Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Położna”, reż. Maria Stachurska – pokazy specjalne filmu dokumentalnego w Poznaniu. Poznaj historię Stanisławy Leszczyńskiej

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Stanisława Leszczyńska przyjęła około 3000 porodów w nieludzkich warunkach obozu koncentracyjnego.
Stanisława Leszczyńska przyjęła około 3000 porodów w nieludzkich warunkach obozu koncentracyjnego. fot. Adam Wojnar
W najbliższy weekend, 16-17 lipca odbędą się specjalne pokazy filmu „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej. To interesujący dokument opowiadający o losach Stanisławy Leszczyńskiej, heroicznej akuszerki, która w nieludzkich warunkach obozu zagłady w Auschwitz przyjęła ponad 3000 porodów.

„Położna”, pokazy w kinie Apollo

Film miał swoją premierę 31 maja br., ale poznaniacy i poznanianki będą mieli okazję w najbliższy weekend 16-17 lipca zobaczyć dwa pokazy specjalne dokumentu. „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej zostanie zaprezentowana w sobotę o godz. 16 i niedzielę o godz. 14 w kinie Apollo.

Stworzenie obrazu opowiadającego o życiu legendarnej położnej z Auschwitz było wypełnieniem swoistego testamentu przez Marię Stachurską, która prywatnie jest krewną Leszczyńskiej.

Moje pierwsze wspomnienie cioci jest bardzo ciepłe, natomiast już jako dorastająca dziewczyna postrzegałam ją raczej, jako osobę wzbudzającą respekt. Przynajmniej dzisiaj tak to mogę nazwać

– mówi reżyserka.

Do stworzenia dokumentu, którego koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury, zainspirowali twórczynię wujowie, którzy opowiadali jej o losach swojej matki.

„Położna”, wstrząsająca historia

Stanisława Leszczyńska urodziła się w 1896 r. w Łodzi, a całe jej życie związane było z Bałutami, gdzie pracowała jako położna. Pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych i niepodległościowych. W konsekwencji działalności konspiracyjnej oraz pomocy Żydom, w którą zaangażowała się jej rodzina, w kwietniu 1943 r. razem z córką została wywieziona do obozu Auschwitz-Birkenau.

Przez półtora roku pracy na sztubie położniczej, w skrajnie trudnych warunkach odbierała kilka porodów na dobę. Szacuje się, że odebrała 3 000 porodów. Ratowała nowe życia, ryzykując własnym i dawała nadzieję kobietom, które jej nie miały, swoją wewnętrzną siłę czerpiąc z wiary katolickiej.

W filmie przedstawione zostały również historie osób, które dzięki Stanisławie Leszczyńskiej przeżyły obóz koncentracyjny. Zdjęcia były fabularyzowane, a narratorem opowieści została wnuczka Stanisławy – Elżbieta. Wybrałam ją, by przeprowadziła widzów przez ten film, opowiadając o swojej babci, która ją wychowywała i do której jest bardzo podobna nie tylko z urody, ale i charakteru

– wyjaśnia Maria Stachurska.

Poprzez realizację filmu „Położna”, opowiadającego o obozowych dokonaniach Stanisławy Leszczyńskiej, reżyserka, Maria Stachurska daje świadectwo i pokazuje ogromną odwagę kobiety, która, mimo że dokonała rzeczy niezwykłej, jest postacią nieznaną szerokiej opinii publicznej.

Wspomnienia z obozu Stanisława Leszczyńska zapisała w swoim „Raporcie położnej”, który w surowy i prosty sposób opowiada o gehennie matek i niemowląt urodzonych w Auschwitz. Ten dokument, jak również świadectwa witanych przez Leszczyńską dzieci, archiwalia i pamiątki rodzinne stały się kanwą filmu, nad którym pracowano przez 3 lata.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski