Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy budują elektrownie atomowe, ale nie u nas

Mateusz Ludewicz
Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce około roku 2020
Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce około roku 2020 Fot. Archiwum
Olkiluoto - wyspa w Finlandii, na której działają dwa reaktory jądrowe. Trzeci jest obecnie budowany. W realizacji projektu uczestniczy ponad 700 firm z całego świata. Na budowie poza językiem angielskim bardzo często można usłyszeć też... polski. W projekcie w sumie uczestniczyło pięć przedsiębiorstw znad Wisły, a przez dwa i pół roku kierownikiem placu budowy był nasz rodak.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Konin: Czy wybudują elektrownię atomową koło Pątnowa ?
Konin i Klempicz walczą o atom
Wielkopolska powalczy o atom: powstaje specjalny zespół

Na Olkiluoto budowany jest reaktor najnowszej i najbezpieczniejszej tak zwanej trzeciej generacji.

- W kulminacyjnym momencie na 1800 robotników pracujących przy elektrowni 1600 było Polakami - mówi inżynier Zbigniew Wegner, który kierował budową. - Na stałe z projektem było związanych pięć firm z naszego kraju.
Polskie przedsiębiorstwa w Finlandii odpowiadały między innymi za fundamenty elektrowni, pompowanie wody i prace zbrojeniowe.

- Polska firma wyprodukowała też stalową powłokę, która będzie chroniła elektrownię - tłumaczy Zbigniew Wegner. I dodaje: - Nasze rodzime przedsiębiorstwa mają bardzo duże doświadczenie w budowaniu elektrowni atomowych. Jeżeli w Polsce miałoby dojść do realizacji takiego projektu to jestem spokojny o jakość jego wykonania.

Najnowsza strategia Polskiej Grupy Energetycznej zakłada, że pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju powstanie w 2025 roku. Pod uwagę brane są trzy potencjalne lokalizacje (patrz ramka). - Plany zakładają, że energetyka jądrowa w Polsce będzie wykorzystywana tylko do produkcji energii elektrycznej - tłumaczy profesor Janusz Wojtkowiak z Politechniki Poznańskiej. - Sprawdzona naświecie technologia i terminowe rozpoczęcie eksploatacji sprawi, że elektrownia atomowa w naszym kraju z całą pewnością będzie opłacalną inwestycją.

Poza ekonomią, energia jądrowa ma też być dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia ekologii. - Elektrownia zapewnia czystą wodę, powietrze i glebę - twierdzi dr Wiesław Gorączko, z wydziału technologii chemicznej Politechniki Poznańskiej. - Elektrownie jądrowe nie tylko emitują znacznie mniej CO2 niż na przykład elektrownie węglowe, ale także stają się integralną częścią krajobrazu, w którym działają.

Inwestycje tego typu nie powodują też ucieczki dzikich zwierząt a po zakończeniu eksploatacji elektrowni cały teren można przywrócić do stanu pierwotnego.

- Elektrownia atomowa od pierwszego dnia funkcjonowania dba także o swoje odpady. Są one składowane w wyznaczonych miejscach - dodaje dr Wiesław Gorączko.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce to, zdaniem naukowców, także szansa na podniesienie poziomu technologicznego kraju. Potrzebni będą wysoko wykwalifikowani inżynierowie, rozpocznie się też program badań nad energią jądrową.
- Mimo wszystko, nie wyobrażam sobie, aby planowana budowa elektrowni jądrowej odbyła się bez akceptacji społecznej - mówi Janusz Wojtkowiak.- Powinniśmy produkować energię ze wszystkich dostępnych źródeł. Elektrownie atomowe powinny działać obok farm wiatrowych i elektrowni konwencjonalnych. Polsce potrzebny jest sojusz energii jądrowej, konwencjonalnej i odnawialnej.

Choczewo, Gąski, czy Żarnowiec?
W marcu 2010 roku Ministerstwo Gospodarki ogłosiło listę 27 potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. Lokalizacje te poddano analizie między innymi pod względem dostępności wody chłodzącej, środowiska naturalnego, własności terenu czy bliskości parków narodowych. Na tej podstawie Polska Grupa Energetyczna w listopadzie ubiegłego roku wybrała trzy propozycje lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce: Choczewo w północnej części województwa pomorskiego, Gąski w województwie zachodniopomorskim i Żarnowiec w województwie pomorskim. We wskazanych punktach są obecnie przeprowadzane szczegółowe badania środowiskowe. Na ich podstawie wybrana zostanie docelowa lokalizacja pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski