18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokażą klubowe unikaty KKS Lech

Krzysztof M. Kaźmierczak
Niewielu kibiców wie, że unikalne zdjęcia, plakaty, a nawet dokumenty finansowe Kolejowego Klubu Sportowego "Lech" znajdują się obecnie w gmachu Archiwum Państwowego w Poznaniu. Wkrótce będzie można zobaczyć je na specjalnej wystawie.

- Chcieliśmy jakoś uczcić rok związany z Euro 2012, a zarazem 90-lecie istnienia "Lecha". Dopingowali do tego nasi pracownicy, którzy są kibicami - tak Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu wyjaśnia powody zainteresowania się klubem przez archiwistów.

AP przygotowało na ten rok kalendarz z archiwaliami piłkarskimi. A przy okazji prac nad nim zrobiono dokładny przegląd wszystkich posiadanych materiałów dotyczących "Lecha". Trafiły one do AP w 2000 roku przekazane przez likwidatora KKS (mający status stowarzyszenia klub został rozwiązany w 1996 roku) .

Archiwalny zbiór na temat "Kolejorza" jest obszerny. Wjego skład wchodzi aż 108 teczek. Gdyby wszystkie akta położyć na stosie miałby on 118 cm wysokości.

CZYTAJ:
LECH POZNAŃ NA GLOSWIELKOPOLSKI.PL

- Niestety, dokumentacja nie jest kompletna. Nie ma w niej nic z okresu przedwojennego oraz znacznej części sprawozdań finansowych. Ale i tak zbiór jest bardzo interesujący - ocenia Grażyna Zaliwska, która zrobiła inwentarz akt KKS.

Znaczna część archiwaliów to fotografie z meczów i zawodów oraz z życia klubu. Wśród nich są nawet zdjęcia z tzw. czynów społecznych, które były organizowane w czasach PRL. Przedstawiają m.in. działaczy oraz kibiców malujących ogrodzenie i grabiących trawę na stadionie.

Obszerna część zbiorów to sprawozdania finansowe, protokoły z posiedzeń władz klubu i inna dokumentacja klubowa. Wśród akt są m.in. niektóre umowy transferowe piłkarzy.

Kibiców zapewne zainteresują kroniki klubowe oraz plakaty i ulotki przygotowywane z okazji ważnych meczy. Wybrane na wystawę zbiory dotyczą jednak różnych dyscyplin sportowych, od piłki nożnej, przez koszykówkę, do kolarstwa.

- Warto pamiętać, że KKS "Lech"nie był klubem wyłącznie piłkarskim. Miał wiele sekcji, które odnosiły liczne sukcesy - mówi Monika Proniewska z AP.

Zdjęcia i dokumenty archiwalne (uzupełnione o zbiory prywatne pracowników AP) dotyczące historii poznańskiego klubu zobaczyć będzie można od najbliższego poniedziałku na wystawie w siedzibie AP w Poznaniu (ul. 23 lutego 41/43). Wstęp wolny.

Chcesz skontaktować się z autorem artykułu? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski