Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja analizuje "wpadki". Żeby błędy się nie powtarzały - mówi komendant

SAGA
Zespół do spraw profesjonalizacji działań analizuje „wpadki” wielkopolskiej policji. Ma wskazać co zrobić, by uniknąć błędów podczas interwencji.

– Chcemy przedstawić projekt stworzenia ogólnopolskiej platformy wymiany informacji w tym zakresie. Aby móc się uczyć także na błędach funkcjonariuszy z innych regionów – mówi Rafał Batkowski, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

A wpadek policji w ubiegłym roku było wiele. Wiosną poznaniak złapał wandala i przez ponad godzinę czekał na przyjazd patrolu. Pół godziny czekały z ujętym złodziejem sprzedawczynie ze sklepu znajdującego się w pobliżu komendy. Za zatrzymania po awanturze w poznańskim klubie kilku antyterrorystów usłyszało zarzuty, co do innych sąd uznał, że nadużyli uprawnień. Komendant miejski przepraszał też za podwładnych, którzy źle potraktowali dziennikarza nagrywającego, jak jadą radiowozem pod prąd... Ostatnio, o czym poinformował komendant, ukarany został policjant, który podczas awantury na wykładzie o gender użył "narzędzia, które nie zostało wydane do służby": według świadków - paralizatora, według policji - latarki.

– Rocznie przeprowadzamy 200 tys. interwencji. W ogromnej większości są przeprowadzane prawidłowo – mówi komendant Batkowski. – Ale po kolejnych sygnałach o nieprawidłowościach powołałem zespół, który ma analizować przebieg interwencji, co do których pojawiają się wątpliwości, sprawdzać nie tylko sposób ich przeprowadzenia i zgodność działania z procedurami, ale także nadzór, dowodzenie – komendant zapowiada, że przyjrzy się wynikom , jakie podwładni uzyskują na sprawdzianach sprawności fizycznej i podczas strzelań. – Wkrótce przedstawimy raport komendantowi głównemu – dodaje.

Poprawa jakości interwencji oraz czasu dojazdu na miejsce interwencji to priorytety wielkopolskiej policji na ten rok.

– Czas dotarcia do osoby, która potrzebuje naszej pomocy jest kluczowy – Rafał Batkowski zwraca uwagę, że w 2013 roku średni czas reakcji na zgłoszenie wynosił 12 minut i 27 sekund w miastach oraz 11 minut i 14 sekund na terenach wiejskich.

Nadal ograniczana ma być przestępczość. W 2013 roku spadła liczba zabójstw, rozbojów, włamań, bójek, wzrosła jednak liczba kradzieży samochodów. W 2012 roku w województwie skradziono 1712 aut, w 2013 roku - 1935.

Od 1 stycznia wzrosła liczba policjantów drogówki. Dzięki temu na drogach ma być więcej kontroli, przez co ma być bezpieczniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski