reklama

Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach. Mistrz pochowany na cmentarzu przy Sienkiewicza

Agata PustułkaZaktualizowano 
Kazimierz Kutz został pochowany w Katowicach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza Karina Trojok/Arkadiusz Gola
Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach: Dziś na zawsze spoczął w śląskiej ziemi, swojej ukochanej, Kazimierz Kutz, reżyser, pisarz, polityk, ponad wszystko Ślązak. Sejm dzisiaj uczcił chwilą ciszy zmarłego artystę. W Katowicach przyjaciele żegnali Kazimierza Kutza przy urnie z jego prochami. Zgodnie ze swoją wolą, spoczął w Katowicach, na cmentarzu przy Sienkiewicza, nieopodal Krystyny Bochenek, Zbyszka Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Wojciecha Kilara. ZOBACZCIE ZDJĘCIA i WIDEO

Pogrzeb Kazimierza Kutza

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W piątek, 28 grudnia żegnamy Kazimierza Kutza, wielkiego reżysera ze Śląska. Oficjalne ceremonie pogrzebowe o charakterze świeckim rozpoczęły się o godz. 11 w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach. Ale już wcześniej każdy mieszkaniec mógł osobiście pożegnać Kazimierza Kutza. Pogrzeb Kazimierza Kutza ma się stać okazją do zamanifestowania Śląskości - spodziewamy się tłumów mieszkańców ze śląskimi flagami.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
WZRUSZAJĄCE POŻEGNANIE KAZIMIERZA KUTZA PRZEZ JEGO SYNÓW

Droga, którą przewieziono na cmentarz przy Sienkiewicza w Katowicach urny z prochami reżysera Kazimierza Kutza przystrojona była biało-czerwonymi i żółtymi-niebieskimi flagami. Żegnały go setki ludzi. Wielu z nich z białymi różami w dłoniach lub żółto-niebieskimi wieńcami jak Grzegorz Franki szef Związku Górnośląskiego, czy Jerzy Gorzelik przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska. Szli obok siebie aktorzy Jerzy Trela i Daniel Olbrychski, niezawodna Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, ulubiony aktor Kutza, jego wspaniała rodzina.

Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach. Mistrz pochowany na c...

Nad grobem modlitwę odmówił arcybiskup -senior Damian Zimoń, który choć Kutz był niewierzący to przyjaźnił się z reżyserem. - Zawsze dostawałem od niego książki z dedykacją arcyludzkiemu arcykapłanowi - wspomniał abp. Zimoń. Słowo pożegnalne wygłosił ks. Piotr Brząkalik, proboszcz z rodzinnych Szopienic Kutza; - Nikt nie żyje dla siebie, nikt nie umiera dla siebie. Każdy zostawia po sobie testament - wyjaśniał kapłan. Wspomniał, że Kutz, choć ateista zawsze wieczorem robił swoisty rachunek sumienia i zastanawiał się, co mógł zrobić lepiej.

Przypomniał też słowa Kutza, który mówił "cały jestem z matki" i nie gardził naiwnością śląską, którą trzeba tłumaczyć jako tęsknotę za dzieciństwem.

Złożeniu urny do grobu towarzyszyła salwa honorowa.

Pogrzeb Kazimierza Kutza: „Kazika nie zastąpi nikt…" Znane o...

POŻEGNANIE KAZIMIERZA KUTZA

CZYTAJCIE KONIECZNIE
TESTAMENT KAZIMIERZA KUTZA

Kazimierza Kutza żegnają przyjaciele

Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez:

Odszedł najwybitniejszy Ślązak naszych czasów, reżyser ponadczasowych filmów, których uniwersalność jest niezaprzeczalna. To był artysta kina nie tylko polskiego, ale światowego. Kochał życie, kochał kobiety, kochał to życie w całym jego wymiarze. Pod pozorem pewnej wulgarności nawet krył się człowiek niezwykle czuły, delikatny, niezwykle wrażliwy. Gdy dowiedziałem się o jego śmierci, wiele scen z jego filmów przeszło mi przed oczami i może taka najbardziej dojmująca z „Paciorków jednego różańca”. Karol Habryka już nie żyje, ale jego żona jeszcze o tym nie wie i obiera dla niego jajko. Scena przenosi się z Habryki na to parujące jajko. Jakby dusza ulatywała do nieba. Nie wiem, czy był wierzący, czy nie, ale na pewno ma swojego Boga. Kilka scen z jego filmu to szczyt mistycyzmu.

Kazimierz Kutz na przestrzeni lat. Takiego go zapamiętamy. A...

Marek Plura, europoseł PO:

Dla mojego pokolenia Kazimierz Kutz i jego filmy to był elementarz tożsamości. Dziś widzę koszulki z napisami po śląsku, różne zjawiska, które się dzieją w kulturze, ale zastanawiam się, co będzie dalej, po jego śmierci. Kto poniesie sztandar śląskości. Był dla nas miejscem, w którym spotykaliśmy się, kodem kulturowym, którego nie musiał nam nikt tłumaczyć. Spotkaliśmy się w polityce i obaj byliśmy polityką rozczarowani, i tym, że nie udało się załatwić tak ważnej dla Ślązaków sprawy, jak język regionalny. Być może jego odejście stanie się dla pozostałych jakimś impulsem do działania, żebyśmy się wszyscy odnaleźli i szukali wspólnoty. Jeśli mamy bronić tożsamości regionalnej, musimy być razem. Jeśli nie będziemy, możemy odejść do historii.

Dr Małgorzata Myśliwiec, politolog, Uniwersytet Śląski:

Wielka postać dla Śląska, wielki Ślązak. Po odejściu Michała Smolorza kolejna ogromna strata. Mówił o Śląsku poza nim. Mówił nam rzeczy najwspanialsze i wypominał największe błędy. Gdy stwierdził, że jesteśmy „dupowaci”, to powiedział to z przenikliwością i miłością. Nie można się było za mówienie prawdy obrażać. Przemawiał do sumień Ślązaków, zagrzewał do boju, kochał nas.

Czesław Śleziak, były minister środowiska, polityk SLD, na Facebooku:

Smutny dzień dla Polski, dla Śląska. Odchodzą niepokorni. Pożegnaliśmy Jerzego Wartaka i odszedł Kazimierz Kutz - „Śmierć jak kromka chleba”.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca:

Kazimierz Kutz tworzył i budował tożsamość Ślązaków. W swojej twórczości, głównie oczywiście w filmach, pokazywał te najlepsze, uniwersalne cechy tak, aby były zrozumiałe także dla nie-Ślązaków. Dla „goroli”. W sposób syntetyczny wydobywał i ukazywał śląskość. Był strażnikiem śląskiej tożsamości. Jego śmierć to śmierć człowieka nieodżałowanego. Nie do zastąpienia.

Anna Dymna, aktorka, dla TVN24:

Kazimierz Kutz był skarbem dla aktorów, którzy z nim pracowali. Był człowiekiem, który się po pierwsze z aktorami przyjaźnił. Poza tym praca z nim była za każdym razem niezwykłą przygodą, ponieważ był takim dziwnym odkrywcą i podróżnikiem w głąb człowieka. Za każdym razem, nawet jak się z nim pracowało dziesiąty raz, odkrywał coś nowego. Bardzo wiele się od niego nauczyłam, dowiedziałam o sobie i przeżyłam rzeczywiście niezwykłe chwile, bo praca z Kazimierzem Kutzem była fantastyczna. To była za każdym razem - jak to Kaziu mówił - z jednej strony zabawa w piaskownicy, a z drugiej lot na inną planetę. Za każdym razem była pełna ogromnego napięcia, bo Kaziu był bardzo wymagający, ale też pełen poczu-cia humoru. Jak nikt inny, potrafił rozbrajać napięcia, dawać uwagi w sposób wyjątkowy. Kutz kojarzy mi się z nieskończonym źródłem energii, radości, emocji i nieprawdopodobnej siły. Wydawałoby się, że to jest nieśmiertelne. Dlatego nie dopuszczam w ogóle do siebie tej wiadomości, że jego nie ma. Zresztą teraz nie będę przez chwilę pracować, dlatego że zbyt bolesne są takie odejścia. Rzeczywiście to jest człowiek, któremu bardzo wiele zawdzięczamy, my, już nie mówiąc o tym, ile mu zawdzięcza polska kinematografia.

Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ:

Wstydzę się, że jako młody chłopak nazwałem go Ślązakiem koncesjonowanym. Wybaczył młodzieńczą głupotę. To człowiek wygłaszający niepopularne sądy zarówno dla tych, którzy chcieli kolonizować Śląsk, jak i dla tych , którzy go idealizowali. Kształtował wyobrażenie o Śląsku wśród Polaków i o Polakach wśród Ślązaków. Wiarygodność dawały mu siła charakteru, siła talentu, odwaga. Dzięki Kutzowi Śląsk też uwierzył w swoją siłę.

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach:

Właśnie przygotowywaliśmy się do uczczenia jego 90. urodzin w lutym. Na scenie miała stanąć wielka kuchnia. On miał gotować i zapraszać gości. Życie zweryfikowało te plany. Ostatni raz widziałem się z nim w sierpniu, w jego domku w górach. Usmażył mi wspaniałe placki. Uraczył opowieściami. Miał taki specjalny akumulatorowy wózek, jak japońscy emeryci, żeby jeździć po marketach. Odwiózł mnie na stację. On jechał drogą, w kapelusiku, niczym Indiana Jones, a ja grzeczniutko obok niego po chodniku.

Jerzy Trela, aktor, dla TVN 24:

Kaziu Kutz był mi bardzo bliskim człowiekiem. I zawodowo, i prywatnie. Osobowość, ciepło, które miał w sobie, przyciągało aktorów do niego. Zawsze był otoczony ludźmi, ludzie do niego lgnęli, nie tylko aktorzy. Przede wszystkim był zawodowcem, umiał pracować z aktorami. Dawał poczucie bezpieczeństwa i umiał „matkować”, jak to sam nazywał. On po prostu kochał aktorów i my go tak samo. Potrafił nie tylko doradzać, ale też wysłuchać. Stąd to „matkowanie”. W polityce dosadnie określał swoje stanowisko, ciągle o coś walczył. W sztuce szukał piękna i czasem sobie pofolgował i poetycko poklął, ale to zawsze była poezja w jego ustach.

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, na Twitterze:

Odszedł Kazimierz Kutz - wielki Ślązak i Polak, wspaniały twórca, serdeczny kolega, na którego zawsze mogłem liczyć. Sól ziemi czarnej.

Danuta Pietraszewska, posłanka PO, na Facebooku:

Przeglądając pamiątki naszej wspólnej działalności w Sejmie, natknęłam się na wpis rekomendacyjny Pana Kazimierza, który bardzo popierał moje starania o mandat poselski. Dla Niego byłam Ślązaczką „z krwi i kości”, z czego jestem bardzo dumna. Dla mnie był mentorem, statecznikiem naszej śląskiej tożsamości. Cześć Jego pamięci.

Kazimierza Kutza wspominają rodzina i przyjaciele

Pogrzeb Kazimierza Kutza i mowy pożegnalne

Wideo

Materiał oryginalny: Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach. Mistrz pochowany na cmentarzu przy Sienkiewicza - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 70

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wielki przyjaciel Stanisława Barei.

Ś
Ślązaczka

Wspaniały, Mistrz, prawdziwy Ślązak z typowym dla nas poczuciem humoru. Jestem Ci wdzięczna za to, że moją ukochaną Małą Ojczyznę, pokazałeś innym tak pięknie i prawdziwie. Zawsze o ludziach stąd mówiłeś z szacunkiem, ale i bez lukru... ta słynna dupowatość... haha. Śląsk raczej nie jest utożsamiany z źródłem wysokiej kultury, cieszę się, że Twoja twórczość temu zaprzecza , nie zapomnę jakie niezatarte wrażenie na mnie zrobiły "Opowieści Hollywoodu". Nie wiedziałam, że byłeś takim fajnym ojcem, cudowne pożegnanie przez synów o tym świadczy. Dziękuję Danielowi Olbrychskiemu za słowa ".....Kazika nie zastąpi nikt"

s
szopieniok

no właśnie, przeca to jest Krząkała, a u wanielików Malina

h
hanys

Co za ciul

a
ala

Piotr Brząkalik, nie jest proboszczem w Szopienicach

h
he?

Po śląsku znaczy bez Boga? i z towarzystwem "elit" brukselskich?

twoja,

na pewno z zacofanej Polszy

F
FonBrombaBrombo

Po wpisać widać, że sami "intelektualiści" po szkole zawodowej górniczej tutaj piszą. Wasza wiedza o kulturze wyższej jest taka jak o fizyce kwantowej. Kopać i mordy w kubeł bo was inni utrzymują ze swoich podatków.

w
wlodluka2

A ty ciulu do szkoły chodziłeś? Chyba nie bo bełkoczesz.

w
wlodluka2

Ciężka praca bez sensu czyli rycie pod ziemią

a
antygorol ; )

Od gorolianow oddzielo nos niewielko rzeczka – Brynica ; )

G
Gość

chytać wartko za kofry i wracać curik tam skund zeście sie przikludziły!

n
nieufny wobec goroli ⚒

Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa najbogatsi byliby Ślązoki

A
Achmet z Sosnowca

kartofel i jego kamanda robi to i bez felietonow

J
JO

Kto teraz będzie judził w felietonach....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3