Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polna: Zapisz się na bezpłatne badania w ramach akcji "Dzień dla Pacjentek z Cukrzycą"

Marta Żbikowska
Podejrzewasz u siebie cukrzycę ciążową lub rozpoznano u ciebie tę chorobę? A może już chorujesz na cukrzycę lub inne zaburzenia metaboliczne, a dopiero planujesz ciążę? Możesz skorzystać z konsultacji u najlepszych specjalistów w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UMP przy ul. Polnej.

W piątek, 19 października badania przeprowadzać będzie profesor Ewa Wender-Ożegowska, kierownik Kliniki Rozrodczości UMP i szefowa pododdziału położniczego IV w szpitalu przy ul. Polnej. Aby wziąć w nich udział wystarczy zapisać się pod numerem telefonu 61 841 96 43 w godzinach od 10 do 14.

Dzień dla Pacjentek z Cukrzycą w szpitalu przy Polnej zorganizowano po raz pierwszy. Specjaliści nie wykluczają, że jeśli zainteresowanie wydarzeniem będzie duże, akcja zostanie powtórzona.

- Tylko do naszej kliniki trafia co roku 800 pacjentek w ciąży z cukrzycą - mówi profesor Wender-Ożegowska. - Specjalizujemy się, miedzy innymi w prowadzeniu takich ciąż. Należy jednak zwrócić uwagę, że trafiają do nas ciężarne, u których cukrzyca pojawiła się w tym okresie, ale też takie, u których choroba rozwijała się wcześniej, a dopiero podczas ciąży została wykryta.

Na co może liczyć ciężarna, u której została rozpoznana cukrzyca lub inne zaburzenie metaboliczne? Jeśli trafi do poradni przyszpitalnej placówki przy ul. Polnej, weźmie udział w szkoleniu dietetycznym, podczas którego dowie się, w jaki sposób odżywiać się, aby zachować wyniki cukru w normie. Kobieta dostanie też glukometr z instrukcją, jak się nim posługiwać.

Jeśli za pomocą diety, uda jej się utrzymywać właściwy poziom cukru we krwi, pozostanie pod opieką poradni. Jeśli dieta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczne może okazać się podawanie insuliny. - W takim przypadku, proponujemy pacjentkom przyjęcie na oddział - mówi prof. Wender-Ożegowska.

Czytaj też: Zobacz, jak wygląda Regionalny Bank Mleka Kobiecego w szpitalu przy Polnej

Cukrzycy w ciąży nie należy lekceważyć. To sygnał, że organizm nie radzi sobie z produkcją insuliny w okresie większego na nią zapotrzebowania. Taka sytuacja może powtórzyć się w przyszłości. - Badania wskazują, że u 60 procent pacjentek, które wymagały w ciąży leczenia insuliną, w ciągu sześciu lat po porodzie rozwinęła się cukrzyca typu II - mówi profesor Wender-Ożegowska.

Zaburzenia metaboliczne w ciąży to nie tylko ryzyko dla ciężarnej, ale przede wszystkim dla dziecka. W przypadku cukrzycy matki, zwiększa się ryzyko niedocukrzenia dziecka, wystąpienia niedojrzałości układu oddechowego, wystąpienia żółtaczki, a w skrajnych przypadkach - wystąpienia wad rozwojowych, a nawet obumarcia płodu.

Czytaj również: Centrum Diagnostyki Prenatalnej powstaje przy ulicy Polnej. To większa szansa na dokładniejsze badania dla kobiet w ciąży

- Zachorowaniom na cukrzycę sprzyja otyłość i brak ruchu - zaznacza prof. Wender-Ożegowska. - Niezależnie od ciąży, większość pacjentów z otyłością rozwinie w przyszłości cukrzycę. Ryzyko pojawienia się choroby można znacznie ograniczyć dbając o prawidłową masę ciała i zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Warto pomyśleć o tym przed ciążą o właściwie się do niej przygotować.

Zobacz też: Jak wygląda porodówka przy Polnej?

Zwiedzanie Oddziału Porodowego dla przyszłych rodziców nie jest zupełnie nowym pomysłem szpitala przy ul. Polnej

Szpital Polna: Zobacz, jak wygląda porodówka. Przyszli rodzi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski