Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja ma zniechęcać żebraków

Agnieszka Smogulecka, Elżbieta Sobańska
W Poznaniu w 2008 roku namierzono ponad 120 żebraków
W Poznaniu w 2008 roku namierzono ponad 120 żebraków S. Seidler
- Żebractwo trudno ograniczyć, bo nie jest karalne, chyba że zdarza się nagminnie - mówi Hanna Zbawiona z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. - To widać na przykładzie dzieci. Nawet jeśli je zaprowadzimy do domu i porozmawiamy z rodzicami, to one wracają na ulicę.

Dla dzieci żebranie to najprostszy sposób na zarobienie pieniędzy, np. na grę komputerową czy modne rzeczy. Dorośli zaś w ten sposób dorabiają do renty. Większość z nich nie chce korzystać z pomocy właściwych instytucji i nie wyobraża sobie innego, niż żebractwo, zajęcia.

- Razem z MOPR i strażą miejską od czterech lat prowadzimy akcję "Powrót z ulicy" dotyczącą rozpoznania żebractwa dzieci, młodzieży i dorosłych - mówi Joanna Kęcińska z Sekcji Prewencji KMP w Poznaniu. - Wręczamy mandaty i pouczamy żebrzących oraz staramy się pomóc osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji. W efekcie od kilku lat nie zanotowaliśmy w Poznaniu przypadku zmuszania kogokolwiek do żebrania.

Takie jednak przypadki zdarzają się w Wielkopolsce, ale rzadko znajdują się dowody na to, że za procederem stoi grupa przestępcza. W lutym zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad żoną i dziećmi (zmuszał je m.in. do żebrania) usłyszał 46-letni Zygmunt T. z Czarnkowa. Z kolei w Wągrowcu oszustwo zarzucono kobiecie, która z 6-letnim synem na wózku inwalidzkim żebrała przy markecie. Gdy kobieta była przesłuchiwana niepełnosprawne rzekomo dziecko baraszkowało po jednostce.

Żebrzące osoby sprawdzają też dzielnicowi oraz policjanci patrolówki. W 2008 r. namierzono stu dorosłych i ponad 20 nieletnich. Byli to głównie Polacy, choć złapano też kilkanaście osób z Rumunii. Są tacy, którzy proszą o drobne za przypilnowanie samochodu na parkingu, czy odprowadzenie wózka sklepowego. Inni zaczepiają przechodniów z prośbą o wsparcie. Tak jest w okolicy sklepów przy ulicy Promienistej czy przy rynku Jeżyckim w Poznaniu. Dzieci zbierają pieniądze w inny sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski