Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyższone grządki w warzywniaku. Uprawa roślin w skrzynkach

Joanna Turakiewicz
Takie grządki doskonale nadają się do uprawy współrzędnej kilku gatunków roślin. Tu wraz z bobem rośnie brokuł i kalafior. Lubią swoje towarzystwo.
Takie grządki doskonale nadają się do uprawy współrzędnej kilku gatunków roślin. Tu wraz z bobem rośnie brokuł i kalafior. Lubią swoje towarzystwo. Joanna Turakiewicz
Założenie ogródka warzywnego w skrzynkach wymaga trochę nakładu pracy, ale oszczędza jej później. To też ciekawy sposób dla tych, którym zależy na efekcie wizualnym, gdy warzywniak znajduje się blisko części rekreacyjnej.

Po co sadzić warzywa w drewnianym obramowaniu? Choćby dla wyglądu, bo taki ogródek wygląda po prostu ładnie. Łatwiej go też pielęgnować, jeśli wykona się odpowiednio wysokie podwyższenie.

Uprawa roślin w skrzynkach to pomysł rodem z Anglii

W chłodnej raczej Anglii, gdzie rośliny uprawiane w skrzynkach znajdziemy w niemal każdym ogrodzie, ma to jeszcze jeden cel – ziemia w skrzynkach nagrzewa się szybciej, co przyspiesza wzrost plonów. Choć z drugiej strony łatwiej też się wychładza, więc warto pomyśleć o dodatkowej izolacji w tych grządkach, w których znaleźć się mają rośliny wieloletnie oraz te bardziej wrażliwe na wczesnowiosenne spadki temperatur.

Skrzynki świetnie nadają się też do uprawy współrzędnej. No i naprawdę ładnie wyglądają, gdy już wypełnią się różnymi odmianami roślin. Warzywniak przestanie być częścią ogrodu, którą najlepiej ukryć przed gośćmi.
Uprawa warzyw w skrzynkach, czyli podłoże świetnie dopasowane

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wypełnienia każdej skrzynki innym rodzajem podłoża, co pozwoli doskonale dostosować je do wymagać poszczególnych grup roślin. Truskawki dostaną bardziej kwaśne, ogórki dodatkowo użyźnione i wilgotne a marchewka mniej azotu, za to więcej fosforu i potasu.

Ziemi w skrzynkach Nie trzeba przekopywać, warto ściółkować

Nawiezionej do skrzynek ziemi nie trzeba przekopywać. Nie naruszymy dzięki temu naturalnej struktury gleby, która wytworzy się przez sezon. I umocni w trakcie kolejnych. Stosujemy za to bogatą w składniki odżywcze ściółkę z przerobionego nawozu zwierzęcego lub kompostu (świetny będzie taki wzbogacony popiołem z drewna). Ściółka ograniczy parowanie wody, utrzymując wilgoć podłoża. A na zimę dodatkowo można przykryć grządki czarną agrowłókniną, folią lub tekturą. Te kilka prostych zabiegów poprawi jakość i strukturę gleby, zapobiegając nadmiernemu wzrostowi chwastów.

Odległości między grządkami pozwalają na swobodny przejazd kosiarką.
Odległości między grządkami pozwalają na swobodny przejazd kosiarką. Joanna Turakiewicz

Ścieżki między skrzynkami skosisz kosiarką

Kto nie zna wiecznego problemu zarastania chwastami nie tylko rządków między warzywami, ale też wydeptanych w ogrodzie ścieżek? W takim wariancie warzywniaka, wystarczy pozostawić między grządkami odległości na szerokość kosiarki, by szybko i łatwo kosić porastającą ją trawę i inną roślinność. Nie naruszając przy tym posadzonych w skrzynkach warzyw.
Jeśli więc chcecie mieć angielski ogródek pod domem – bierzemy narzędzia i do roboty!

Deski, młotek i kawałek folii

Do przygotowania podwyższonych grządek, nie trzeba wiele materiałów i narzędzi. Potrzebne będą przycięte na odpowiednią wielkość wystarczająco szerokie deski (20–40 cm w zależności od tego, jak wysoką grządkę chcemy uzyskać), zaimpregnowane przed wilgocią nietoksycznym impregnatem. Przyda się też folia, to wyłożenia skrzynek od środka – wewnątrz z podwinięciem pod dolną krawędź – dla dodatkowego zabezpieczenia desek. Zapobiegnie to też przenikaniu ewentualnych toksyn z farby do podłoża. Może to być folia kubełkowa, albo znacznie tańsza, wąska folia, jakiej używa się do oznaczania w wykopach linii energetycznych. Dla ochrony przed przemarzaniem, możemy zastosować dodatkową termoizolację ze styropianu o grubości 2–3 cm. Należy przy tym uwzględnić ją, planując wielkość skrzynki. Warto, by zmieściły się w niej również warzywa... Młotek, gwoździe i szpadel uzupełniają zestaw.

Po usunięciu darni na głębokość szpadla, można znajdującą się pod nią warstwę nieco wzruszyć. Uzupełniamy wykop świeżym podłożem, zamieszczamy w nim naszą – zmontowaną już – ramkę i dopełniamy podłożem do poziomu kilku centymetrów poniżej krawędzi. Ziemia się później zbije i opadnie, ale zapas miejsca przyda się na ściółkę.

Podwyższone skrzynki to ciekawy pomysł do zastosowania w niewielkich ogródkach, również miejskich, gdzie liczy się dobre wykorzystanie przestrzeni i efekt wizualny. Na większych obszarach rozwiązanie to może się okazać przede wszystkim zbyt kosztowne, bo ziemię do skrzynek na ogół trzeba kupić.

Dekoracje ogrodowe – sprawdź ogłoszenia w Twojej okolicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyższone grządki w warzywniaku. Uprawa roślin w skrzynkach - RegioDom.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski