Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polish Dream: Wystawa w Hanowerze o 25 latach polskiej wolności [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Grzegorz Dembiński - szef działu foto "Głosu Wielkopolskiego"
Grzegorz Dembiński - szef działu foto "Głosu Wielkopolskiego" Grzegorz Dembiński
25 lat nowej polskiej rzeczywistości uchwycone na stu fotografiach składają się na wystawę, która od środy prezentowana jest w Hanowerze.

Prace dziesięciu polskich fotografów zawisły na ścianach galerii GAF przy Seilerstraße 15d z okazji dwóch rocznic wydarzeń z najnowszej historii Polski. 25-lecie Okrągłego Stołu i 10-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stały się pretekstem do opowieści o polskich zmianach w nieco inny sposób, niż za pomocą pocztówek lub wykresów.

- To przede wszystkim zdjęcia, które opowiadają historie - mówi Monika Piotrowska, kuratorka wystawy. - Chodziło nam o to, by pokazać prawdziwą polską rzeczywistość i proces przemian, jakiemu podlega - takie zdjęcia znacznie bardziej zachęcają do odwiedzenia naszego kraju, niż cała propaganda.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza to "Otwarcie" - obraz schyłkowej, PRL-owskiej codzienności w "Powidokach" Witolda Krassowskiego. Odpowiadają na nie fotografie kandydatek do tytułu miss, kulturystów autorstwa Agnieszki Rayss, zdjęcia cieszących się wolnością drag queens poznańskiego fotografa Bartosza Dziamskiego oraz bywalców festiwalu Woodstock, które w obiektywie uchwycił Grzegorz Dembiński, fotoreporter "Głosu Wielkopolskiego".

- Festiwal Woodstock to od lat 90. miejsce manifestacji wolności, choć dziś to wolność innego rodzaju. Przyjeżdżają tam i licealiści, i ludzie dobrze sytuowani, którzy zrzucają garnitury i ograniczenia - mówi kuratorka.

Część "Przesilenie" to próba uchwycenia przesytu kulturą Zachodu. Składają się na nią m.in. fotografie sterylnych miejsc zakładów pracy autorstwa Mariusza Foreckiego, w których robotnika zastąpił pracownik - trybik korporacyjnej maszyny. Prezentowane są też fotografie "źle urodzonych" budynków z epoki PRL-u, wykonane przez Filipa Springera.

Wystawę zamyka "Przebudzenie", które zawiera m.in. cykl zdjęć znikającej Stoczni Gdańskiej, realizowany przez 13 lat przez Michała Szlagę. - To cykl interwencyjny. Te obrazy działają bardzo silnie, na każdego, kto je ogląda. Zadziałały także na urzędników - teren stoczni objęto niedawno nadzorem konserwatorskim - mówi Piotrowska.

Wystawa w Hanowerze o wielu twarzach polskiej wolności potrwa do 11 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski