Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy mieszkają skromniej i inwestują ostrożniej

Monika Kaczyńska
Poszukiwane są wciąż mieszkania w niskich budynkach
Poszukiwane są wciąż mieszkania w niskich budynkach Grzegorz Dembiński
Surowsze kryteria oceny zdolności kredytowej, a także obawy przed kolejną falą kryzysu sprawiają, że Polacy inwestują w nieruchomości ostrożniej. Szukają mieszkań małych i w miarę możliwości relatywnie tanich. Coraz częściej też decydują się wstrzymać z decyzją o zakupie mieszkania i wybierają mniej ryzykowny wynajem.

W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się mieszkania nie większe niż 50 m kw. i droższe niż 350-400 tys. złotych.

Według pośredników z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości w ponad 84 proc. przypadków, jeżeli klient ma do wyboru na tej samej powierzchni i przy zbliżonej cenie - pokój z kuchnią lub dwa małe pokoje z aneksem kuchennym - wybiera dwa pokoje kosztem samodzielnej kuchni. Jednak wiele zależy także od wieku i stanu rodzinnego klienta. Kawalerki wybierają częściej single lub osoby starsze, a dwupokojowe - młoda rodzina.

CZYTAJ TEŻ:
Nieruchomości w Głosie Wielkopolskim
Negocjuj bezpieczną umowę z deweloperem - dbaj o swoje prawa
Mieszkanko ciasne, ale własne
Co wybrąć - cegłę czy wielka płytę?

Inaczej jest już przy nieco większych lokalach. Tu dwa pokoje z widną, większą kuchnią są bardzo konkurencyjne wobec trzech - lecz jedynie z aneksem kuchennym. Gdy klient ma do wyboru dwa pokoje z widną, oddzielną kuchnią i na tej samej powierzchni w zbliżonej cenie 3 pokoje z aneksem kuchennym - to połowa pośredników twierdzi, że klient wybierze dwa pokoje - a połowa - że wybierze trzy.

Ale także w tym przypadku młode rodziny stawiają na większą liczbę pokoi kosztem oddzielnej kuchni. Młode rodziny zdecydowanie chętniej wybierają 3 pokoje z aneksem kuchennym. Osobna kuchnia jest preferowana przez starszych nabywców, kierujących się przyzwyczajeniem.

Gdy przychodzi jednak wybierać przy tej samej cenie między dużym mieszkaniem a domem - 70 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami twierdzi, że wygrywa własny dom. Argumenty są różne. Ten najbardziej istotny to ekonomiczny. Utrzymanie domu jest po prostu tańsze od utrzymania dużego lokalu i właściciel ma większy wpływ na kształtowanie kosztów utrzymania. Ale duże mieszkanie od domu wolą mieszkańcy wielkich miast, przede wszystkim ci z dziećmi w wieku szkolnym.

Co do jednego pośrednicy są zgodni: dziś rynek nieruchomości to rynek kupujących, a podstawowym kryterium wyboru jest cena. Ofert do sprzedaży jest dużo, ale brakuje tych interesujących, położonych w niskich blokach z centralnym ogrzewaniem, na pierwszym lub drugim piętrze, z balkonem, ustawnych, w dobrej lokalizacji. Zdolność kredytowa klientów znacznie się obniżyła, co także wpływa na to, że więcej osób kupuje mieszkania za gotówkę, a co za tym idzie, wybierają tańsze nieruchomości.

- Klienci chętniej i więcej oglądają - twierdzi Wojciech Buczek z W.A.B Nieruchomości ze Złotowa. - Jednak kupują wyłącznie po sporej obniżce ceny.

Ci, których nie stać na zakup za gotówkę, z reguły decydują się na wynajęcie mieszkania. Nie zawsze wynika to z braku zdolności kredytowej, coraz częściej także z decyzji o odroczeniu zaciągnięcia kredytu. Takich klientów pośrednicy mają coraz więcej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski