Polacy budują elektrownie atomowe, ale nie u nas

Mateusz Ludewicz
Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce około roku 2020
Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce około roku 2020 Fot. Archiwum
Udostępnij:
Olkiluoto - wyspa w Finlandii, na której działają dwa reaktory jądrowe. Trzeci jest obecnie budowany. W realizacji projektu uczestniczy ponad 700 firm z całego świata. Na budowie poza językiem angielskim bardzo często można usłyszeć też... polski. W projekcie w sumie uczestniczyło pięć przedsiębiorstw znad Wisły, a przez dwa i pół roku kierownikiem placu budowy był nasz rodak.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Konin: Czy wybudują elektrownię atomową koło Pątnowa ?
Konin i Klempicz walczą o atom
Wielkopolska powalczy o atom: powstaje specjalny zespół

Na Olkiluoto budowany jest reaktor najnowszej i najbezpieczniejszej tak zwanej trzeciej generacji.

- W kulminacyjnym momencie na 1800 robotników pracujących przy elektrowni 1600 było Polakami - mówi inżynier Zbigniew Wegner, który kierował budową. - Na stałe z projektem było związanych pięć firm z naszego kraju.
Polskie przedsiębiorstwa w Finlandii odpowiadały między innymi za fundamenty elektrowni, pompowanie wody i prace zbrojeniowe.

- Polska firma wyprodukowała też stalową powłokę, która będzie chroniła elektrownię - tłumaczy Zbigniew Wegner. I dodaje: - Nasze rodzime przedsiębiorstwa mają bardzo duże doświadczenie w budowaniu elektrowni atomowych. Jeżeli w Polsce miałoby dojść do realizacji takiego projektu to jestem spokojny o jakość jego wykonania.

Najnowsza strategia Polskiej Grupy Energetycznej zakłada, że pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju powstanie w 2025 roku. Pod uwagę brane są trzy potencjalne lokalizacje (patrz ramka). - Plany zakładają, że energetyka jądrowa w Polsce będzie wykorzystywana tylko do produkcji energii elektrycznej - tłumaczy profesor Janusz Wojtkowiak z Politechniki Poznańskiej. - Sprawdzona naświecie technologia i terminowe rozpoczęcie eksploatacji sprawi, że elektrownia atomowa w naszym kraju z całą pewnością będzie opłacalną inwestycją.

Poza ekonomią, energia jądrowa ma też być dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii. - Elektrownia zapewnia czystą wodę, powietrze i glebę - twierdzi dr Wiesław Gorączko, z wydziału technologii chemicznej Politechniki Poznańskiej. - Elektrownie jądrowe nie tylko emitują znacznie mniej CO2 niż na przykład elektrownie węglowe, ale także stają się integralną częścią krajobrazu, w którym działają.

Inwestycje tego typu nie powodują też ucieczki dzikich zwierząt a po zakończeniu eksploatacji elektrowni cały teren można przywrócić do stanu pierwotnego.

- Elektrownia atomowa od pierwszego dnia funkcjonowania dba także o swoje odpady. Są one składowane w wyznaczonych miejscach - dodaje dr Wiesław Gorączko.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce to, zdaniem naukowców, także szansa na podniesienie poziomu technologicznego kraju. Potrzebni będą wysoko wykwalifikowani inżynierowie, rozpocznie się też program badań nad energią jądrową.
- Mimo wszystko, nie wyobrażam sobie, aby planowana budowa elektrowni jądrowej odbyła się bez akceptacji społecznej - mówi Janusz Wojtkowiak.- Powinniśmy produkować energię ze wszystkich dostępnych źródeł. Elektrownie atomowe powinny działać obok farm wiatrowych i elektrowni konwencjonalnych. Polsce potrzebny jest sojusz energii jądrowej, konwencjonalnej i odnawialnej.

Choczewo, Gąski, czy Żarnowiec?
W marcu 2010 roku Ministerstwo Gospodarki ogłosiło listę 27 potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. Lokalizacje te poddano analizie między innymi pod względem dostępności wody chłodzącej, środowiska naturalnego, własności terenu czy bliskości parków narodowych. Na tej podstawie Polska Grupa Energetyczna w listopadzie ubiegłego roku wybrała trzy propozycje lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce: Choczewo w północnej części województwa pomorskiego, Gąski w województwie zachodniopomorskim i Żarnowiec w województwie pomorskim. We wskazanych punktach są obecnie przeprowadzane szczegółowe badania środowiskowe. Na ich podstawie wybrana zostanie docelowa lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie