Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM”. Stanowisko Klubu Radnych PiS krytycznie o projekcie

RED
„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM” to dokument, który ma przeciwdziałać m.in. dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, rasę i wyznanie.
„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM” to dokument, który ma przeciwdziałać m.in. dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, rasę i wyznanie. Martyna Kamzol
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował dokument „Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM”. Dokument ma na celu przeciwdziałać dyskryminacji. Nie wszystkim podobają się proponowane zmiany. W gronie, który sprzeciwia się uchwale, jest m.in. Zarząd Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Do niezadowolonych dołączył Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

„Polityka równościowa i antydyskryminacyjna UAM” to dokument, który ma przeciwdziałać m.in. dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, rasę i wyznanie.

– Na UAM chcielibyśmy wprowadzić politykę równościową i antydyskryminacyjną. To rozwinięcie i doprecyzowanie dotychczasowych działań antydyskryminacyjnych na UAM

– wyjaśniała prof. Bogumiła Kaniewska, rektor uczelni.

Proponowane w dokumencie zmiany nie wszystkim się spodobały. W uchwale pojawił się m.in. zapis, że „przykładem molestowania lub molestowania seksualnego może być umyślne używanie niewłaściwego imienia, lub zaimka w odniesieniu do osoby transpłciowej lub odwoływanie się do jej tożsamości płciowej”.

Czytaj też:

Swój sprzeciw wyraziła Młodzież Wszechpolska i Akademicki Klubu Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Po zarzutach ze strony Młodzieży Wszechpolskiej prof. Kaniewska wydała oświadczenie.

– Oskarżenia kierowane pod adresem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu są całkowicie nieuzasadnione i zniekształcają sens projektu, którego celem jest podniesienie kultury organizacyjnej uczelni

– wskazała rektor UAM.

Odniosła się także do zaleceń ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który w październiku ubiegłego roku zwrócił się do rektorów wszystkich uczelni z pismem, w który apelował o wdrożenie systemu prewencji i dobrych praktyk.

Czytaj też:

Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

Jak poinformowali radni z Poznania z Klubu Radnych PiS: nie akceptują oni projektu „Polityki równościowej i antydyskryminacyjnej UAM w Poznaniu”. Zwracają uwagę na polskie prawo - Konstytucję RP i obowiązujące ustawy - jako odpowiednią ochronę praw poszczególnych osób, jak i swobodę wyrażania przekonań.

– Nie mamy informacji, aby w ostatnim czasie sytuacja w zakresie respektowania praw poszczególnych osób na UAM była zła - lub pogorszyła się - i wymagała ustanowienia specjalnej polityki

– informują w swoim stanowisku radni.

Wśród potencjalnych problemów wskazują fakt, że w sprawach administracyjnych należy posługiwać się danymi z dowodu osobistego. Zgodność musi występować też między dokumentem a dyplomem ukończenia studiów. Dlatego nie powinno się toczyć postępowanie dyscyplinarne wobec osoby, która zachowa przyjęte w społeczeństwie formy grzecznościowe na podstawie danych z dowodu. Radni obawiają się, że Uniwersytet kreując prawo państwowe, doprowadzi do sytuacji, w której „używanie proponowanej w dokumencie nowomowy, będzie podstawą zarzutu o wywieranie przemocy instytucjonalnej, narzucania języka”.

Sprawdź też:

Radni zwracają uwagę, że projekt operuje pojęciem „nienawiści”, która należy do sfery uczuciowej, nie ram prawnych.

– Można też sobie wyobrazić sytuację (mającą już precedensy na świecie), w której matematyka, czy inne nauki ścisłe - zostają uznane za niesprawiedliwe, zakładające wartościowanie i narzucanie przekonań. Są przecież osoby, które przez problemy z nauką matematyki, fizyki czy chemii, mają problemy z realizacją swoich życiowych zamierzeń, a także dotyczących studiów wyższych

– napisali.

Absolwenci tych studiów nie będą szukać pracy. To praca, będzie poszukiwała ich! Inżynierowi o specjalizacji. Inżynierowie będą mogli m.in. projektować, eksploatować oraz uruchamiać systemy automatyki, a także instalować i serwisować zautomatyzowane stanowiska w branżach takich jak lotnictwo, elektronika, produkcja maszyn czy przemysł samochodowy. Znajda zatrudnienie w placówkach badawczych i ośrodkach rozwoju technologicznego na całym świecie.

Co warto studiować? Po tych kierunkach możesz być spokojny o...

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Plażowicze szukają więc najlepszych i najładniejszych plaż na wypoczynek. W galerii przedstawiamy najpiękniejsze letniska w Wielkopolsce. Tu warto odpocząć od zgiełku miasta!Sprawdź w galerii najciekawsze plaże w Wielkopolsce --->

Złote Piaski w Wielkopolsce! Najpiękniejsze plaże oraz kąpie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski