Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy pokochali karty. Coraz więcej transakcji bez gotówki

Monika Kaczyńska
W pierwszym kwartale ponad miliard płatności dokonano w Polsce przy pomocy kart płatniczych.
W pierwszym kwartale ponad miliard płatności dokonano w Polsce przy pomocy kart płatniczych. Wojciech Barczyński
W ciągu kwartału płacimy kartami prawie miliard razy - wynika z danych NBP. Liczba transakcji bezgotówkowych rośnie, rzadziej wypłacamy gotówkę z bankomatów.

Karty płatnicze jako dodatek do konta to obecnie standard. Nic dziwnego, że ich liczba rośnie. Jak policzyło NBP, mamy ich w portfelach obecnie łącznie 39,5 miliona. Coraz chętniej też z kart korzystamy. W pierwszym kwartale wykonaliśmy 1,044 mld płatności, czyli aż o 22 proc. więcej niż przed rokiem.

- Gdy odniesiemy to do liczby kart, to okazuje się, że średnio wykonujemy 26 płatności kartą, czyli ponad pięciokrotnie więcej niż 10 lat temu - zwraca uwagę Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zobacz, ile zarobisz brutto, a ile "na rękę" (najniższa krajowa płaca miesięczna i stawka za godzinę)

Dlaczego tak się dzieje? Można sądzić, że na taki stan rzeczy składa się kilka czynników. Jednym z nich jest rosnąca liczba terminali. a co za tym idzie - możliwość płacenia kartami w coraz liczniejszych punktach. Rzadziej też zdarza się, by sprzedawcy z niechęcią traktowali klientów regulujących kartami nawet bardzo drobne płatności.

Drugim czynnikiem jest polityka banków dotycząca korzystania z bankomatów. Obecnie większość banków udostępnia bezpłatnie jedynie własne bankomaty, a za wypłaty z pozostałych pobiera prowizje. Niektóre instytucje finansowe tak skonstruowały tabelę opłat, by klienci wypłacali jednorazowo większe sumy (bezprowizyjne są np. wypłaty od pewnej wysokości). Biorąc pod uwagę te czynniki, trudno się dziwić, że rośnie liczba i wartość transakcji kartami.

- Żeby nie zostawić złudnego wrażenia musimy jednak dodać, że jeśli chodzi w wartość płatności dokonanych kartami, to wciąż jest ona mniejsza niż wartość wypłacanej kartami gotówki - mówi Sadowski. - Jeśli jednak tempo zmian się utrzyma, to królowanie gotówki może skończyć się już na początku przyszłego roku.

Wraz z większym zaufaniem do transakcji bezgotówkowych w kraju, wzrosła liczba transakcji dokonywanych przy pomocy kart za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem sklepów internetowych. Roczny wzrost liczby tych transakcji wyniósł aż 52 procent.

Przybyło też 2015 tysięcy kart wirtualnych - służących jedynie do płacenia w Internecie. Taki wzrost - o 63 proc. może zapowiadać ich renesans. Produkt ten wprowadzony przez banki już na początku stulecia przez długi czas pozostawał produktem niszowym. Czy wzrost popularności zakupów internetowych, a zwłaszcza chińskich portali zakupowych zapowiada renesans tego rozwiązania? Czas pokaże.

Czytaj też:

W przyszłym roku rząd planuje podniesienie nie tylko pensji minimalnej, ale także wysokości zarobków dla wielu pracowników różnych zawodów w sferze budżetowej. Zobacz w galerii, kto dostanie podwyżki i jak wysokie ---->

Pensje w 2019 roku - zobacz, w których zawodach będą podwyżk...

Chcemy płacić kartą, ale nie zawsze możemy - zobacz wideo:

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski