Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpoznańska "wieczorynka" zmieniła adres. Gdzie do lekarza w Wielkanoc?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W razie nagłego zachorowania w czasie świąt pacjenci w Poznaniu i Wielkopolsce mogą skorzystać z kilku form pomocy.
W razie nagłego zachorowania w czasie świąt pacjenci w Poznaniu i Wielkopolsce mogą skorzystać z kilku form pomocy. Grzegorz Olkowski
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna, to jedna z kilku form pomocy w przypadku nagłego zachorowania w dni wolne i po godz. 18. Warto znać adresy placówek, które taką pomoc oferują, szczególnie teraz, w okresie Wielkanocy. Szczególną uwagę powinni zwrócić mieszkańcy Plewisk i okolicznych gmin, ponieważ od 5 kwietnia tamtejsza "wieczorynka" funkcjonuje pod nowym adresem.

O zmianach w podpoznańskich gminach informują przedstawiciele wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

- Od 5 kwietnia adres zmieniła poradnia lekarza rodzinnego Gaudium dotychczas działająca w Plewiskach przy ul. Kolejowej. Przeniosła się do Skórzewa na ul. Kozierowskiego 4/8. W placówce tej funkcjonuje także „wieczorynka” - przekazuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka WOW NFZ.

Gdzie do lekarza w czasie świąt?

Przypomnijmy, że w razie zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia w dni wolne lub po godz. 18 pacjenci mają do dyspozycji kilka punktów medycznych.

Jednym z nich są tzw. "wieczorynki", czyli nocna i świąteczna opieka zdrowotna. W Wielkopolsce funkcjonuje 37 takich punktów. Dokładną listę można sprawdzić na stronie wielkopolskiego NFZ.

- W dni powszednie w godz. 18-8 oraz całodobowo w weekendy i święta w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia można korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie potrzeba skierowania, ani wcześniejszej rejestracji. W przypadku NiŚOZ nie występuje także rejonizacja, co oznacza, że otrzymamy pomoc niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy. Wyjątkiem są wizyty domowe, na które należy się umawiać w „wieczorynce” obsługującej rejon, w którym aktualnie przebywamy - przypominają przedstawiciele NFZ.

Czytaj też: Gdy serce przestaje bić, wkraczają oni i dają drugie życie. Kardiochirurdzy i transplantolodzy z ul. Długiej uratowali 23-latka

Z pomocy „wieczorynki” należy korzystać w przypadku:

  • nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia);
  • gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie spowodowały poprawy;
  • gdy obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia przychodni POZ niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie;
  • nagłego zaostrzenia choroby przewlekłej.

Obserwuj nas także na Google News

Zawał, udar, zagrożenie życia? Tu pomoże SOR i Izba Przyjęć

- W niektórych przypadkach właściwsze do udzielenia pomocy medycznej są izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Kiedy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala? Kwalifikuje do tego każde nagłe i drastyczne pogorszenie stanu zdrowia, a w konsekwencji zagrożenie życia. Przykładowo – jeśli zauważamy objawy np. zawału lub udaru – nie należy czekać i zgłaszać się na „wieczorynkę”, ale niezwłocznie wezwać pogotowie - informuje Marta Żbikowska-Cieśla.

Lista SOR-ów i izb przyjęć w Wielkopolsce również dostępna jest na stronie wielkopolskiego NFZ.

Nie wiesz co robić? Zadzwoń na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

W przypadku nagłego zachorowania można również zadzwonić pod numer 800 137 200, czyli Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Połączenie jest bezpłatne.

- TPK gwarantuje teleporadę pielęgniarki, położnej lub lekarza na zasadach podobnych do funkcjonowania „wieczorynek”. Konsultacje są prowadzone w językach polskim, angielskim, ukraińskim oraz migowym - radzi rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.

- Jeśli konsultacja przez TPK okaże się niewystarczająca personel medyczny zaleci wizytę w placówce NiŚOZ lub w przypadkach zagrożenia życia – wezwanie zespołu ratownictwa medycznego - dodaje.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski