Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki cen prądu mocno dotkną MPK Poznań. Czy pasażerowie zapłacą więcej za bilety? Mamy odpowiedź ZTM Poznań

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Ostatnia podwyżka biletów komunikacji miejskiej w Poznaniu miała miejsce w lipcu 2020 roku.
Ostatnia podwyżka biletów komunikacji miejskiej w Poznaniu miała miejsce w lipcu 2020 roku. Waldemar Wylegalski
O 20 milionów złotych mają wzrosnąć koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej w Poznaniu. Wszystko to za sprawą wzrostu cen energii elektrycznej. Tak informują miejscy urzędnicy, którzy kompleksowo wyliczają, co zdrożeje przez podwyżki oraz inflację w stolicy Wielkopolski. Czy to oznacza, że w 2022 roku pasażerowie MPK będą ponownie musieli zapłacić więcej za przejazd? Mamy odpowiedź ZTM Poznań.

Poznań w tym roku będzie zmuszony zapłacić 70 procent więcej za energię elektryczną, a także trzy razy więcej za gaz. Taką informację przekazują miejscy urzędnicy. Oznacza to, że za niektóre oferty świadczone przez miasto mieszkańcy muszą lub będą musieli więcej zapłacić. Tak już jest m.in. z biletami na miejskie pływalnie oraz Termy Maltańskie. Tam wejściówki zdrożały już w listopadzie.

Według zapowiedzi, w tym roku ma wzrosnąć cena wstępu do poznańskiego zoo. Ta druga podwyżka spowodowana jest przez zmiany podatkowe, które są konsekwencją wprowadzenia Polskiego Ładu. Miasto tłumaczy, że straci na tym aż 259 mln złotych. Rząd obiecuje pokryć straty, jednak według wyliczeń będzie to tylko połowa.

Zobacz także:

Także według wyliczeń sporządzonych przez urzędników, miasto wyda na energię elektryczną blisko 40 milionów więcej niż w zeszłym roku. Aż o 20 milionów złotych wzrośnie koszt funkcjonowania poznańskiej komunikacji miejskiej. Czy to oznacza, że pasażerowie po raz kolejny będą musieli przygotować się na podwyżkę biletów komunikacji miejskiej w Poznaniu? Na razie mogą spać spokojnie. Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarząd Transportu Miejskiego nie przewiduje w najbliższym czasie wzrostu cen biletów komunikacji miejskiej.

- Na chwilę obecną nie ma planów podwyżek cen biletów w transporcie publicznym, choć gigantyczne podwyżki cen energii elektrycznej dla odbiorców instytucjonalnych oraz dynamicznie rosnąca inflacja powodują, że sytuacja – na którą ZTM i Miasto Poznań nie mają wpływu - jest bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna

- mówi Trzebiatowski.

Dodaje również, że Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu dokłada starań, aby oferta przewozowa w 2022 roku była jak najlepsza i jak najbardziej dopasowana do potrzeb pasażerów. Jednym z takich udogodnień ma być wprowadzenie możliwości płacenia kartą lub telefonem w pojazdach komunikacji miejskiej.

Ostatnia podwyżka cen biletów wyniosła 20-30 procent

Ostatnia podwyżka cen biletów za komunikację miejską w Poznaniu miała miejsce w 2020 roku – wówczas był to wzrost cen o około 20-30 procent. Ówczesne wzrosty cen spowodowane były uszczupleniem dopłaty do transportu o 15 milionów złotych. Wtedy cena biletu miesięcznego - dla osób rozliczających podatki - wzrosła z 99 złotych do 119 złotych. Podniosły się ceny również poszczególnych biletów przejazdowych. Wzrósł także koszt przejazdu za poszczególne przystanki dla użytkowników tPortmonetki na karcie PEKA.

Bilety w Poznaniu do najtańszych nie należą. Choć w październiku 2021 roku w ramach kampanii “Poznań wśród najtańszych” ZTM Poznań przedstawił mapę kraju obrazując, że z tymi cenami w mieście nie jest tak źle. Wówczas zostały zestawione wartości, jak poznańskie ceny przejazdu komunikacją miejską wyglądają na tle innych miast w Polsce. Zostały jednak przedstawione przejazdy z użyciem tPortmonetki na karcie PEKA (naliczanie ceny biletu za przejechane przystanki) w porównaniu do... biletów minutowych w Polsce. Spotkało się to wówczas z olbrzymią krytyką ze strony podróżujących, że te wyliczenia nie są miarodajne.

Jednak kiedy porównamy inne miasta - jeśli chodzi o bilety miesięczne - to już tak tanio nie jest. W porównaniu chociażby do Warszawy, bilet okresowy na 30-dni z “Kartą Warszawiaka” na strefę I oraz II kosztuje 98 złotych. Natomiast w Krakowie cena biletu miesięcznego wynosi 80 złotych.

Podwyżki cen biletów w innych miastach. Drożej jest już w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o podwyżki biletów MPK i ZTM, to na taki krok zdecydowała się już Bydgoszcz. Tam miejscy urzędnicy od 1 stycznia postanowili podnieść ceny przejazdów komunikacją miejską. Koszt biletu jednorazowego wzrósł o 80 groszy, godzinnego o 60 groszy, a miesięcznego aż o 20 złotych.

Na podobny krok zdecyduje się także Łódź. Miejscy radni chcą jak najszybciej przegłosować podwyżki cen biletów autobusowych i tramwajowych. Przyspieszona została nawet nadzwyczajna sesja rady miasta w tej sprawie, która zbierze się ostatecznie 12, a nie 19 stycznia. Tam bilety 20-minutowe mają wzrosnąć o złotówkę, natomiast bilet 40-minutowy o 1,2 zł.

Poród na przystanku, pasażer, który wsiadł do tramwaju obłożony cebulą, bo słyszał, że w czasie mrozów trzeba ubierać się "na cebulkę", szaleniec porywający autobus - w dziejach MPK nie brakuje zdarzeń czasem śmiesznych, czasem wzruszających, a czasem strasznych. Zobaczcie w galerii 15 nietypowych zdarzeń, do których doszło w tramwajach, autobusach i na przystankach ----->

15 nietypowych zdarzeń, które spotkały pasażerów MPK Poznań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski