Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach: Wielkiego Ślązaka żegnały tysiące ludzi

aga
Pogrzeb Kazimierza Kutza odbędzie się w piątek, 28 grudnia 2018
Pogrzeb Kazimierza Kutza odbędzie się w piątek, 28 grudnia 2018
Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach odbył się o godz. 12 w piątek, 28 grudnia. Wielki śląski reżyser spoczął na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Pogrzeb Kazimierza Kutza miał charakter świecki, według odmiennego scenariusza niż ceremonie w obrządku katolickim. Ale na mogile pojawił się krzyż. Kazimierz Kutz zmarł we wtorek, 18 grudnia 2018 r.

Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach 28 grudnia o godz. 12

Pogrzeb Kazimierza Kutza odbył się 28 grudnia w Katowicach o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza. Uroczystości pogrzebowe miały charakter świecki. Wcześniej, bo już o godz. 11 odbyło się pożegnanie w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, gdzie każdy mógł pożegnać się z wybitnym reżyserem.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
POGRZEB KAZIMIERZA KUTZA W KATOWICACH

W pogrzebie Kazimierza Kutza udział wzięli bliscy i przyjaciele reżysera, ale też politycy oraz aktorzy, którzy grali w jego filmach. Mowę pożegnalną wygłosili jego bliscy, przyjaciele i arcybiskup - senior Damian Zimoń, który cenił twórczość Kazimierza Kutza.

Przypomnijmy, że Kazimierz Kutz, wybitny Ślązak i reżyser zmarł we wtorek 18 grudnia w jednym z podwarszawskich szpitali po ciężkiej chorobie.

PISALIŚMY:
Kazimierz Kutz nie żyje. Zmarł w szpitalu pod Warszawą. Wielki śląski reżyser, były poseł i senator miał 89 lat
Żegnamy wielkiego reżysera, wielkiego Ślązaka, mistrza w tłumaczeniu Śląska

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w katowickiej dzielnicy Szopienice. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki". Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą. W 1954 r. został jego asystentem przy filmie "Pokolenie", a w dwa lata później pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału". Do najbardziej znanych filmów Kutza należą m.in. "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba" i "Sól ziemi czarnej".

Kutzowi udało się znaleźć uniwersalny kod, dzięki któremu pokazał Śląsk reszcie Polski. Tłumaczył skomplikowaną historię i duszę Ślązaków. Nikt nie robił tego lepiej od niego, choć nie dobierał słów ładnych, łagodnych, miłych dla uszu. Mówił wręcz, że Ślązacy są „dupowaci”, bo się nie buntują i tylko chcą przetrwać w tej wielkiej podróży historycznej. Wielu miało mu to za złe. Z czasem wszyscy zrozumieli, że to jego prowokacja, że kocha ten swój Śląsk miłością wielką i nigdy się od niego nie odczepi.

Kazimierz Kutz na przestrzeni lat. Takiego go zapamiętamy. A...

Kazimierz Kutz stał się najbardziej bodaj znanym Ślązakiem współczesności. Nie tylko poprzez zaangażowanie polityczne i medialne podkreślanie miejsca urodzenia, ale także dokonania artystyczne. A może w odwrotnej kolejności.

Kutz, przyznają to nawet ci, którzy go nie lubią wprost instynktownie, w swoich filmach pokazał Polsce prawdziwy Śląsk. Taki, jakiego nie znała - mitologicznie malowniczy, ale też niepokorny i uparty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach: Wielkiego Ślązaka żegnały tysiące ludzi - Dziennik Zachodni

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski