Jacek Czaplewski
Jan Bednarek zawalił mecz w Premier League
Jan Bednarek zawalił mecz w Premier League Kieran McManus/Shutterstock, East News
Gdy Fernando Santos zaliczał kolejne mecze w Polsce, jego przyszli podopieczni odgrywali kluczowe role w topowych ligach Europy. W rolę asystenta Barcelony wcielił się egzekutor Robert Lewandowski. Najgorzej ten weekend zapamięta za to Jan Bednarek.

Anglia: samobój Bednarka, gol Bielika

Jan Bednarek rozgrywa najgorszy sezon na Wyspach i póki co nie ma nadziei na to, żeby karta miała się odwrócić. Jesień przesiedział na ławce Aston Villi, na mundialu w Katarze pełnił wyłącznie rolę motywatora drużyny, wreszcie po powrocie do Southampton został wygwizdany, a w sobotę zawalił mecz, strzelając koszmarnego samobója przeciw Wolverhampton. Przyjął tak źle, że wjechał z piłką do własnej bramki - już czwarty raz w historii. Z tego powodu w sieci powstała kompilacja z jego wszystkimi wpadkami:

"Przyspawany" do ławki rezerwowych Arsenalu pozostaje Jakub Kiwior. Stoper pozyskany ze Spezii za 25 mln euro przesiedział już trzeci mecz z rzędu. W tym czasie lider dwa razy przegrał i raz zremisował.

Z kolei Matty Cash tylko na końcówkę podniósł się z ławki Aston Villi przeciw Manchesterowi City, gdy porażka była już przesądzona. On tak jak Bednarek stracił najwięcej w ostatnim czasie.

Całe szczęście, że na zapleczu do formy wraca Krystian Bielik. Środkowy pomocnik trafił do jedenastki tygodnia Championship. Po rzucie rożnym przypieczętował zwycięstwo nad West Bromem, strzelając pierwszego gola w sezonie. Jego Birmingham zajmuje dopiero siedemnaste miejsce.

Włochy: Szczęsny idzie na rekord

W Serie A po raz jedenasty czyste konto zachował Wojciech Szczęsny (w całym zeszłym sezonie dokonał tego dwanaście razy - to jego osobisty rekord). Fiorentina w końcówce znalazła drogę do jego bramki, jednak po analizie VAR sędzia gola nie uznał, argumentując decyzję spalonym. Mniej szczęścia miał Łukasz Skorupski. W meczu z sąsiadem z tabeli okazał się bezradny, gdy w polu karnym wyrósł przed nim duet Andrea Petagna - Giulio Donati.

Hiszpania: Lewandowski z asystą

Robert Lewandowski jeszcze przed przerwą wyjazdowego meczu z Villarrealem dał się rywalom we znaki. Najpierw snajper Barcelony przegrał pojedynek jeden na jeden z bramkarzem Pepe Reiną. Potem już zaliczył asystę. W koronkowej akcji przedłużył piłkę do Pedriego, który w polu karnym dopełnił formalności. To szósta asysta Lewego dla Dumy Katalonii i zarazem piąta w lidze hiszpańskiej. Dzięki wygranej jego drużyna zwiększyła przewagę nad Realem Madryt do rekordowych jedenastu punktów. Mistrz odpowie w tygodniu, ponieważ w weekend sięgnął po Klubowe MŚ na turnieju w Maroko.

W poniedziałek Lewandowski spotka się w Barcelonie z selekcjonerem Fernando Santosem. To pierwsza spotkanie na szczycie od momentu wyboru Portugalczyka na następcę Czesława Michniewicza. Według Interii jeszcze tego samego dnia trener wróci do Warszawy. Wkrótce poleci też do Włoch, gdzie czeka na niego wicekapitan Kamil Glik, który leczy uraz.

Jeśli selekcjoner zamierza szukać alternatywy dla niegrającego Jakuba Kiwiora i będącego w kiepskiej formie Jana Bednarka to być może powinien udać się na obserwację do Holandii. W Heerenveen niezłe recenzje zbiera nowy kapitan zespołu, Paweł Bochniewicz. W pierwszej połowie hitu z Feyenoordem Rotterdam zdobył nawet bramkę, lecz arbiter po akcji odgwizdał spalonego.

Co ciekawe, jeden z kibiców przyniósł na stadion transparent z apelem skierowanym do selekcjonera reprezentacji Polski: "Santos! Bochniewicz is here". W zamian otrzymał od piłkarza koszulkę.

Natomiast w Niemczech dość kiepsko wypadł Robert Gumny, który maczał palce w jednej ze straconych bramek z FSV Mainz.

Weekendowe występy reprezentantów Polski, uczestników MŚ 2022

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - grał 90 minut w meczu z Fiorentiną (1:0)
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - grał 90 minut w meczu z Monzą (0:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - grał 90 minut w meczu z Empoli (2:2)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - gol samobójczy, grał 90 minut w meczu z Wolverhampton (1:2)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - na ławce rezerwowych w meczu z Cremonese (3:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) - wszedł w 76 minucie meczu z Manchesterem City (1:3)
  • Kamil Glik (Benevento) - leczy kontuzję, poza kadrą na meczu z Cagliari (0:1)
  • Robert Gumny (Augsburg) - grał 90 minut w meczu z FSV Mainz (1:3)
  • Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - grał 90 minut w meczu z Cracovią (2:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - na ławce rezerwowych w meczu z Brentfordem (1:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - grał 90 minut w meczu z Olympique Marsylia (0:2)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał 90 minut w meczu z Lecce (1:1)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - gol, grał 90 minut w meczu z West Bromem (2:0)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - grał od 63 minuty w meczu z Olympique Lyon (1:2)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - grał 90 minut w meczu z Jagiellonią Białystok (0:2)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - grał 90 minut w meczu z Schalke (0:0)
  • Grzegorz Krychowiak (Al Shabab) - grał do 84 minuty w meczu z Al Batin (4:2)
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - grał do 61 minuty w meczu z Wisłą Płock (1:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - gra w poniedziałek (13 lutego) z Levadiakosem
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - leczy kontuzję, poza kadrą na mecz z Heerenveen (2:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał do 70 minuty w meczu z Cremonese (3:0)
  • Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) - leczy kontuzję, poza kadrą na mecz z Empoli (2:2)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - asysta, grał 90 minut w meczu z Villarrealem (1:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) - leczy kontuzję, poza kadrą na mecz z Fiorentiną (0:1)