Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Poznańska i Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Będą pracować nad innowacyjnymi technologiami

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Podpisane porozumienie wzmacnia dotychczasową współpracę między PP a instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz działającymi w Poznaniu.
Podpisane porozumienie wzmacnia dotychczasową współpracę między PP a instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz działającymi w Poznaniu. Filip Furmańczak/Politechnika Poznańska
Porozumienie o współpracy badawczej, dydaktycznej i wdrożeniowej podpisali 29 lipca 2020 roku prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej oraz Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólne działania w obszarze badawczej, rozwojowej i innowacyjnej pozwolą na stworzenie nowoczesnych technologii, stanowiących fundament rozwoju innowacyjnego biznesu.

Podpisane porozumienie wzmacnia dotychczasową współpracę między PP a instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz działającymi w Poznaniu, do których należą:

  • Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych,
  • Łukasiewicz - Instytut Pojazdów Szynowych TABOR,
  • Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania,
  • Łukasiewicz - Instytut Technologii Drewna,
  • Łukasiewicz - Instytut Obróbki Plastycznej
  • poznański oddział Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych (Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw).

Na wspólnych pracach nad innowacyjnymi technologiami skorzystają w szczególności poznańskie firmy, w tym wieloletni partnerzy Instytutów Łukasiewicza jak H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, Fabryka Armatur SWARZĘDZ, Fundacja GS1 Polska, Volkswagen Poznań i Solaris Bus&Coach S.A.

Sprawdź też:

- W obszarze współpracy pomiędzy Łukasiewiczem a Politechniką Poznańską widzę duży potencjał i jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się zwiększyć zaangażowanie w projekty badawcze, które przekujemy w konkretne rozwiązania dla biznesu, służące rozwojowi gospodarczemu zarówno aglomeracji poznańskiej, jak i całej Polski – podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Obecnie Łukasiewicz i Politechnika Poznańska prowadzą w ramach licznych konsorcjów projekty, których obszar badawczy obejmuje m.in. systemy sterowania do napędów elektrycznych, innowacyjne metody obliczania śladu węglowego w produkcji żywności czy bioremediację gruntów. Ich łączny budżet przekracza 160 mln zł.

Sprawdź też:

- Współpraca nad wdrożeniami to najistotniejszy element działalności każdej politechniki. Akademicką racją stanu jest otwieranie się na wszystkie możliwości prowadzenia badań, które istotnie pozwalają na rozwój rodzimego przemysłu – stwierdził prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

[cyt]– Nasz model współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz aktywizuje ponadto, co jest dla mnie osobiście niezwykle ważne, młodych naukowców, którzy swoją kreatywnością, otwartością na nowe pomysły, ponadprzeciętnym zaangażowaniem są w stanie realizować doktoraty wdrożeniowe, łącząc awans naukowy z potrzebami otoczenia. Jestem przekonany, że obrana przez nas droga pokazuje, jak Politechnika Poznańska rozumie swoją misję w obszarze szkolnictwa wyższego w Polsce/[cyt]
– dodał Łodygowski.

Duże nadzieje strony porozumienia wiążą również ze współpracą w ramach doktoratów wdrożeniowych, które stanowią unikalną możliwość połączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej. Udziałem w najnowszej, czwartej edycji programu, zainteresowanych jest 83 pracowników Łukasiewicza, z czego 9 z nich wskazało Politechnikę Poznańską jako miejsce prowadzenia prac wdrożeniowych. To czyni ją jedną z najczęściej wybieranych do programu uczelni przez pracowników Łukasiewicza.

ZOBACZ TEŻ:

Typowy student. Najlepsze memy o studentach i dla studentów

Najlepsze memy o studentach i dla studentów. MEMY: Typowy st...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski