Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Wiadomo, od kiedy można składać wnioski o pieniądze

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
11.03.2022 krakow, uchodźcy z Ukrainy
11.03.2022 krakow, uchodźcy z Ukrainy Andrzej Banas
– Od 16 marca wnioski na refinansowanie kosztów będą mogli również składać Polacy, którzy pod swoim dachem goszczą Ukraińców. Te wnioski należy składać także w gminach, w poniedziałek będzie udostępniony wzór. Bez względu na to, kiedy polska rodzina złoży wniosek, otrzyma środki wstecz od dnia, w którym przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

Sejm przyjął w sobotę ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z ustawą ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych – opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę; pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku, a także otrzymają niektóre świadczenia społeczne. Przepisy uregulują też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce – ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy, a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.

Podczas konferencji prasowej wiceszef MSWiA poinformował, że rejestracja uchodźców, którzy chcą uzyskać PESEL, zostać w Polsce i rozpocząć pracę zacznie się 16 marca. - Apelujemy, żeby nie wszyscy udali się pierwszego dnia do urzędu. Otrzymacie pełne wsparcie już od przekroczenia granicy – dodał. Zaapelował, aby zaplanować składanie wniosków na kolejne dni. - Bez względu na termin złożenia wniosku, ochrona prawna działa od momentu przekroczenia granicy – mówił.

Ponadto Paweł Szefernaker przekazał, że od 16 marca wnioski na refinansowanie kosztów będą mogli również składać Polacy, którzy pod swoim dachem goszczą Ukraińców. - Te wnioski należy składać także w gminach, w poniedziałek będzie udostępniony wzór – dodał. Podkreślił, że „bez względu na to, kiedy polska rodzina złoży wniosek, otrzyma środki wstecz od dnia, w którym przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach”.

Wiceminister Szefernaker ogłosił, że w sobotę i w niedzielę kursują pociągi specjalne do Niemiec i do Czech. – W ramach rozkładu PKP dziś dziewięć pociągów specjalnych, jutro również dziewięć pociągów specjalnych. W tym samym czasie każdego dnia jest osiem pociągów rejsowych, co daje dziennie 17 pociągów do Niemiec, łącząc specjalne i rejsowe z całego kraju i 12 do Czech – dwa specjalne do Czech i 10 rejsowych – mówił.

Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że „jest to środek lokomocji oczekiwany przez obywateli Ukrainy, którzy chcą dostać się na Zachód”. – To jest, oczywiście, dobrowolne korzystanie z tych środków komunikacji. Jeżeli ktoś nie chce zostać w Polsce, ma plany udania się dalej – my taką możliwość stwarzamy właśnie poprzez ten transport specjalny – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski