Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami [ZDJĘCIA]

  Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami [ZDJĘCIA]

  Anita Czupryn

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami [ZDJĘCIA]

  ©Sławomir Seidler

  Upały się utrzymają do końca tygodnia, a to oznacza, że będą się zdarzać gwałtowne burze w różnych regionach kraju. - Teraz panują dobre warunki do rozwoju burz - mówi Piotr Żurawski, rzecznik stowarzyszenia Łowców Burz.
  Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed nawałnicami [ZDJĘCIA]

  ©Sławomir Seidler

  Ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o burze, jakie występują na terenie naszego kraju?

  Jest bardzo podobny do poprzednich lat, tylko w innych rejonach częściej występują burze. Wszystko zawsze zależy od tego, z jakiego kierunku napływają masy powietrza, zależy od sytuacji meteorologicznej nad danym regionem. Żadnych anomalii nie stwierdzamy.

  A nie jest tak, że w ostatnim czasie tych burz jest jednak więcej, że są one silniejsze, nagłe?
  Chyba wiem, do czego pani dąży, ale to nie jest dobry trop.
  Jak mówiłem, wszystko zależy od warunków - jeśli zdarzają się upały, to też zdarzają się nagłe i częstsze burze, ale na razie trudno powiedzieć, że jest to nietypowe. Aby stwierdzić, że w danym okresie burze występują częściej, że są gwałtowniejsze, to trzeba by kilkadziesiąt lat badań, sprawdzenia danych statystycznych ze stacji meteorologicznych, wtedy można by było powiedzieć, że w danym regionie zdarza się więcej burz, niż w innym. A to bardzo żmudna i czasochłonna praca.

  Czego możemy się spodziewać jeszcze w tym tygodniu? Macie prognozy na to, jak będzie wyglądał najbliższy weekend w Polsce, jeśli chodzi o pogodę?

  Staramy się publikować informacje na bieżąco na temat tego, czy pojawią się burze. Publikujemy prognozę dzień przed wystąpieniem zjawisk burzowych, następnie informujemy o ostrzeżeniach na bieżąco. Nie skupiamy się na prognozach tydzień do przodu. Mogę powiedzieć, że upały się utrzymają do końca tygodnia, a to oznacza, że będą się zdarzać gwałtowne burze w różnych regionach kraju. Natura jest niezwykle zmienna, wszystko w niej dzieje się szybko, trudno więc jednoznacznie określić, jaki obszar kraju w końcu tygodnia zaatakują burze. Niemniej, teraz panują dobre warunki na rozwój burz.

  Można określić najbardziej burzowe miesiące?

  Burze w Polsce występują najczęściej od maja do sierpnia. Wtedy są najwyższe temperatury i często zmieniają się masy powietrza.

  Zimą też się zdarzają burze, prawda?

  Jak najbardziej i jest to jak najzupełniej naturalne zjawisko, a nie anomalia. Często zimowe burze są słabsze, ale jeśli związane są z głębokimi niżami, to mogą mieć gwałtowniejszy przebieg.

  Jakie jeszcze nagłe zjawiska atmosferyczne, oprócz burz, możemy się spodziewać, że wystąpią w Polsce?

  Najbardziej gwałtowne zjawiska najczęściej związane są właśnie z burzami. Czyli silne porywy wiatru, duże opady gradu, ulewne opady deszczu czy głębokie niże, które przechodzą w okresie zimowym. Z burzami związane są też trąby powietrzne, a właściwie z wiązane z superkomórkami burzowymi - to są najsilniejsze burze, które mogą generować trąby powietrzne. Nie jest to więc żaden osobny temat. Mogą się też zdarzać u nas głębokie niże, które mogą powodować silne porywy wiatru. Średnia prędkość huraganu wynosi 118 kilometrów na godzinę, a u nas w porywach wiatr może osiągnąć 120 kilometrów na godzinę, najczęściej występuje w okresie zimowym, ale nie wieje ze stałą prędkością, więc o huraganach w Polsce nie można mówić. Tornada występują. Ostatnie, najsilniejsze było 14 lipca 2012 roku na Pomorzu. Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych.

  Zobacz niesamowite zdjęcia łowców burz:

  źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

  Słyszeliśmy niedawno ostrzeżenia przed białym szkwałem na Mazurach. Co to jest?

  Biały szkwał to w istocie potoczna nazwa określająca silny prąd zstępujący, a to oznacza bardzo silne uderzenie wiatru z bardzo gwałtownej burzy. Ten wiatr może dochodzić nawet do stu czterdziestu kilometrów na godzinę. A że tak silny wiatr rozpyla krople wody, które wyglądają jak białe fale, stąd nazwa biały szkwał.

  Skąd łowcy burz wiedzą, że nastąpią wyładowania atmosferyczne? Macie jakieś narzędzia?

  Korzystamy z tak zwanych modeli numerycznych, obliczanych przez komputer, czyli danych, które pokazują, jakie będzie ciśnienie, wilgotność powietrza, temperatura, prędkość wiatru i kierunek wiatru na różnych wysokościach w atmosferze, oraz energia CAPE istniejąca w tak zwanej warstwie wolnej konwekcji. Wszystko to wskazuje, jakie mogą być warunki na burze, wszystkie te dane mówią nam o tym, czy dana burza wystąpi. Na podstawie tych danych tworzymy dzień przed wystąpieniem zjawisk burzowych prognozę konwekcyjną na obszarze Polski, od możliwości wystąpienia burzy aż do jej trzeciego stopnia. Natomiast w dzień wystąpienia tych zjawisk, wydajemy ostrzeżenia na bieżąco, jeżeli te burze się przemieszczają, pokazując je na mapie.

  W jaki sposób jeszcze tropicie nawałnice?

  Za pomocą detektorów wyładowań atmosferycznych, danych radarowych informujących o natężeniu opadu w różnym czasie i miejscu oraz na podstawie zdjęć satelitarnych.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo