Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż z teatralnego lamusa do muzealnej sali

Bartłomiej Hypki
W czerwcu tego roku minęła 215. rocznica wkopania przez Wojciecha Bogusławskiego kamienia węgielnego pod pierwszy budynek kaliskiego teatru. Z myślą o tym zacnym jubileuszu, w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej otwarto wystawę prezentującą różnorodne eksponaty teatralne, znalezione w magazynie. Wernisaż wystawy „Z teatralnego lamusa. Zbiory Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” odbył się w piątek, 22 lipca.

- Wielu pracowników teatru, którzy pracują tam od lat z rozrzewnieniem obejrzy te eksponaty - uważa Magdalena Grudzińska, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego podczas wernisażu. - Dobrze, że takie rzeczy nie stoją smutne i zapomniane w magazynie, tylko można je tutaj podziwiać. Tutaj zyskują drugie i trzecie życie.
Autorem wystawy jest Jarosław Romaniuk. Jego zamysłem było stworzenie instalacji artystycznej złożonej z przedmiotów stanowiących dokumentację spektakli np. „Turandota”, „Tragedii antycznych” czy „Wielkoludów”, przechowywaną w teatralnym magazynie. Na wystawie znajdziemy z tych i innych sztuk rekwizyty, elementy scenografii i kostiumy.
- Bardzo chciałem podziękować dyrektor Sylwii Kucharskiej za pomysł stworzenia wystawy, która nawiązuje do historii kaliskiego teatru - powiedział Jarosław Romaniuk. - Historia tych przedmiotów jest dziwna. Udało mi się zdobyć listę spektakli, w których grały owe rekwizyty, a nie jest to łatwe zadanie, bo są to stare przedmioty np. taborety grające w latach 70. w „Szewcach”. Możemy nie tylko podziwiać te przedmioty, przypatrywać się rzemiosłu osób, które je tworzyły, ale przede wszystkim poznać wizję scenografów. Zapraszam na wystawę, które nie istnieje, bez państwa udziału - zaprosił zebranych podczas wernisażu.
Jak podkreśla autor wystawy, w teatralnym magazynie, znajdowało się najwięcej krzeseł, zatem te stanowią najliczniejszą grupę, ułożone w swoiste instalacje. Eksponaty są opatrzone tabliczkami, zatem każdy zwiedzający wystawę może dowiedzieć się np. że okazała kareta pochodzi z „Królowej Śniegu”, wystawianej w kaliskim teatrze w latach 90. Jednym z najciekawszych, pod względem technicznym, eksponatów jest maszyna do robienia wiatru.
- Sam budowałem scenografię, więc wiem, jak to się robi i co przeżywa człowiek, gdy widzi takie rzeczy wyciągnięte z lamusa - dodał na koniec Romaniuk.
Intencją muzeum było przygotowanie wystawy o mniej formalnym, wakacyjnym charakterze, niecodzienną impresją poświęconą Teatrowi im. Wojciecha Bogusławskiego. Ekspozycję można obejrzeć do 31 sierpnia. Jednocześnie Magdalena Grudzińska zaprosiła obecnych podczas wernisażu na obchody jubileuszu kaliskiego teatru, które odbędą się 12-14 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski