Polacy coraz rzadziej myślą o emigracji

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Grupą wiekową najbardziej skłonną do wyjazdu są osoby młode między 18 a 24 rokiem życia
Grupą wiekową najbardziej skłonną do wyjazdu są osoby młode między 18 a 24 rokiem życia 123rf
13,7 procent Polaków rozważa wyjazd z kraju. Najczęściej o emigracji myślą ludzie wchodzący w zawodowe życie. Planujący emigrację zarobkową planują opuścić kraj na krótko, na ogół nie dłużej niż trzy miesiące.

W ciągu roku odsetek potencjalnych emigrantów zmniejszył się o ponad 5 p.p. i dziś chęć wyjazdu z kraju deklaruje niespełna 14 procent Polaków - wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków VI” przygotowanego przez Work Service. Wśród osób rozważających opuszczenie Polski 1 na 5 badanych wybiera się do Wielkiej Brytanii, która znów jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów.

Chcą zdążyć przed Brexitem
Nie bez przyczyny mówi się, że Londyn to druga stolica Polski. Różne są szacunki dotyczące tego, ilu naszych rodaków jest w Zjednoczonym Królestwie. Według GUS to 720 tysięcy osób, a według brytyjskiego urzędu statystycznego nawet 916 tysięcy. Takie liczby nie powinny dziwić, od lat bowiem Wielka Brytania była jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji. Naszych rodaków kusiły nie tylko wysokie zarobki, ale też łatwość z jaką mogli na Wyspach znaleźć zatrudnienie. W ostatnich latach Polacy chętniej wybierali jednak Niemcy, o czym decydowała m.in. bliskość naszych zachodnich sąsiadów i równie atrakcyjne wynagrodzenia. Teraz znowu Wielka Brytania jest liderem, wyprzedzając Niemcy o 4 p.p. Z badania zrealizowanego na zlecenie Work Service wynika, że wyjazd do Wielkiej Brytanii deklaruje 19 procent osób planujących emigrację. To wynik o 5 p.p. wyższy w stosunku do badania z jesieni ubiegłego roku i pierwszy wzrost zainteresowania kierunkiem brytyjskim od jesieni 2015 roku.

Jakie technologie powinni wprowadzać przedsiębiorcy?

Źródło: vivi24

Wyjazd - to na krótko
Niezmiennie głównym powodem emigracji są wyższe zarobki, aPolacy najchętniej wyjeżdżają naokoło 3 miesiące, co wiąże się zpracą sezonową. Przed nami gorący okres wyjazdów do prac sezonowych , które co roku cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. - Wyjazd za granicę w okresie wakacyjnym pozwala w krótkim czasie uzyskać dochody kilkakrotnie wyższe niż w analogicznym czasie w Polsce. Stąd też wzrost zainteresowania wyjazdem z kraju w porównaniu z badaniem przeprowadzonym pół roku temu, emigrację deklarowało wtedy 12 procent Polaków. Ważniejszy jest jednak spadek, który nastąpił w ciągu 12 miesięcy, aż o 5 p.p. Jest on w dużej mierze efektem coraz lepszej sytuacji na polskim rynku pracy - komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service S.A.

Kto myśli o emigracji?
Najbardziej skłonne do wyjazdu są osoby młode, między 18 a 24 rokiem życia. Stanowią oni 40 procent wszystkich planujących emigrację. W porównaniu z badaniem sprzed roku to wzrost o 10 p.p.

O wyjeździe myślą przede wszystkim ci, którzy nie mają wyższego wykształcenia (84 procent). Wśród nich najwięcej jest Polaków po szkole średniej - 37 procent. Do emigracji przekonane są głównie osoby żyjące na wsi oraz w miejscowościach do 100 tysięcy mieszkańców - stanowią 60 procent wszystkich deklarujących chęć wyjazdu z kraju. Z kolei 59 procent potencjalnych emigrantów to osoby posiadające zatrudnienie, co dodatkowo uderzy w rynek pracy, który już teraz cierpi na niedobory pracowników. Najwięcej Polaków myślących o opuszczeniu kraju mieszka w północnej jego części.

- Co może szczególnie niepokoić, to fakt, że dominującą grupą wiekową, która rozważa emigrację są osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Czy ich deklaracje zapowiadają ucieczkę przed perspektywą niskich płac, skutkami gorszego wykształcenia czy przed niskim poziomem urbanizacji regionów kraju z których pochodzą? Czy też odzwierciedlają inne, mniej tradycyjne powody decyzji migracyjnych? To ważne pytania jeśli pod uwagę brać będziemy miejsce zamieszkania, wykształcenie i deklarowane dochody potencjalnych emigrantów. Aż połowa z nich zarabia poniżej 2000 zł netto miesięcznie - komentuje Krzysztof Blusz, wiceprezes zarządu WiseEuropa.

Powody i bariery emigracji bez zmian
Wciąż najważniejszym czynnikiem skłaniającym Polaków do emigracji są wyższe zarobki, deklaruje to 70 procent badanych. Na drugim miejscu jest natomiast wyższy standard życia (40 procent), który odnotował największy wzrost, aż o 18 p.p. Co ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki sprzed pół roku, to Polacy coraz większą uwagę przywiązują do korzystniejszego systemu podatkowego (26 procent) i bezpieczniejszego położenia geograficznego (15 procent).

Niezmiennie najważniejszym powodem zniechęcającym do wyjazdu z kraju jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce (72 procent). Warto zwrócić uwagę, że aż 35 procent nie decyduje się na emigrację z powodu atrakcyjnej pracy. Dla 20 proc. istotną barierą jest nieznajomość języków obcych.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bubu
a nie żadna "emigracja zarobkowa".
Dodaj ogłoszenie