Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja krytykowana po działaniach na Strajku Kobiet. Policjant: "Były nieprawidłowości. Wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione"

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji - 18 listopada próba blokady Sejmu zmienila sie w spacer
Strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji - 18 listopada próba blokady Sejmu zmienila sie w spacer Adam Jankowski
Jeśli policjant popełnił wykroczenie dyscyplinarne lub dopuścił się czynu zabronionego, powinien zostać rozliczony zgodnie z prawem. Przy tak dużych grupach ludzi jak są na Marszu Niepodległości czy Strajku Kobiet, mogą zdarzyć się błędy, ale policja powinna się z tego wyraźnie wytłumaczyć i wyciągnąć ewentualne konsekwencje w stosunku do policjantów, którzy przekroczyli swoje uprawnienia - mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, z którym rozmawiamy o ostatnich działaniach policji oraz kontrowersjach wokół jej pracy.

Policja stała się bojówką partyjną PiS?

Andrzej Szary: Takie sformułowanie do nadużycie. Od 30 lat związek zawodowy walczy o to, aby policja była apolityczna. Robimy wszystko, aby nie przykleić policji do żadnej opcji politycznej. Mamy doświadczenia z przeszłości, np. za czasów PO i PSL, SLD, że próbuje nas się przykleić do określonej strony politycznej. Tymczasem my wykonujemy swoje zadania ustawowe i przypisywanie policjantom, że są bojówką polityczną jest krzywdzące.

W Wielkopolsce nie brakuje kuriozalnych kryminalnych spraw, zaś przestępcy potrafią wpaść z rozmaitych powodów. A z drugiej strony są zdolni też do różnorodnych przestępstw. Sprawdźcie w naszej galerii, jakie są najdziwniejsze kryminalne historie z Wielkopolski w ostatnich miesiącach.Czytaj dalej --->

Kuriozalne przestępstwa: Złodziej zasnął w mieszkaniu, które...

Mówi Pan, że staracie się, by policji nie przyklejać do żadnej opcji politycznej, ale w ostatnim czasie mam to dość średnio wychodzi. Można się spotkać wręcz z komentarzami, że tak bardzo policja jeszcze nie była upolityczniona po upadku komunizmu.

Nie odnoszę takiego wrażenia. Rozumiem komentarze, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, ale policji ufa 74 proc. społeczeństwa, więc gdyby była to formacja upolityczniona, to badania pokazywałyby inną liczbę. Z kolei 95 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Te liczby pokazują, że teza o upolitycznieniu formacji jest nieuzasadniona.

Za miesiąc ten procenty mogą drastycznie zmaleć...

Jeśli policja jest organem posiadającym prawo do używania środków przymusu bezpośredniego i je stosuje w przypadku naruszenia prawa, to może, ale też nie musi nastąpić, spadek nastrojów społecznych i zaufania do policji. Ale to nie policjanci wywołują protesty czy wychodzą na ulice, bo im się tak podoba. Policjanci są tam obecni, bo obywatele protestują, korzystają ze swoich uprawnień, a my to szanujemy. Policja powinna ich chronić, a obywatele powinni przestrzegać obowiązującego prawa.

Sprawdź też:

Policja nie ma sobie nic do zarzucenia po ostatnich wydarzeniach jak Marsz Niepodległości czy manifestacje w ramach Strajku Kobiet?

Mogę jasno powiedzieć, że na pewno były nieprawidłowości i jako związek zawodowy oczekujemy, by wszystkie wątpliwości, które pojawiają się w środkach masowego przekazu były wyjaśnione i opinia publiczna została o tym poinformowana. Jeśli policjant popełnił wykroczenie dyscyplinarne lub dopuścił się czynu zabronionego, powinien zostać rozliczony zgodnie z prawem. Przy tak dużych grupach ludzi jak są na Marszu Niepodległości czy Strajku Kobiet, mogą zdarzyć się błędy, ale policja powinna się z tego wyraźnie wytłumaczyć i wyciągnąć ewentualne konsekwencje w stosunku do policjantów, którzy przekroczyli swoje uprawnienia.

Pan mówi o wyjaśnianiu nieprawidłowości, a tymczasem rzecznik stołecznej policji za każdym razem mówi, że wszystko było w porządku, a policja działała zgodnie z prawem... Jak Pan odbiera tego typu słowa z jego ust?

Nie będę komentował wypowiedzi rzecznika. Jestem przedstawicielem związku zawodowego policjantów i mogę powiedzieć, że jeśli będzie potrzeba, to będziemy bronili policjantów, gdy zarzuty wobec nich będą bezzasadne, ale widzimy również pewne nieprawidłowości i błędy, które powinny być wyjaśnione, rozliczane i przekazane opinii publicznej. Związek zawodowy jest organizacją niezależną i ma swoje stanowisko w tej sprawie, które, jak pokazuje przeszłość, nie musi być zbieżne w 100 proc. ze stanowiskiem strony służbowej.

Aż 3 mln zł kosztował specjalistyczny „bombowóz”, czyli pojazd, którym policjanci przewożą ładunki wybuchowe np. na miejsce ich neutralizacji. Wielkopolska policja w tym roku dostała taki samochód, który jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.Czytaj dalej --->

Poznań: Bombowóz, robot, dron czy nowoczesny skaner. Wielkop...

Jakie nieprawidłowości ma Pan na myśli?
Mogę podać przykład dotyczący użycia gazu pieprzowego przez policjanta po cywilnemu w stosunku do jednej z posłanek. Ta sprawa musi być wyjaśniona, gdyż nie rozumiem zachowania policjanta.

W internecie nie brakuje też nagrań, na których widać policjantów po cywilnemu używających pałek teleskopowych.

Policjanci operacyjni zawsze brali udział w tego typu działaniach. Ich obowiązkiem jest rozpoznawanie osób w tłumie, które zakłócają porządek, prowokują i atakują demonstrujących czy policjantów. Funkcjonariusz ma na wyposażeniu tego typu pałkę i może jej używać. W tej kwestii jest jednak dużo przekazów medialnych, które wymagają wyjaśnienia, kto i dlaczego używał tych pałek. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że ustawa o Środkach Przymusu Bezpośredniego w kilkunastu przypadkach dopuszcza możliwość użycia pałki.

Kłęby czarnego dymu, brak lamp czy zdezelowane i przeciekające auta. Sprawdźcie w naszej galerii jak niesprawne samochody jeżdżą w Poznaniu oraz jak wygląda praca policjantów, którzy zajmują się ich "wyłapywaniem".Przejdź do galerii --->

Zdezelowane, przeciekające i z kłębami dymu. Takie samochody...

Część z tych policjantów nie miała na rękach opasek z napisem „policja”. Jak w takiej sytuacji obywatele mają wiedzieć, że to faktycznie funkcjonariusz policji, a nie jakiś bandyta?

Tego typu opaskę zakłada się, gdy dochodzi do zdarzeń naruszających porządek. Ci funkcjonariusze również mają obowiązek podejmowania interwencji, gdy jest naruszany porządek. W mojej ocenie stawianie tezy, że obywatele nie wiedzą, kto podejmuje interwencję, jest nieuzasadnione. Poza tym, policjant nie podejmuje interwencji, jeśli wszystko jest w porządku, lecz, gdy jest naruszone prawo. To nie jest tak, że policjanci wbiegają w tłum, biją ludzi, a obywatele nie wiedzą dlaczego zostali uderzeni. Z taką tezą się nie zgadzam. Jeśli policjant podejmuje interwencję, to znaczy, że ma ku temu podstawy.

Czy Pana zdaniem normalną jest sytuacja, gdy nieoznakowany policjant idzie po ulicy z wyjętą pałką teleskopową? Trudno dziwić się głosom, że ludzie mają obawy, bo skąd mają wiedzieć, ze to policjant?

Mogą być to słuszne obawy, choć przedstawienie tego w taki sposób, że policjant idzie z pałką teleskopową jest wyrwane z kontekstu. Oczywiście w takich sytuacjach powinny być wyraźne oznaczenia policjantów, by protestujący mieli poczucie, że nie są zaatakowani przez bojówki. Zgadzam się, że z naszej strony trzeba robić wszystko, by uczestnicy manifestacji mieli przekonanie, że są to policjanci, a nie ktoś inny.

Wyjątkowo duże przekroczenie prędkości zanotował fotoradar w miejscowości Kosztowo w powiecie pilskim. W maju tego roku zrobił on zdjęcie, jak kierowca przekroczył prędkość o 115 km na godzinę! W miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, kierowca bmw pędził 165 km na godzinę. Nie jest on jednak pod tym względem rekordzistą.Sprawdźcie na dalszych zdjęciach, w których miejscach w Wielkopolsce kierowcy najczęściej przekraczali prędkość i które fotoradary zanotowały najwięcej takich przypadków?Przejdź do następnego slajdu ------>

Pędził ponad 160 km na godzinę w mieście! Oto rekordziści i ...

Kominy, maszty, dźwigi, opuszczone konstrukcje czy powstające wieżowce – to tylko przykłady miejsc, które wykorzystują miejscy wspinacze, by wejść jak najwyżej. W Poznaniu dwa miesiące temu trzech mężczyzn wywiesiło flagę piratów na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Teraz opowiadają nam, co daje im wspinaczka miejska, dlaczego to robią oraz jak wygląda ich przygotowanie do wspinania. Zobacz w naszej galerii, gdzie potrafią wejść bez zabezpieczeń miejscy wspinacze ---->

Miejscy wspinacze - wchodzą na wysokie kominy, maszty, dźwig...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski