MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy biedni jak nigdy? „Raport o Biedzie 2022” Szlachetnej Paczki. „Najchętniej to już bym umarła”. Jak żyją najubożsi Polacy?

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Jak wynika z analizy Szlachetnej Paczki, w październiku 2022 roku ceny produktów i usług były wyższe w stosunku do cen w październiku rok wcześniej średnio o 17,9%. Dla wielu osób taki wzrost spowodował pogorszenie się warunków życia. Więcej o sytuacji ubogich w Polsce na podstawie danych z "Raportu o Biedzie 2022" przeczytasz w galerii ---->
Jak wynika z analizy Szlachetnej Paczki, w październiku 2022 roku ceny produktów i usług były wyższe w stosunku do cen w październiku rok wcześniej średnio o 17,9%. Dla wielu osób taki wzrost spowodował pogorszenie się warunków życia. Więcej o sytuacji ubogich w Polsce na podstawie danych z "Raportu o Biedzie 2022" przeczytasz w galerii ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
„Bieda zaczyna się w barze mlecznym, gdy ktoś zamawia pół pomidorowej, bo porcja podrożała o 60 groszy” – wskazują w najnowszym „Raporcie o Biedzie 2022” przedstawiciele Szlachetnej Paczki. Dane, które opublikowali, są zatrważające. Jak wynika z ich analizy, prawie 3% gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety. Trudną sytuację potęgują wciąż rosnące ceny. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych określa, że minimum egzystencji to miesięczny dochód na osobę w wysokości 692 zł. W 2021 roku poniżej tej granicy, w skrajnym ubóstwie, żyło w Polsce 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów.

Spis treści

Raport o Biedzie 2022

Pani Krystyna jeszcze dwa lata temu wiodła skromne, ale stabilne życie. Po wypadku i orzeczeniu o niezdolności do pracy ledwo wiąże koniec z końcem. W ciągu kilku miesięcy schudła prawie 50 kg.

Żona i syn pan Ireneusza od dawna nie żyją. Mężczyzna choruje na astmę i nie widzi na jedno oko. Razem ze swoim psem mieszkają w domu, który z daleka wygląda na opuszczony. Jego marzeniem jest przeżycie i to, by skosztować w święta jakichś słodyczy. Ten jeden raz do roku.

Państwo Maria i Konrad mieszkają w niewielkim lokalu socjalnym, bez ogrzewania i ciepłej wody. Jak sami mówią, jedzą może dwa, trzy razy w miesiącu. A tak siedzą sobie razem, rozmawiają, pomodlą się i idą spać.

Pani Aldona przyznaje, że jej marzenie to lepsze jutro, w którym nie jest głodna i nie musi prosić sąsiadów o resztki. Chociaż najchętniej to już by umarła. Musi jednak żyć. Jedyną przyjemnością jaką jeszcze ma, to jak sama podkreśla, jest telewizja.

Takich historii jest jednak znacznie więcej. Są one bardzo różnorodne, ale wszystkie łączy to, że w pewnym momencie zaczęło po prostu brakować pieniędzy nawet na najbardziej podstawowe produkty.

Czytaj też:Polacy uciekają z tych miejsc! Dlaczego nikt nie chce tam mieszkać? Oto gminy z największym spadkiem liczby ludności w Polsce

Szlachetna Paczka o biedzie w Polsce

Jak wynika z danych Szlachetnej Paczki, 95 proc. Polaków odczuło w ostatnim półroczu wzrost cen żywności, 89 proc. wzrost cen utrzymania mieszkania lub domu. Ludzie oszczędzają na kulturze i rozrywce (64 proc. badanych), zakupach odzieży lub obuwia (64 proc.), zużyciu prądu, wody i gazu (58 proc.) oraz żywności (45 proc.).

Inflacja dotyka każdego, ale nie każdego w takim samym stopniu. Jedni zapłacą nieco więcej za pewne rzeczy, ale inni nie są w stanie w ogóle zapłacić za potrzebne produkty: lekarstwa nagle stają się zbyt drogie, tak samo jak ciepła kurtka na zimę.

9 na 10 osób, które zadeklarowały niską ocenę warunków życia, obawia się rosnącej drożyzny, a blisko połowa z nich spodziewa się, że ich sytuacja materialna jeszcze się pogorszy.

- Każdy z nas robiąc zakupy, widzi, jak bardzo podrożały podstawowe produkty. Często o dużo więcej niż kilkanaście procent oficjalnej inflacji GUS. Wobec inflacji nie jesteśmy równi – najbardziej boli tych, którzy mają najmniej. Rok temu Barbara była dumna, że oszczędza z emerytury co miesiąc kilkanaście złotych. Dziś nie jest w stanie wykupić tych samych leków

– zaznacza Joanna Sadzik, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Wiosna (Szlachetna Paczka).

Ubóstwo to wybór?

15 proc. badanych uważa, że życie w biedzie to wybór. Jeśli tak, to nie jeden. Przedstawiciele Szlachetnej Paczki wyjaśniają, że bieda to codzienne okrutne wybory: kto dziś pójdzie spać głodny; którą chorobę będziesz leczyć, a przy której trzymać kciuki; któremu dziecku kupisz w tym roku zimowe buty?

Jak wynika z przeprowadzonych badań, będąc w podobnej sytuacji, od 17 proc. ludzi możesz usłyszeć, że sam jesteś jej winien. Aż 22 proc. uznałoby Cię za zbyt leniwego, a 1/3 mogłaby dać Ci radę, żebyś wziął się do pracy. To stereotypowe myślenie, z którym cały czas się mierzymy, że bieda jest zasłużona.

Stereotypowa bieda jest bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. Tymczasem może kryć się za ścianą mieszkania obok.

- Problem ubóstwa jest związany nie tylko z brakiem dóbr materialnych, ale też z doświadczeniem wykluczenia, samotności oraz zawstydzenia. Osoby w kryzysie ubóstwa często mają poczucie winy, beznadziei, braku zrozumienia. Czują, że zawodzą członków swojej rodziny, zwłaszcza dzieci. Długi kryzys ubóstwa potrafi znacząco osłabić poczucie własnej wartości i skuteczności, a nawet doprowadzić do wyuczonej bezradności. Jeśli próbujemy zmienić swoją sytuację, ale nasze próby nie przynoszą efektów, powoduje to zniechęcenie do dalszych prób i niejako „zastygnięcie” w niekomfortowej pozycji

– wyjaśnia Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka, nauczycielka akademicka i doktorantka Uniwersytetu SWPS.

Szlachetna Paczka jak co roku przygotowała „Raport o Biedzie”. Jego wyniki są zatrważające. Szczegółowe informacje na temat sytuacji najbiedniejszych w Polsce przeczytasz w galerii:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o raporcie przygotowanym przez Szlachetną Paczkę lub wesprzeć osoby potrzebujące pomocy, kliknij tutaj.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1075 osób. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania Termin realizacji: 11-14 listopada 2022. Metoda: CAWI.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski