MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polonista z Poznania rewolucjonizuje nauczanie. "Nie ufamy młodzieży" - mówi. I wydaje książkę napisaną przez uczniów

Paweł Antuchowski
Opracowanie:
Poznański nauczyciel języka polskiego twierdzi, że projekt ten wyszedł przypadkowo. Na co dzień namawia on swoich uczniów, aby aktywnie podchodzili do nauki.
Poznański nauczyciel języka polskiego twierdzi, że projekt ten wyszedł przypadkowo. Na co dzień namawia on swoich uczniów, aby aktywnie podchodzili do nauki. Facebook/Koń Movie
Wobec trwającej dyskusji o rewizji kanonu lektur szkolnych, Marcin Kończewski, nauczyciel z Poznania, pokazuje, że zaufanie do młodzieży i innowacyjne metody nauczania mogą przynieść nieoczekiwane efekty. Jego uczniowie wydali własną książkę „Fantastyczna Harmonia”, co jest przykładem na to, jak edukacja może wspierać kreatywność i samodzielność wśród młodych ludzi.

Spis treści

Zmiany w kanonie lektur szkolnych

Barbara Nowacka, ministerka edukacji, ogłosiła niedawno zmiany w podstawie programowej, które wywołały szeroką dyskusję na temat aktualności i zasadności istniejącego kanonu lektur.

Wypowiedź ministerki, mówiąca o wyłączeniu z listy takich autorów jak Rymkiewicz czy Dukaj, rozpaliła debatę na temat tego, co uczniowie powinni czytać w szkole. W tym kontekście, podejście Marcina Kończewskiego do nauczania literatury i angażowania uczniów w twórcze projekty zdaje się być odpowiedzią na współczesne wyzwania.

Innowacyjne podejście do nauczania

Marcin Kończewski, znany w Internecie również jako Koń Movie, jest zwolennikiem aktualizacji listy lektur i wprowadzania do edukacji elementów, które będą bardziej korespondować z zainteresowaniami młodzieży.

- My w tym kraju nie ufamy za bardzo młodzieży, patrzymy na nią z góry, krytycznie. A do pewnych rzeczy trzeba umiejętnie zachęcać. Z narzucaniem treści istnieje pewien psychologiczny problem. Współczesna młodzież ma o wiele bardziej ukształtowany gust, dostęp do pierwszej selekcji dzięki ulubionym podcasterom, youtuberom - kiedyś nie było takich osób - zauważa nauczyciel, cytowany przez portal Gazeta.pl.

Dodatkowo Kończewski podkreśla, że młodzi ludzie mają dużą ochotę na czytanie, jednak tradycyjne lektury nie zawsze trafiają w ich gust.

- Nie bez przyczyny najbardziej dochodowe są obecnie książki młodzieżowe. Młodzi chcą czytać, jednak nie mają ochoty sięgać po stare ramoty. Czy Mickiewicz, Prus, Sienkiewicz powinni iść w zapomnienie? Absolutnie nie. Ale młodzież nie będzie czytać ich dzieł pod przymusem. Nawet jeśli mówimy o prawdziwych molach książkowych - dodaje.

Uczniowie jako autorzy

Projekt, który zainicjował Kończewski, przekształcił uczniów z pasywnych odbiorców w aktywnych twórców.

- Nie planowaliśmy tego od początku. Ja zawsze zaznaczam swoim uczniom, że marzenia i nasze projekty nie mają granic. Podsuwam pomysły, zasiewam pewne idee, jednak decyzja zawsze zależy od nich. I tak też było - to Liliana, Liwka, Marcin, Julka i Mikołaj zdecydowali, że chcą spróbować zrobić coś wielkiego i wydać swoje opowiadania - mówi z dumą nauczyciel.

Efektem ich pracy jest „Fantastyczna Harmonia”, książka zawierająca dziewięć różnorodnych historii, które są owocem wyobraźni i kreatywności młodych autorów. Projekt ten nie tylko umożliwił uczniom realizację własnych marzeń, ale także pokazał, jak ważne jest wsparcie nauczycieli w rozwijaniu pasji i talentów swoich podopiecznych.

Współpraca i wsparcie

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu ze strony profesjonalistów. Ilustrator Piotr Sokołowski oraz Alicja Szalska Radomska, odpowiedzialna za proces redakcyjny, zaoferowali swoją pomoc, a wydawnictwo Pulp Books zajęło się publikacją książki oraz stworzeniem darmowego audiobooka.

- Teraz te historie są dostępne dla całej Polski. Aż trudno mi uwierzyć, że to wszystko naprawdę się wydarzyło - mówi wyraźnie wzruszony Marcin Kończewski dla Gazeta.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oto szkoły w Wielkopolsce, w których są najzdolniejsi uczniowie! Zobacz ile osób brało udział w konkursach przedmiotowych i w jakich szkołach! --->

W tych szkołach podstawowych w Wielkopolsce są najzdolniejsi...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski