób gotowych uczyć dzieci i młodzież w szkole. Jak informuje Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, na obecnym etapie zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2022/2023 liczba nieobsadzonych etatów jest porównywalna do tego z zeszłego roku. W tym roku brakuje trochę ponad 560 nauczycieli, w ubiegłym roku 590. Liczba ta prawdopodobnie może się jeszcze zmienić.- Należy pamiętać, że przed nami jeszcze wprowadzenie zapisów, dotyczących standaryzacji zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach oraz ewentualne zmiany organizacyjne wynikające z liczby uczniów z Ukrainy, co może wpłynąć na wzrost wakatów – wyjaśnia Janowicz. Najczęściej wakaty dotyczą nauczycieli przedmiotów ścisłych, nauki zawodu, edukacji przedszkolnej i języków obcych. Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu cały czas są dodawane ogłoszenia z ofertami pracy dla nauczycieli. Którzy nauczyciele są najbardziej poszukiwani w stolicy Wielkopolski? Sprawdź naszą galerię --->

W Poznaniu brakuje nauczycieli. Nauczyciele jakich przedmiot...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski