Podwórka w Poznaniu coraz bardziej przyjazne

  Podwórka w Poznaniu coraz bardziej przyjazne

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Podwórka w Poznaniu coraz bardziej przyjazne
  1/7
  przejdź do galerii

  Podwórka w Poznaniu coraz bardziej przyjazne ©Łukasz Gdak

  - Program „Przyjazne podwórko” to jeden z elementów narzędzi rewitalizacyjnych śródmieścia, to nie tylko renowacja podwórek, ale również pobudzanie wspólnot mieszkaniowych do aktywności - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.
  Obecnie trwa zbieranie wniosków wspólnot ze śródmieścia, które chcą otrzymać dofinansowanie na zmodernizowanie własnych podwórek - umieszczenie na nich zieleni, ławek, placów zabaw, stojaków na rowery. Te pojawiły się w ostatnich miesiącach na podwórzu kamienicy przy ul. 28 Czerwca 1956 r. 146.

  - Kwota 20 tys. zł, którą udało się nam uzyskać na pewno bardzo nam pomogła, choć w przeciągu 10 lat wydaliśmy na modernizację podwórka już milion zł - przyznaje Paweł Nawrocki, szef wspólnoty mieszkaniowej, która jest jednym z beneficjentów ubiegłorocznej edycji programu.

  Choć w przypadku tej konkretnej wspólnoty już wcześniej wykonywano prace rewitalizacyjne, do której dokładali się wszyscy współwłaściciele nieruchomości, P. Nawrocki uważa, że „Przyjazne Podwórko” jest dobrym sposobem, by zacząć dbać o najbliższe otoczenie. - Taki zastrzyk finansowy to dobry start do dalszych działań - stwierdza.

  Oprócz wspólnoty z ul. 28 Czerwca 1956 r. 146, ZKZL, prowadzący program, w ubiegłym roku dofinansował też wnioski 7 innych wspólnot. Przy ul. Chociszewskiego 33 w ramach „Przyjaznego podwórka” zamontowano ogrodzenie, wykonano chodnik i nasadzenia, z kolei przy Hetmańskiej 35 utwardzono teren i postawiono stojaki rowerowe.

  - Łącznie przez 3 lata zmodernizowaliśmy blisko 30 podwórek na łączną kwotę 1,5 mln zł - podkreśla Mariusz Wiśniewski.

  We wniosku mieszkańcy osiedli Stare Miasto, Jeżyce, Św. Łazarz, Wilda oraz Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria powinni umieścić informację o planach względem podwórka, a także terminy realizacji oraz dokumenty techniczne: projekt, kosztorysy czy wizualizację. Wnioskodawca musi też zadeklarować, że zapoznał się z programem i że udział w nim będzie systematycznym, stałym działaniem, nie jednorazową akcją.

  - Do tej pory 9 wspólnot wyraziło zainteresowanie udziałem w tegorocznej edycji programu, dlatego postanowiliśmy wydłużyć termin składania wniosków do 20 czerwca - mówi Małgorzata Woźniak, radna i przewodnicząca komisji rewitalizacji.

  Wnioski o dofinansowanie do 20 tys. zł można składać w siedzibie ZKZL przy ul. Matejki 57.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo