Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci będą mogli wykupić mieszkania

Bogna Kisiel
Jako pierwsi z propozycją przejęcia przez miasto mieszkań funkcyjnych wystąpili mieszkańcy wieżowców przy ul. Ugory
Jako pierwsi z propozycją przejęcia przez miasto mieszkań funkcyjnych wystąpili mieszkańcy wieżowców przy ul. Ugory Grzegorz Dembiński
934 rodziny policjantów mają szansę na wykup mieszkań. Te lokale są własnością miasta, ale nie może ono nimi rozporządzać. Znajdują się one w dyspozycji policji. Funkcjonariusze - byli lub obecni - otrzymali je, jako mieszkania funkcyjne. Z propozycją uregulowania tej kwestii, jako pierwsi wystąpili najemcy mieszkań "policyjnych", znajdujących się na Wilczaku. Później ten pomysł poparli kolejni lokatorzy.

Negocjacje urzędników z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji trwały od 2009 r.

- Od dwóch-trzech lat toczyły się już konkretne rozmowy - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. I podkreśla: - Również jesteśmy zainteresowani, by zrzec się dysponowania tymi mieszkaniami. Rodziny policjantów i pracowników cywilnych zapewne chciałyby je w przyszłości wykupić.

W końcu w listopada prezydent Ryszard Grobelny podpisał porozumienie w tej sprawie i przesłał je wojewódzkiemu komendantowi policji. Ten jednak na razie go nie podpisał.

- W zaistniałej sytuacji w dobrym tonie będzie poczekać na zaprzysiężenie nowego prezydenta, bo to on będzie realizował to porozumienie - tłumaczy A. Borowiak, wyrażając nadzieję, że ta sprawa zostanie w niedługim czasie ostatecznie załatwiona.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez - wkrótce już byłego - prezydenta obecni i byli policjanci, którzy mają mieszkanie funkcyjne będą mogli (o ile spełnią określone w porozumieniu warunki) stać się lokatorami mieszkań komunalnych, a w przyszłości je wykupić z bonifikatą.

Prezydent Ryszard Grobelny zobowiązał się także, że przygotuje uchwałę, która umożliwi wykup mieszkań komunalnych w budynkach, które stały się własnością miasta po 31 grudnia 2008 r. Dotyczy to, między innymi, lokali "policyjnych" znajdujących się w budynkach na osiedlu Sobieskiego. Czy taki projekt uchwały powstanie? To zależy już od nowego prezydenta, Jacka Jaśkowiaka, który w poniedziałek po złożeniu ślubowania obejmie ster rządów.

Nieco inaczej wygląda sytuacja rodziny głównego najemcy (m.in. dzieci, małżonków), której decyzja o przydziale mieszkania umożliwiała wspólne z nim zamieszkiwanie. Z tymi osobami miasto podpisze umowę najmu mieszkania komunalnego. Chodzi o przypadki, gdy np. główny najemca zmarł.

- Najwięcej takich mieszkań funkcyjnych, będących w dyspozycji policji, znajduje się na Komandorii, przy ulicy Tomickiego, Małachowskiego, Św. Michała, Łaskarza, bo około 300 - twierdzi Magdalena Gościńska z ZKZL. - 84 lokale są w trzech wieżowcach przy ulicy Ugory na Wilczaku; 66 na osiedlu Powstańców Warszawy i 163 na osiedlu Sobieskiego, które przejęliśmy w 2010 r.

To największe skupiska mieszkań "policyjnych". Pozostałe - około 320 - mieszczą się w pojedynczych budynkach na terenie całego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski