Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poetycki, japoński spektakl z animacjami i... sznurkami zobaczymy wkrótce w Poznaniu

Marek Zaradniak
„Sznurki Muybridge’a i rytm ruchu” to spektakl m.in. o losach współcześnie żyjących w Tokio matki i córki
„Sznurki Muybridge’a i rytm ruchu” to spektakl m.in. o losach współcześnie żyjących w Tokio matki i córki Archiwum
„Sznurki Muybridge’a i rytm ruchu” to japońskie widowisko multimedialne, które w przyszłą środę zobaczymy w Teatrze Muzycznym.

Spektakl wyreżyserowany przez jednego z najwybitniejszych twórców japońskiej animacji Koji Yamamurę zaprezentuje znany już w Polsce, a także w Poznaniu teatr Toranoko Performing Arts Company. Tym razem gości on w Polsce w związku z udziałem w trwającym w Krakowie Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Etiuda i Anima”.

„Sznurki Muybridge’a i rytm ruchu” to opowieść z jednej strony o zafascynowanym wynalazkiem filmu, działającym na przełomie XIX i XX wieku słynnym kanadyjskim fotografie Edwardzie Muy-bridge’u, a z drugiej o współczesnej matce i córce, które są mieszkankami Tokio. Poza tymi światami malowany jest poetycki obraz rodzący się poza granicami czasu i przestrzeni.

Animacja Koji Yamamury jest nawiązaniem do doświadczenia Muybridge’a, który w roku 1878 dokonał przy pomocy montażu zdjęć migawkowych rejestracji galopującego konia. Reżyser zestawił ten eksperyment z opowieścią o życiu matki i córki w japońskiej metropolii. Poprzez zderzenie tych dwóch światów zbudował skojarzenie pojęcia czasu.

Łączące ze sobą wiek XIX i XXI dzieło Koji Yamamury, ukazuje burzliwe życie Muybridge’a i wplata w nie sceny z życia matki i córki. Oglądając spektakl przekonujemy się jak bardzo artysta chciał zatrzymać uciekające chwile, co jest zarazem jego indywidualnym sposobem na przyjrzenie się i zbadanie nieustannych pragnień człowieka. Połączenie dzieła Koji Yamamury z brzmieniem stworzonym przez kanadyjskiego reżysera dźwięku Normana Rogera , który wykorzystał „Kanon Raka” Jana Sebastiana Bacha dodatkowo wzbogaciło widowisko, a dodajmy muzyka podczas spektaklu wykonywana jest na żywo.
Gdy wykonawcy pojawiają się przed ekranem, na którym wyświetlane są obrazy prezentują sceny performatywne, tańczą i śpiewają . W miarę rozwoju opowieści rozpinają na scenie sznurki , a po zakończeniu każdego z epizodów zrywają jeden z nich i sytuacja powraca do punktu wyjścia.

Toranoko Performing Arts Company uprawia sztukę widowiskową łącząca teatr, film i wystawy artystyczne. Jego motto artystyczne brzmi „Świat to teatr” . Po raz pierwszy zespół gościł w Polsce w roku 2010. W Poznaniu oglądaliśmy go w roku 2013 kiedy to w Teatrze Wielkim w ramach „Japan Week” prezentowany był spektakl „Skradzione sny”.

Reżyser i scenarzysta Koji Yamamura to nie tylko ścisła czołówka animacji japońskiej, ale i światowej. W roku 1993 razem z żoną Sanae założył Yamamura Animation Studio. W roku 2002 jako reżyser animacji podpisał kontrakt z Acme Filmworks. Jest autorem wielu krótkich filmów zrealizowanych przy pomocy różnych technik. Jego film „Mount Head” („Góra głowa”) zostal w roku 2003 nominowany do Oscara (obok „Katedry” Tomasza Bagińskiego) i znalazł się również w wyborze „100 filmów na stulecie animacji”. W sumie do tej pory jego filmy były pokazywane w ponad 30 krajach. Oprócz pracy nad filmami Yamamura to ceniony ilustrator i twórca książek artystycznych.

Sznurki Muybridge’a i Rytm Ruchu

Teatr Muzyczny (ul.Niezłomnych1e)
29 listopada godz. 19
Bilety: 30-50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski