Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb generała Jana Podhorskiego w Poznaniu. Będzie miał charakter państwowy

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Pogrzeb generała Jana Podhorskiego odbędzie się 13 stycznia.
Pogrzeb generała Jana Podhorskiego odbędzie się 13 stycznia. Grzegorz Dembiński
Generał Jan Podhorski ps. Zygzak zmarł 4 stycznia w wieku 101 lat. Żołnierz NSZ-AK, Powstaniec Warszawski ze zgrupowania Chrobry II, batalionu "Miłosz" i więzień stalinowskich Wronek, był niestrudzonym propagatorem polskiej historii i dumy narodowej. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek, 13 stycznia w Poznaniu.

Pogrzeb generała Jana Podhorskiego 13 stycznia w Poznaniu

4 stycznia 2023 roku na wieczną wartę odszedł generał Jan Podhorski, ps. Zygzak. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody wielkopolskiego, pogrzeb generała odbędzie się 13 stycznia 2023 roku.

- Uroczystości będą miały charakter państwowy. W tej chwili staramy się również o oprawę wojskową. Pożegnanie rozpocznie się w piątek o godz. 10.30 mszą św. w parafii Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu miłostowskim o godz. 12.00

- informuje Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Czytaj więcej: Nie żyje generał Jan Podhorski. Zmarł w wieku 101 lat

Generał Jan Podhorski zmarł w wieku 101 lat

Gen. Jan Henryk Podhorski, ps. Zygzak, Marciniak, urodził się w Budzyniu. Gdy miał 6 lat, rodzina przeprowadziła się do Rakoniewic. Jego ojciec – Maksymilian walczył w powstaniu wielkopolskim i został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jako nastolatek działał w drużynie harcerskiej. Do momentu wybuchu wojny, zdobył ponad 30 sprawności i funkcję przybocznego w 30 osobowej drużynie.

Zobacz także: Jak zginął Franciszek Ratajczak? "Głos Historii" to nasz nowy cykl filmowy! Zobacz pierwszy odcinek

W sierpniu 1939 roku, zgłosił się jako ochotnik do batalionu Obrony Narodowej „Opalenica” i walczył w jego szeregach podczas kampanii obronnej. Uczestniczył w walkach pod Sompolnem oraz w akcji internowania Niemców w Rakoniewicach. Później dostał się do niewoli. Był brutalnie przesłuchiwany.

Obserwuj nas także na Google News

Uciekł i wrócił do rodzinnych Rakoniewic, gdzie wkrótce aresztowało go gestapo. Ponownie udało mu się uciec. W 1942 roku, przedostał się do Generalnego Gubernatorstwa i tam złożył przysięgę w Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy. Po scaleniu organizacji, został żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski