PolAndRock Festiwal 2018 (Woodstock) trzeci rok z rzędu imprezą podwyższonego ryzyka. Tak zdecydował komendant policji w Gorzowie [WIDEO]

Jakub Pikulik

Wideo

PolAndRock Festiwal 2018 (dawniej Przystanek Woodstock) otrzymał opinię od komendanta miejskiego policji w Gorzowie. Pod dużą i małą sceną już trzeci rok z rzędu będzie się odbywała impreza podwyższonego ryzyka. Policjanci przewidują m. in. "zamachy o charakterze terrorystycznym”, „panikę wywołaną fałszywym alarmem”, „bójki, pobicia, uszkodzenia ciała”, „przestępstwa rozbójnicze".

Przypomnijmy, w ostatnich dniach organizatory PolAndRock Festiwalu 2018 (dawny Przystanek Woodstock) informowali, że otrzymali pozytywną opinię na temat zabezpieczenia medycznego od kostrzyńskiego szpitala oraz pozytywną opinię dotyczącą zabezpieczenia sanitarnego od gorzowskiego sanepidu. Po otrzymaniu opinii z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. fundacja WOŚP wydała oświadczenie w tej sprawie. W ocenie kom. Fabiana Rogali, komendanta Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., pod dużą i małą sceną należy wprowadzić status podwyższonego ryzyka.

Oświadczenie Jurka Owsiaka w sprawie opinii policji o PolAndRock Festiwalu

Jurek Owsiak w reakcji na opinię policji pisze w swoim oświadczeniu m. in.: "Panie Komendancie! Co było powodem tak kuriozalnej decyzji? Przecież zna Pan festiwal, bo organizowany jest na Ziemi Lubuskiej od ponad 20 lat! Znają go Pana koledzy i koleżanki, którzy doskonale wykonują swoją robotę, tu, na miejscu, od wielu, wielu lat. Festiwal nigdy - podkreślamy to bardzo wyraźnie i dobitnie - nigdy nie był źródłem jakichkolwiek niepokojów czy powodem do wzmożonej pracy policji. Skąd nagle w Pana opinii sformułowania takie jak m.in: „policja przewiduje zamachy o charakterze terrorystycznym”, „panikę wywołaną fałszywym alarmem”, „bójki, pobicia, uszkodzenia ciała”, „przestępstwa rozbójnicze, narkotykowe, a w tym zatrucia i zgony”, „naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi czy przestępstwa na tle seksualnym”.

Wszystkie informacje o PolAndRock Festivalu 2018 (Przystanku Woodstock 2018) w Kostrzynie nad Odrą: **PolAndRock festival (Przystanek Woodstock 2018): koncerty, zdjęcia, filmy, informacje**

PolAndRock z podwyższonym ryzykiem

Jurek Owsiak podkreśla, że żadna inna impreza w Polsce o podobnym charakterze nie miała statusu podwyższonego ryzyka. "Panie Komendancie, nie znamy Pana, nie próbował Pan z nami na ten temat rozmawiać. A my, jak zwykle, od kilku miesięcy starannie przygotowujemy się do wydarzenia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp., która od lat dowodzi pracą policji przy naszym festiwalu. Przygotowany w tym roku plan zabezpieczenia nie różni się od tego, jaki funkcjonował rok temu, kiedy po raz drugi otrzymaliśmy status podwyższonego ryzyka. Pan jednak przepisał opinię z zeszłego roku szukając na siłę do tego podstaw i dlatego nie zgadzamy się z nią! Będziemy szukali drogi formalnego odwołania. - pisze szef fundacji WOŚP.

Niepowtarzalna okazja. Bo możecie zobaczyć prawie 100 dziewczyn, które drugiego dnia festiwalu Przystanek Woodstock wpadły w oko fotoreporterowi "GL". Nie da się ukryć, że podczas fotografowania na polu było bardziej gorąco niż dzień wcześniej. Warto tylko dodać, że trzeciego dnia imprezy, w sobotę, 5 sierpnia, na woodstockowym polu ma być jeszcze cieplej. Przewidziana temperatura na dziś to około 27 stopni. Jak łatwo się domyśleć, także w sobotę postaramy się obfotografować te panie, które same wpadną w oko naszych dwóch fotoreporterów.A jakie są dziewczyny drugiego dnia Woodstocku? Oceńcie sami. Z pewnością uśmiechnięte, wręcz promieniujące radością. Kilka z nich zapytaliśmy o to, dlaczego przyjechały na festiwal. Czy odpowiedzi są zaskakujące? Przekonajcie się.Chcesz wiedzieć kto zagra na Przystanku Woodstock 2017? Przystanek Woodstock 2016: zespoły, koncerty kto zagraWszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2017 w Kostrzynie nad Odrą:  Przystanek Woodstock 2017: koncerty, zdjęcia, filmy, informacje

Woodstock 2017: Dziewczyny, które "upolował" fotoreporter dr...

W oświadczeniu czytamy też, że nadanie statusu podwyższonego ryzyka oznacza, że do Kostrzyna nad Odrą będzie musiało przyjechać 1.470 policjantów. - W tym czasie większość tych funkcjonariuszy powinna pilnować spokoju wypoczywających Polaków w tych miejscach, gdzie wyjeżdżają oni na swoje urlopy - mówi J. Owsiak.

Organizatorzy PolAndRock Festiwalu będą się odwoływać?

Przedstawiciele fundacji WOŚP podkreślają, że są w kontakcie z prawnikami i szukają możliwości odwołania się od decyzji komendanta. - Uderza ona również w pozytywny wizerunek festiwalu. Nie zgadzamy się z opinią policji - mówi "GL" Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy fundacji WOŚP. - Robimy swoje, festiwal się odbędzie i będzie zabezpieczony na najwyższym możliwym poziomie - dodaje K. Dobies.

Nasz reporter zadzwonił też do burmistrza Kostrzyna. - Akurat mam dzień wolny i dowiaduję się o tym od pana. Decyzja została wydana, nie nam to komentować. Trzeba się do niej po prostu zastosować. Dla nas decyzja o podwyższonym ryzyku jest wiążąca - mówi burmistrz Andrzej Kunt.

PolAndRock Festiwal 2018: opinia policji

Poprosiliśmy o udostępnienie opinii, jaką o PolAndRock Festiwalu 2018 wydał Komendant Miejski Policji w Gorzowie Wlkp. kom. Fabian Rogala. Początkowo policja informowała, że opinia zostanie upubliczniona w poniedziałek, po tym jak zapozna się z nią organizator festiwalu. Ale w piątek po południu, w związku z dużym zainteresowaniem mediów, na stronie lubuskiej policji dokument został opublikowany. W oświadczeniu policji czytamy m. in.: "Policja musi przedsięwziąć środki, które w sytuacji kryzysowej dadzą rękojmię optymalnej reakcji na określone zagrożenia. Te zostały bardzo wyraźnie zdefiniowane w analizie ryzyka przygotowanej przez policyjnych ekspertów i zawarte w opinii Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wlkp.
Chodzi o możliwość wystąpienia m.in.:

  • zamachów terrorystycznych;
  • paniki wywołanej fałszywym alarmem lub faktycznie zaistniałym zamachem;
  • zakłóceniami ładu i porządku publicznego;
  • przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu;
  • przestępstw narkotykowych;
  • przestępstw na tle seksualnym.

W oświadczeniu policji czytamy dodatkowo, że zagrożenia zostały zdefiniowane przez samego organizatora tegorocznego festiwalu i przesłane do gorzowskiej Policji we wniosku o wydanie opinii. To ważne, że sam organizator zauważa mogące wystąpić zagrożenia, na które w poprzednich latach wskazywała Policja. Chcemy podkreślić, że status imprezy masowej podwyższonego ryzyka (Duża Scena i Mała Scena) ma na celu zapewnienie wszystkim uczestnikom tego wydarzenia bezpieczeństwa, które w takich sytuacjach powinno być wspólnym mianownikiem zarówno dla samego organizatora, jak i służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie festiwalu. Ten rodzaj zabezpieczenia funkcjonujący już w poprzednich latach sprawił, że nie dosżło zdarzeń, z którymi mierzyły się państwa Europy Zachodniej.

Chcesz wiedzieć kto zagra na PolAndRock Festival 2018 (Przystanek Woodstock 2018)?**Przystanek Woodstock 2016: zespoły, koncerty kto zagra**

Zobacz też wideo: Mieszkańcy Kostrzyna nad Odrą popierają organizację w mieście kolejnych edycji Przystanku Woodstock. Miasto zleciło profesjonalne badanie opinii publicznej

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie