Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy mieszkający za granicą wracają do kraju na szczepienia przeciw koronawirusowi. Tu mogą zaszczepić się szybciej

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W wielu krajach szczepienia przeciwko koronawirusowi przebiegają wolniej lub kolejność grup wiekowych jest inna niż w Polsce
W wielu krajach szczepienia przeciwko koronawirusowi przebiegają wolniej lub kolejność grup wiekowych jest inna niż w Polsce Waldemar Wylegalski
Polacy, którzy na co dzień mieszkają za granicą, coraz częściej decydują się na przyjazd do ojczyzny w celu przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi. Powodem takich decyzji często jest fakt, że tamtejsze programy szczepień przebiegają dużo wolniej niż w Polsce.

Od końca ubiegłego roku skuteczną metodą walki z pandemią koronawirusa na całym świecie stały się szczepienia. W Polsce Narodowy Program Szczepień rozpoczął się w grudniu i jak dotąd udało się podać już 17 254 902 dawki szczepionek.

Jednak nie w każdym kraju liczba zaszczepionych osób jest wysoka, a co więcej, w wielu z nich program szczepień przebiega dużo wolniej niż w Polsce, lub kolejność szczepienia poszczególnych grup wiekowych jest inna.

Dodatkowe 1,8 mld dawek szczepionki dla Unii Europejskiej

od 16 lat

Te różnice szczególnie odczuwalne są dla Polaków, którzy na co dzień mieszkają poza granicami ojczyzny. Z tego względu wielu z nich decyduje się przyjąć szczepienie przeciw koronawirusowi w Polsce.

– W Irlandii wszystko idzie o wiele wolniej niż w Polsce, dlatego też zdecydowałam się przylecieć tutaj na szczepienie. Tam obecnie zaczynają się szczepienia osób w wieku 57-59 lat. Myślę, że gdybym czekała na swoją kolej tam, to mogłabym się zaszczepić dopiero za około trzy miesiące

– mówi Natalia Gracz, poznanianka, która od około 8 lat mieszka w Irlandii.

I dodaje: – Szczepienia w Irlandii zaczęły się w styczniu, jednak wtedy zaszczepiono znikomą liczbę osób. Później pojawiły się problemy z dostawami i dopiero w połowie lutego tak naprawdę to wszystko ruszyło.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Pani Natalii udało się umówić na szczepienie w sobotę. Specjalnie zdecydowała się na zaszczepienie jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson, by nie musieć po raz kolejny przylatywać do Polski na drugą dawkę.

– Najpierw rejestrowałam się dzwoniąc z Irlandii na polską infolinię. Wtedy dostałam termin na szczepienie AstrąZenecą. Jednak później zaczęłam bardziej rozglądać się w internecie za wolnymi terminami i udało mi się umówić na szczepionkę J&J na poznańskich Smochowicach 23 maja

– wspomina pani Natalia.

I dodaje: – Do Polski przyleciałam 17 maja, jednak chwilę później dowiedziałam się, że moje szczepienie zostaje odwołane, ponieważ nie dotarły dostawy szczepionek.

Finalnie pani Natalii udało się znaleźć wolny termin szczepienia w sobotę w Skwierzynie - miejscowości w województwie lubuskim, położonej ok. 130 km od Poznania.

Decyzję o zaszczepieniu się w Polsce podejmuje wielu Polaków mieszkających za granicą, nie tylko w Irlandii, ale też w Niemczech, Holandii, Danii czy Szwecji.

Jest to możliwe ze względu na dane, które należy podać przy rejestracji na szczepienie w Polsce - wystarczy do tego jedynie numer pesel. Ponadto polskie zapisy na szczepienia uwzględniają również osoby, które nie są ubezbieczone.

Istnieje jednak również druga grupa Polaków, którzy mieszkają w krajach, gdzie obostrzenia i decyzje tamtejszych władz nie ułatwiają powrotu z Polski.

Tak jest między innymi w Norwegii, gdzie wracający z Polski musi spędzić 10-dniową kwarantannę w hotelu kwarantannowym w miejscu przekroczenia granicy, za który musi dodatkowo zapłacić.

Co więcej, jeszcze przed udaniem się do hotelu musi wykonać obowiązkowo na lotnisku w Norwegii lub na przejściu granicznym test w kierunku COVID-19, niezależnie od negatywnego wyniku testu, wykonanego w Polsce.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski