Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb biskupa Teofila Wilskiego. Biskup senior spoczął w kapłańskiej kaplicy [ZDJĘCIA]

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Biskup Teofil Wilski zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r. W czwartek 31 marca spoczął na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu w kapłańskiej kaplicy grobowej.Zobacz zdjęcia z mszy pogrzebowej -->
Biskup Teofil Wilski zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r. W czwartek 31 marca spoczął na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu w kapłańskiej kaplicy grobowej.Zobacz zdjęcia z mszy pogrzebowej -->ESA
W czwartek, 21 marca w Kaliszu odbył się pogrzeb biskupa seniora Teofila Wilskiego. Msza święta pogrzebowa została odprawiona w katedrze św. Mikołaja, przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W ostatnim pożegnaniu uczestniczył też prymas Polski abp Wojciech Polak, a także inni arcybiskupi, biskupi, kapłani oraz rodzina i wierni. Biskup senior spoczął na Cmentarzu Miejskim w kapłańskiej kaplicy grobowej.

Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Teofila Wilskiego rozłożone zostały na dwa dni. W środę odbył się różaniec i msza święta żałobna w konkatedrze św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. W czwartek o godzinie 9.30 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, a o godzinie 11.00 msza żałobna. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański na samym początku odczytał życiorys śp. biskupa seniora. Odczytano też słowa nadesłane przez papieża Franciszka.

Podczas kazania, które wygłosił biskup kaliski Damian Bryl nie zabrakło słów, które skierował do wiernych sam śp. Teofil Wilski w swoim testamencie.

- U końca testamentu znajdujemy takie bardzo ważne słowa: życie moje pragnę ofiarować za diecezję kaliską, a szczególnie za Kalisz. Za duchowe odrodzenie, ożywienie duszpasterstwa, o powstanie nowych wspólnot, wspólnot odnowy, a szczególnie o nawrócenie grupy Miecz Ducha. Wszystkim dziękuję za doznane dobro, za zrozumienie i przebaczenie, abyśmy odnaleźli się w niebie. Proszę o modlitwę

- przytoczył słowa śp. biskupa, skierowane do diecezjan biskup kaliski Damian Bryl.

Po mszy świętej kondukt żałobny przeszedł na Cmentarz Miejski przy ul. Górnośląskiej, gdzie odbył się pogrzeb w kapłańskiej kaplicy grobowej.

Życiorys śp. biskupa Teofila Wilskiego

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 roku w Skubarczewie (archidiecezja gnieźnieńska). Odbył formację do kapłaństwa w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie został wyświęcony na kapłana 11 czerwca 1960 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Po dwóch latach pracy duszpasterskiej skierowany został na stu­dia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień doktora teologii. Jednym z głównych nurtów jego pracy naukowej była trynitologia. Przez dwa lata był pracownikiem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W okresie 1968-1995 wykładał teologię dogmatyczną oraz teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W latach 1982-1988 był ojcem duchownym w tym seminarium, a w okresie 1989-1995 pełnił funkcję jego rektora. W dniu 8 kwietnia 1995 r. papież Jan Paweł II mianował ks. dra Teofila Wilskiego biskupem tytularnym Castello di Mauritania i pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie przyjął w dniu 8 maja 1995 r. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Głównym konsekratorem był arcybiskup Jerzy Stroba, metropolita poznański. Od 15 maja 1995 r. był wikariuszem generalnym diecezji kaliskiej. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję współprzewodniczącego Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Dnia 31 października 2011 r. przeszedł na emeryturę i zamieszał w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł po długiej chorobie 26 marca 2022 r.

(Życiorys: źródło Diecezja Kaliska)

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

Drogi krzyżowe tworzono głównie w kościołach, w plenerach czy na krużgankach.Kalwariami nazywa się miejsca, gdzie można odbyć drogę Męki Pańskiej w plenerze. Stanowią one zespół kapliczek lub kościołów, które są jednocześnie stacjami drogi krzyżowej. Co istotne, były one namiastką pielgrzymki do Jerozolimy, gdzie ludzie dawniej nie mogli się wybrać.Sprawdź najsłynniejsze drogi krzyżowe w Polsce --->>>

Wielki Post 2022: Kalwarie w Polsce. 10 najsłynniejszych dró...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski