Podwyżki dla pracowników Urzędu Miasta są niezadowalające. We wtorek odbędzie się protest pod UM. Pracownicy chcą wzrostu płac o 700 zł

Emilia Bromber
Emilia Bromber
We wtorek, 28 września odbędzie się protest pracowników Urzędu Miasta
We wtorek, 28 września odbędzie się protest pracowników Urzędu Miasta Waldemar Wylegalski
Pracowniczki i pracownicy Urzędu Miasta domagają się podwyżek. Większość z nich zarabia poniżej 3000 zł. Porozumienie zawarte między stroną związkową a miastem tylko częściowo realizuje ich postulaty, ponieważ przewiduje podwyżki rzędu 150-300 zł brutto wobec 700 zł brutto, których domagali się sygnatariusze listu otwartego. We wtorek, 28 września na placu Kolegiackim odbędzie się protest pracowników Urzędu Miasta.

Protest pracowników i pracowniczek Urzędu Miasta Poznania

We wtorek, 28 września na placu Kolegiackim odbędzie się protest pracowników UM. Równolegle z protestem odbywać się będzie sesja Rady Miasta Poznania. W jej agendzie znajdują się między innymi zmiana miejskiej uchwały budżetowej oraz odwołanie obecnej Skarbniczki Miasta i powołanie jej następcy. Tematyka ta ma ścisły związek z polityką płacową, dlatego na ten dzień pracowniczki i pracownicy Urzędu Miasta zaplanowali protest. Zgromadzenie ma być okazją do wygłoszenia stanowisk i zbiórki podpisów pod tekstem nowego listu otwartego w sprawie podwyżek.

- Nie jesteśmy zadowolone i zadowoleni z porozumienia płacowego z 7 września br. Jego zawarcie przez stronę związkową, w wyraźnym oderwaniu od postulatów z listu otwartego z 12 lipca br. pozostawiło wiele do życzenia - piszą sygnatariusze listu otwartego, wystosowanego do prezydenta 17 września.

Niesamowite domy na kółkach na MTP

Campery wyposażone są we wszystkie niezbędne do życia w nich meble i przedmioty. Ceny nowych samochodów zaczynają się od min. 200 tys. zł. Zobacz kolejne -->

Caravans Salon na MTP: Niesamowite domy na kółkach kosztują ...

Mowa o porozumieniu zawartym pomiędzy wielkopolską „Solidarnością”, reprezentowaną przez przewodniczącego zarządu Jarosława Lange i Międzypowiatową Radą OPZZ, reprezentowaną przez Krzysztofa Kubasika, a Jędrzejem Solarskim, zastępcą prezydenta Miasta Poznania. Przewiduje ono podwyżki wysokości 300 zł brutto ze spłatą od września 2021. Odbiega to od postulatów pracowników UM, którzy w pierwszym liście otwartym z 12 lipca domagali się podwyżek 700 zł brutto ze spłatą od początku roku. Pod listem podpisało się 1028 urzędników, czyli ponad połowa wszystkich zatrudnionych.

Sygnatariusze skarżyli się na niskie płace, bo jak wskazywali, dwie największe grupy zarobkowe w UM stanowiące mniej więcej po 1/3 całego zatrudnienia zarabiają do 2555 zł netto jedna i do 2908 zł netto druga. Takie wynagrodzenie znacznie odbiega od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Poznaniu, które w 2020 r. wynosiło 5998 zł brutto. Pracownicy wskazywali, że wobec rosnących kosztów utrzymania, w tym także miejskich usług publicznych, urzędnicza pensja wystarcza zaledwie na bieżące utrzymanie.

Podwyżki dla współpracowników Jacka Jaśkowiaka

W kontekście niskich zarobków szeregowych pracowników UM i ostrożnego podejścia miasta do podwyżek, pracowników oburza fakt wzrostu płac kadry zarządzającej najwyższego szczebla - w sumie na 5 stanowisk w 2020 r. w UM znaleziono w budżecie kwotę 367 869 zł.

I tak pierwszy zastępca prezydenta w 2020 r. zarobił 242 092 zł brutto (o 61 265 zł więcej niż w 2019), drugi zastępca prezydenta dostał 240 384 zł (o 48 132 zł więcej), trzeci zastępca zarobił 262 162 zł (o 45 768 zł więcej), sekretarz miasta dostał 269 961 zł (o 76 928 zł więcej), a skarbnik miasta zarobił 324 568 zł (o 135 403 zł więcej).

Jak tłumaczy Jacek Jaśkowiak w odpowiedzi na list otwarty, wzrost wynagrodzeń jego najbliższych współpracowników związany jest z absencją na stanowisku czwartego zastępcy prezydenta, którego funkcje zostały rozdzielone pomiędzy pozostałych pracowników.

- Te dodatkowe zadania i ich zwiększona liczba zostały zrekompensowane wyższymi wynagrodzeniami finansowanymi z części środków nieobsadzonego stanowiska

- pisał Jacek Jaśkowiak w odpowiedzi z 4 sierpnia dodając, że dodatkowo w zeszłym roku skarbnik i sekretarz miasta otrzymali nagrodę jubileuszową, która przysługuje wszystkim pracownikom samorządowym za wieloletni staż pracy.

Protest pod Urzędem Miasta

W związku zawartym porozumieniem, które nie spełnia postulatów, pracownicy UM, 17 września wystosowali kolejny list otwarty do prezydenta, w którym aktualizują swoje oczekiwania.

- Biorąc jednak pod uwagę narzuconą nam porozumieniem z 7 września br. sytuację, występujemy doraźnie o zapewnienie wszystkim osobom zatrudnionym w Urzędzie podwyżki na poziomie nie mniej niż 300 zł brutto począwszy od września br.

- piszą pracownicy UM.

Nie stanowi to dla nich jednak rozwiązania, które zamykałoby kwestię podwyżek. Jak wskazują, podwyżka 300 zł jest wzrostem płacy za 2021 rok. W związku z tym postulują oni zakończenie negocjacji płacowych ws. podwyżek na 2022 rok do końca grudnia i zawarcie porozumienia na kwotę podwyżki w wysokości 700 zł brutto, od stycznia 2022 roku.

W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie prezydenta, które wprowadza pokaźne podwyżki dla polityków.

Podwyżki dla pracowników budżetówki - tego chce OPZZ i Solid...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie