Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpoznańskie gminy chcą mieć wpływ na cenę odbioru ścieków i wody

Robert Domżał
Pobiedziska, Swarzędz, Murowana Goślina oraz Czerwonak i Skoki chcą niezależnie od Poznania stanowić o cenach za dostawę wody i odbiór ścieków.

Dlatego Międzygminny Związek Puszcza Zielonka, chociaż miał istnieć do momentu wybudowania kanalizacji wokół puszczy, będzie najpewniej funkcjonował dłużej. To jemu rady gmin miałyby powierzyć zadanie ustalania taryfy na wodę i ścieki. Operatorem czyli odpowiedzialnym za działanie nowej sieci kanalizacyjnej będzie spółka Aquanet.

Żeby tak się stało niezbędna jest zgoda radnych i zmiany w statucie związku. W styczniu w czasie spotkania w Murowanej Goślinie szczegółowe plany przedstawione zostaną samorządowcom z wszystkich pięciu gmin.

Czytaj także:
Aquanet ściga oszustów. 200 tys. zł kary dla rekordzisty

Jak twierdzi Tomasz Łęcki przewodniczący MZPZ chodzi o to by ustalić wspólną cenę za odbiór ścieków zarówno dla tych mieszkańców, którzy korzystać będą ze starej sieci kanalizacyjnej jak i z nowej. Trzeba też tak ustalić cenę, by była wyraźnie niższa od kosztów opróżniania tak zwanych szamb.

Argumentem za samodzielnym ustanawianiem cen jest to, że w związku z Poznaniem głos pojedynczych gmin nie miałby większego znaczenia. Dlatego w porozumieniu gmin o podobnym potencjale, które wspólnie już coś stworzyły widzą szansę na dobre funkcjonowanie i rozwój. Jaka jednak będzie ewentualna cena jeszcze nie wiadomo.

Operatorem nowej sieci kanalizacyjnej będzie Aquanet. Spółka ta i pozostali operatorzy gminnych wodociągów będą składali wnioski o zmianę taryf do MZPZ, jeśli gminy postanowią przekazać mu takie uprawnienie. Zadaniem MZPZ mogłoby też być pozyskiwanie funduszy na rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

W grudniu ubiegłego roku uzyskał dofinansowanie do budowy 377 przyłączy. Złożył też wniosek do NFOŚiGW na dofinansowanie jeszcze 155 przyłączy. Zgodnie z projektem kanalizacji w Puszczy Zielonce budowane są trzy typy przyłączy czyli na posesji w postaci studzienki, na granicy działki oraz w kolektorze wbudowanym w ulicę. Ponieważ w drugim i trzecim przypadku koszty podłączenia są wysokie, dofinansowanie będzie przeznaczone dla właścicieli nieruchomości z których ścieki muszą być odprowadzane do tego typu przyłączy.

Budowa sieci kanalizacyjnej najbardziej zaawansowana jest na terenie gmin Swarzędz - od 85 do 95 proc. wykonania w zależności od zadania czyli tego, w jakiej części gminy kolektor jest budowany. Przewidywany termin zakończenia prac to marzec roku 2013 dla Swarzędza, Zalasewa, Paczkowa, Janikowa, a także Gruszczyna i Kobylnicy. We wrześniu kolektor powinien być gotowy w Gruszczynie, Katarzynkach oraz Uzarzewie.

W czerwcu kolektor sanitarny ma być gotowy w miejscowościach gminy Czerwonak: Annowo, Miękowo, Czerwonak, Kicin, Kliny, Mielno, Dębogóra.

W sierpniu tego roku sieć sanitarna powinna być gotowa w większości miejscowości gminy Murowana Goślina. W marcu roku 2014 zakończona ma być budowa w gminie Skoki.

Oprócz 369 km sieci kanalizacyjnej w ramach projektu powstanie 151 przepompowni.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski