Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Poznańska wprowadza studia dualne. Studenci będą praktykować w Volkswagenie

Mateusz Pilarczyk
Politechnika Poznańska wraz z Volkswagen Poznań i firmą Phoenix Contact Wielkopolska rozpoczynają innowacyjny program dla studentów. Studia dualne od lat sprawdzają się chociażby Niemczech.

Nawet inżynierowie potrzebują praktyki, dlatego Politechnika Poznańska zaproponuje swoim studentom nowość, zwaną studiami dualnymi. Polega to na połączeniu nauki na Politechnice z pracą zawodową w firmach, m. in. w Volkswagen Poznań

Studenci Politechniki od drugiego roku oprócz typowych zajęć na uczelni będą też jeździli do firm. Tam ma być realizowana część przedmiotów. Początkowo będzie to jeden dzień w tygodniu, a w ostatnich semestrach nauki aż 3 dni. Dzięki temu zagadnienia, których do tej pory studenci uczyli się na ćwiczeniach i laboratoriach będą poznawać w codziennej pracy produkcyjnej.

- Studenci pierwszego roku automatyki i robotyki z wydziału elektrycznego Politechniki Poznańskiej przeszli już rekrutację do obu firm. Ta współpraca może dać im w przyszłości zatrudnienie - zaznacza prof. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki, który chciałby, aby tą drogą poszły również inne firmy.

Oprócz zajęć w roku akademickim studenci będą mieli też praktyki w wakacje.

Praktyka w Volkswagen Poznań obok wykładów

Za pracę w obu firmach studenci Politechniki otrzymają wynagrodzenie. Dodatkowo na ich konta będzie wpływało stypendium. Stąd też rekrutacja, którą przeszło 14 osób - miejsca na studiach dualnych są tylko dla najlepszych.

- Ponadto student będzie mógł przystąpić do egzaminu prowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Po jego zdaniu otrzyma certyfikat potwierdzający zdobycie zawodu, który jest akceptowany na terenie Unii Europejskiej - zaznacza Piotr Danielewicz, rzecznik Volkswagen Poznań.

Politechnika Poznańska i firmy podpiszą w środę umowę

W ten sposób po zakończeniu nauki absolwent Politechniki Poznańskiej zdobędzie nie tylko tytuł inżyniera, ale też certyfikat w zawodzie monter mechatronik. Będzie też od razu gotowy do pracy - bez studiów dualnych w zaawansowanych technologicznie firmach absolwenci i tak przez wiele miesięcy są przyuczani do pracy.

- Długo negocjowaliśmy jak ma wyglądać program studiów dualnych, dlatego cieszę się, że dziś umowa zostanie uroczyście podpisana - przyznaje prof. Tomasz Łodygowski.

Zobacz też: Politechnika Poznańska: Profesor zachęcał do rozmowy... z wodą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski