Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Poznańska będzie współpracować z polską firmą o zasięgu międzynarodowym. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 3 tys. osób

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Współpraca została przypieczętowana podpisaniem umowy między Politechniką Poznańską a firmą Wielton we wtorek 30 listopada. Na tym porozumieniu skorzystają przede wszystkim studenci w ramach nowych dyscyplin wydziału: inżynierii lądowej i transportu, inżynierii materiałowej, inżynierii mechanicznej, czyli konstrukcji i towarzyszących innych dyscyplin, jak i szeroko rozumianej chemii. Chociaż, jak podkreślił rektor uczelni prof. Teofil Jesionowski, osoby ze wszystkich wydziałów znajdą część dla siebie.
Współpraca została przypieczętowana podpisaniem umowy między Politechniką Poznańską a firmą Wielton we wtorek 30 listopada. Na tym porozumieniu skorzystają przede wszystkim studenci w ramach nowych dyscyplin wydziału: inżynierii lądowej i transportu, inżynierii materiałowej, inżynierii mechanicznej, czyli konstrukcji i towarzyszących innych dyscyplin, jak i szeroko rozumianej chemii. Chociaż, jak podkreślił rektor uczelni prof. Teofil Jesionowski, osoby ze wszystkich wydziałów znajdą część dla siebie. Waldemar Wylegalski
Nowe możliwości otworzyły się przed studentami Politechniki Poznańskiej. Uczelnia nawiązała współpracę z polską firmą o zasięgu międzynarodowym – Wielton SA. Przedsiębiorstwo – zatrudniające ponad 3 tys. pracowników – działa również w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz we Włoszech, a także na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zdaniem rektora uczelni największą korzyścią dla studentów będzie możliwość odbywania staży i praktyk w rozwijającej się dynamicznie firmie.

Współpraca została przypieczętowana podpisaniem umowy między Politechniką Poznańską a firmą Wielton we wtorek, 30 listopada. Na tym porozumieniu skorzystają przede wszystkim studenci w ramach nowych dyscyplin wydziału: inżynierii lądowej i transportu, inżynierii materiałowej, inżynierii mechanicznej, czyli konstrukcji i towarzyszących innych dyscyplin, jak i szeroko rozumianej chemii. Chociaż, jak podkreślił rektor uczelni prof. Teofil Jesionowski, osoby ze wszystkich wydziałów znajdą część dla siebie.

– Firma Wielton to nie tylko naczepy, to nowa jakość produktowa. Jest to globalna firma europejska wyprzedzająca konkurencję, więc myślę, że rola politechniki w dalszej intensyfikacji działań rozwoju tej firmy będzie dla nas też dużą wartością dodaną dla rozwoju kadry, dla wspólnego kształcenia studentów, doktorantów, jak i budowania naszych kompetencji

– powiedział rektor uczelni.

Zobacz też: Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

od 16 lat

Główne korzyści dla studentów rektor widzi przede wszystkim w stażach i praktykach w firmie dynamicznie się rozwijającej nie tylko na rynku krajowym. Poza tym wymienił wspólne doktoraty, zarówno klasyczne realizowane w Politechnice Poznańskiej, jak i doktoraty wdrożeniowe oraz budowanie centrów doskonałości w zakresie współpracy z przemysłem – co już uczelnia robi.

Zdaniem wiceprezesa zarządu Wielton SA, Piotra Kusia – który jest jednocześnie absolwentem Politechniki Poznańskiej – współpraca jest dla studentów możliwością skonfrontowania wiedzy uzyskanej na uczelni z tym, co można spotkać w realnym biznesie. – Spróbować skonfrontować wszystkie elementy teorii z praktyką, możliwość zastosowania obserwacji, procesów produkcyjnych, wytwórczych czy projektowych – pewnych elementów, które gdzieś skutkują i są używane w świecie rzeczywistym – powiedział Kuś i dodał, że młode osoby będą mogły również zobaczyć, jak świat produkcji i biznesu wpływa na możliwość kształtowania różnych trendów.

Poza tym zaznaczył, że jest to szansa dla firmy w zapewnieniu sobie przyszłej kadry pracowniczej. – Żyjemy w takich czasach, że kompetencje i wiedza są elementem istotnym z punktu widzenia bycia liderem w danej branży. Myślę, że takie jednostki naukowe, jak Politechnika Poznańska oraz wiedza i kompetencje, które są tutaj obecne, daje nam możliwość oceny tego i poznania szerokiego spektrum oraz powiązań różnych elementów nowości technicznych oraz ulokowania tego w jednym produkcie – dodał na koniec.

Wielton SA nowym partnerem Politechniki Poznańskiej

Wielton S.A. z siedzibą w Wieluniu jest największym polski producent naczep, przyczep i zabudów. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należy do grona dziesięciu największych producentów w swojej branży na świecie. Jak przekazał nam Wojciech Najda z Politechnika Poznańskiej, Grupa Wielton posiada cztery centra produkcyjne: w Polsce, Niemczech, we Francji oraz Wielkiej Brytanii, a także dwie montownie: we Włoszech i w Rosji. Pod koniec 2016 r. Wielton uruchomił spółkę zależną na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Łącznie Grupa zatrudnia ok. 3,3 tys. pracowników – w tym 1,9 tys. w Wieluniu.

W 2016 r. w Wieluniu Wielton otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe. – Inwestycje w badania i rozwój to dla spółki istotny element strategii. Już dziś firma współpracuje z instytutami i uczelniami w Polsce i za granicą, a Dział Badań i Rozwoju posiada jedyną w Polsce, a drugą w Europie stację do całopojazdowego badania naczep, która umożliwia wykrywanie ewentualnych usterek już na etapie testów produkowanych pojazdów – poinformował Najda.

Zobacz też:

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Rozpoczął się nowy rok akademicki. W Poznaniu po długiej przerwie pojawiły się tysiące nowych studentów z różnych części kraju, a także z zagranicy. By ułatwić im adaptację w naszym mieście przygotowaliśmy “Poradnik dla studenta w Poznaniu”. Znajdziecie w nim informacje o tym, jak poruszać się po mieście, gdzie tanio zjeść obiad, dokąd wybrać się na imprezę i co można robić w czasie wolnym w Poznaniu.  Zobacz wskazówki -->

Poradnik dla studenta w Poznaniu. Jak poruszać się po mieści...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski