Czas pandemii COVID-19 sprawił, że społeczeństwo zaczęło bardziej interesować się tematyką zdrowia. Niestety, jak wynika z danych Narodowego Testu Zdrowia, opublikowanych przez Fundację Niezdiagnozowani, Polacy szybko zapomnieli o tym, jak ważne jest dbanie o siebie. Coraz rzadziej wykonują podstawowe badania diagnostyczne. Dlaczego?
Jak wskazano w Indeksie Zdrowia opracowanego przez Medonet, ogromna część Polaków lekceważy zalecenia medyków i to, jak istotne są regularne badania. Nie korzystają z profilaktyki, która jest kluczowa dla stanu zdrowia. Wynika to z przepracowania oraz nadmiarem codziennych obowiązków, takich jak np. opieka nad dziećmi czy osobami starszymi. Najrzadziej badają się osoby aktywne zawodowo w wieku 40-60 lat. W raporcie wskazano, że często te zobowiązania zawodowe i prywatne kumulują się, przez co zapominamy o sobie. A takie "życie w biegu" i bagatelizowanie niepokojących objawów prowadzi do chorób.
Czytaj też: Koniec z udawaniem lekarzy w reklamach. "To zmiana w dobrym kierunku"
Badania pokazują, że w 2020 roku aż 7 proc. Polaków oceniało swoje samopoczucie jako "złe" lub "bardzo złe". A co trzeci ankietowany wskazywał na długotrwałe bądź przewlekłe problemy ze zdrowiem. Kluczowym problemem jest nasze własne podejście do kwestii zdrowia.
Indeks Zdrowia pokazuje, w jakim stopniu odpowiedzi respondentów zgadzają się z zaleceniami lekarzy. Osoby w wieku 18-24 oraz 35-44 coraz rzadziej zwracają uwagę na przestrzeganie wytycznych dotyczących profilaktyki chorób, a nawet dbają o siebie mniej, niż przed wybuchem pandemii. Na swoje zdrowie większą uwagę wciąż zwracają kobiety, ale i ich liczba spada w ciągu ostatnich lat. Fundacja podkreśla, że Polacy powinni zmienić podejście i zdecydowanie częściej się badać - by pewnego dnia nie okazało się, że jest już za późno. Dodaje, że wiele schorzeń wcale nie omija ludzi młodych.
Choroby, które dominują wśród Polaków (tj. na które najczęściej leczyli się w ramach NFZ w 2020 roku) to cukrzyca (93,6 proc.), nadciśnienie tętnicze (92,6 proc.) oraz choroby niedokrwienia serca (85,3 proc.). Takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny.
Obserwuj nas także na Google News
Zalecenia lekarzy są jednak stałe i dobrze wszystkim znane - przede wszystkim dbanie o dietę i odpowiednią aktywność fizyczną. Bardzo ważne są także odpowiedni sen i dbanie o zdrowie psychiczne. Kluczem są też edukacja i zwiększanie świadomości na temat zdrowia oraz badań, które należy regularnie powtarzać - badania krwi, ale także cytologia u kobiet, czy badania jąder u mężczyzn. Lekarze zaznaczają, że profilaktyka jest konieczna, jeśli chcemy żyć długo i zdrowo. Dodatkowo wiedza i edukacja mogą skłonić nas do porzucania używek i złych nawyków oraz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.
- Myśląc o swoim zdrowiu już dziś, dbamy o naszą przyszłość
- apelują eksperci.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
To zawał czy udar? Wiesz jak rozpoznać te stany? Zobacz, jak pomóc
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”