Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny sukces Szczytu ONZ w Poznaniu

Paweł Mikos
- Doskonała organizacja i naprawdę wymierne rezultaty rozmów to duży sukces poznańskiego szczytu klimatycznego - mówił po zakończeniu COP 14 Jerzy Buzek.

Obrady szczytu klimatycznego ONZ w Poznaniu zakończyły się około godziny 3 w nocy z piątku na sobotę. Niemalże do samego końca negocjowano jeszcze szczegóły ostatecznego porozumienia. Wbrew wcześniejszym obawom w stolicy Wielkopolski udało się uzgodnić bardzo wiele istotnych spraw.
- Wszystkie elementy skomplikowanej mozaiki, jaką jest globalna współpraca krajów na rzecz klimatu, zostały z sobą połączone - uważa minister środowiska, prof. Maciej Nowicki, który był prezydentem konferencji klimatycznej w Poznaniu. - Droga do Kopenhagi jest przetarta i prosta - dodał minister Nowicki.

Najważniejszą sprawą, którą udało się uzgodnić, jest uruchomienie i określenie zasad funkcjonowania Funduszu Adaptacyjnego. Ma on pomóc ubogim krajom w przystosowaniu się do nieuniknionych zmian klimatycznych.

Fundusz Adaptacyjny w najbliższym czasie mógł już działać, bo otrzyma pierwsze pieniądze. Szwecja zadeklarowała, że przekaże na jego działalność co najmniej 200 mln dolarów. Również Polska chce wpłacić pieniądze na rzecz funduszu w ramach działania, które zneutralizują emisję CO2 związaną z organizacją szczytu.

Dokonano również przeglądu mechanizmu czystego rozwoju (CDM) i postanowiono o zreformowaniu go, tak aby poprawić geograficzną dystrybucję pieniędzy. Teraz więcej projektów z CDM ma być realizowanych w krajach afrykańskich. Z pieniędzy, które gromadzone są na kontach mechanizmu czystego rozwoju, będą również realizowane inwestycje w technologię CCS. Jest to proces wychwytywania i magazynowania pod ziemią dwu-tlenku węgla. Z funduszy CDM będą realizowane również projekty związane z ponownym zalesianiem obszarów państw rozwijających się. To istotne, ponieważ w wyniku wycinania lasów emisja CO2 może się zwiększyć nawet o 20 proc.

W czasie obrad szczytu klimatycznego w Poznaniu dokonano również ustalenia planu dalszych prac nad globalnym porozumieniem klimatycznym na 2009 rok.

W walkę ze zmianami klimatycznymi na trwałe wpisze się także sama stolica Wielkopolski. Delegaci na COP 14 przyjęli dokument o nazwie "Poznańska strategia transferu technologii". Według niej Fundusz Globalnego Środowiska musi zwiększać efektywność transferu technologii, głównie poprzez dobre rozpoznanie potrzeb krajów rozwijających się w tym zakresie.

COP 14 to także wielki sukces organizacyjny Polski i Poznania. Przez 2 tygodnie w obradach brało udział ponad 12 tysięcy uczestników z niemal 200 państw całego świata. Właściwie każdy z nich chwalił organizację imprezy.

- Był to najlepiej zorganizowany szczyt, na jakim kiedykolwiek byłem - uważa Yvo de Boer, sekretarz wykonawczy Konwencji ONZ o Zmianach Klimatycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski