Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityczka, marszałkini, architektka, adwokatka, burmistrzyni, zastępczyni, premiera… Ogłoszono konkurs promujący żeńskie nazwy zawodów

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
"Słownik nazw żeńskich polszczyzny” powstał z inicjatywy absolwentek wrocławskiej filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim
"Słownik nazw żeńskich polszczyzny” powstał z inicjatywy absolwentek wrocławskiej filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim Małgorzata Skibińska
Polityczka, marszałkini, architektka, adwokatka, burmistrzyni, zastępczyni, profesorka, premiera… Podobają żeńskie nazwy zawodów, funkcji i tytułów? Jeśli tak, to weźcie udział w konkursie, którego celem jest popularyzacja języka równościowego.

Stosowanie feminatywów czyli żeńskich nazw zawodów, funkcji i tytułów budzi różne reakcje. Jedni są ich gorącymi zwolennikami i zwolenniczkami, inni z nich kpią.

W 2012 roku Rada Języka Polskiego przyjęła w tej sprawie stanowisko. Językoznawcy przypomnieli, że formy żeńskie nazw zawodów i tytułów są dopuszczalne. Zwrócili też uwagę, że jeśli nie są one w powszechnym użyciu, to dlatego, że budzą negatywne reakcje. Wniosek? Trzeba przekonać do nich społeczeństwo.

Sprawdź też:

Popularyzacji idei języka równościowego ma służyć konkurs ogłoszony przez zespół "Gdy Nauka jest Kobietą". Adresowany jest on do studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Matronat" (by nie mówić o "patronacie") nad nim objęły prorektorki UAM – profesorki Bogumiła Kaniewska i Beata Mikołajczyk.

Zobacz też: Te zawody wykonują tylko poznaniacy. Nie wierzysz? Sprawdź!

Prace w formie plakatu, wlepki, baneru, mema, czy też innej formy graficznej należy złożyć do 7 listopada. Na laureatki i laureatów czekają nagrody (pierwsze miejsce – 1 tysiąc złotych, dwa wyróżnienia po 500 złotych).

Więcej o konkursie na stroniehtps://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/konkurs-feminatywy. Informacje na ten temat można uzyskać, telefonując pod numer 61 829 39 49 lub wysyłając maila na adres: [email protected].

Zobacz też:

Do naszego języka przeniknęło wiele obcych słów, które mogą sprawiać problemy. Jak je poprawnie wymawiać? Tłumaczy to strona "Słowa, które prawdopodobnie źle wymawiasz" na Facebooku.Sprawdźcie, jak wymawiać trudne obce nazwy i nazwiska na kolejnych slajdach i już nie popełniajcie tych błędów!

Te słowa wymawiasz źle. Sprawdź, jak powinny brzmieć prawidłowo!

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski