Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy instruktorzy wyjeżdżają do Korei po Czarne Pantery - czołgi K2. W zespole są żołnierze z Poznania

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Czołgi K2 są lżejsze od amerykańskich Abramsów - razem z nimi mają stanowić trzon polskich wojsk pancernych
Czołgi K2 są lżejsze od amerykańskich Abramsów - razem z nimi mają stanowić trzon polskich wojsk pancernych Siły Zbrojne Republiki Korei
Dosłownie w najbliższych dniach polska delegacja wyląduje w Korei Południowej, by zapoznać się z czołgami K2. Jak pisaliśmy wcześniej, w składzie zespołu specjalistów znajdą się przedstawiciele poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

30 września informowaliśmy, że w czasie 20-lecia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu podkreślono, że szkolą się tu specjaliści i przyszli polscy instruktorzy, którzy będą wprowadzać do polskiej armii amerykańskie czołgi Abrams. Ale jednocześnie padły ważne słowa: generał dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zapowiedział, że już niedługo zespół jedzie do Korei, by poznawać tajniki obsługi czołgów K2.

Nieoficjalnie wiadomo, że zespół wyjeżdża w najbliższych dniach, a w jego składzie znajdzie się przedstawiciel poznańskiej kuźni kadr.

- Żołnierze z CSWL w Poznaniu wezmą udział w szkoleniu dla przyszłych członków załóg i instruktorów czołgów K2, które odbędzie się w listopadzie-grudniu br. w Republice Korei (Korei Południowej) - poinformowało "Głos Wielkopolski" Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej. - Pierwsze egzemplarze czołgów K2 zostaną dostarczone do Sił Zbrojnych RP na przełomie roku 2022/23.

Zobacz też: Abramsy jeżdżą na Biedrusku. Trwa szkolenie polskich czołgistów na amerykańskich czołgach

Wojsko Polskie ma otrzymać tysiąc Czarnych Panter (Heuk - Pyo), przy czym pierwszych 180 sztuk w ciągu trzech lat dostarczy koreański producent (mają kosztować 3,37 mld USD), pozostałe mają być budowane przez Hyundai Rotem we współpracy z polskimi firmami, w polskiej wersji - w standardzie K2PL. Wraz z czołgami polskie jednostki pancerne mają otrzymać wozy zabezpieczenia technicznego, mosty samobieżne i zabezpieczenie logistyczne.

Do tej pory mówi się, że pierwsze czołgi wejdą na wyposażenie 16. Dywizji Zmechanizowanej, w tym batalionu stacjonującego w Ostródzie. W tym roku do Polski ma trafić dziesięć sztuk tego czołgu.

Kilka dni temu przedsiębiorstwo Horstman Group, część niemieckiej grupy RENK ujawniło, że podpisało umowę ze spółką Hyundai Rotem na dostawę skrzyń biegów do polskich czołgów K2 Heuk-Pyo (Black Panther). Magazyn milmag.pl podał, że Koreańczycy zakupili dla potrzeb produkcji czołgów przewidzianych dla Polski 197 układów przeniesienia mocy z dostawami w latach 2023-2025 i z opcją na dostawę 800 kolejnych z dostawami po 2026 roku.

Co ciekawe, czołg produkowany był dotąd z różnymi wariantami skrzyń biegów i silników, jeden z nich - koreańska skrzynia biegów SNT Dynamics EST15K i koreański silnik - nie przeszedł testów trwałości, co spowodowało zamówienie niemieckich skrzyń RENK HSWL 295 TM. Dziesięć gotowych czołgów dla Polski ma być wyposażonych jeszcze w koreański wariant napędowy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski