Polscy uczniowie chcą wrócić do szkoły, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i elementami nauki online

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Polscy uczniowie lubią chodzić na zajęcia do szkoły, ale chcą w przyszłości częściowo uczyć się także zdalnie i szerzej korzystać z nowoczesnych technologii – to najważniejszy wniosek z badania ankietowego przeprowadzonego w czasie pandemii. W badaniu wzięło udział prawie 5 tys. uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i klas I-IV szkół średnich. Dane zebrano na początku czerwca w dzienniku elektronicznym VULCAN.
Polscy uczniowie lubią chodzić na zajęcia do szkoły, ale chcą w przyszłości częściowo uczyć się także zdalnie i szerzej korzystać z nowoczesnych technologii – to najważniejszy wniosek z badania ankietowego przeprowadzonego w czasie pandemii. W badaniu wzięło udział prawie 5 tys. uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i klas I-IV szkół średnich. Dane zebrano na początku czerwca w dzienniku elektronicznym VULCAN. Pixabay
Udostępnij:
Polscy uczniowie chcą wrócić do szkoły, choć oczekują, że pewne elementy nauki zdalnej będą w przyszłości wykorzystywane - wynika z badania przeprowadzonego przez twórcę dziennika elektronicznego VULCAN i Zakład Badań nad Procesem Uczenia się Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prawie połowa polskich uczniów po blisko czterech miesiącach realizowania nauki zdalnej nie wyobraża sobie już powrotu do tradycyjnej szkoły. Chcą w niej więcej technologii.

Badania pokazały, że przed pandemią uczniowie uczyli się dość tradycyjnie i mało korzystali z narzędzi opartych na nowych technologiach. Większość ankietowanych, ucząc się, robiła tradycyjne notatki na kartce. Rzadko uczniowie robili notatki na komputerze czy nagrywali coś na telefonie. Wykorzystywali je natomiast do rozrywki. Ponad 85 proc. badanych stwierdziło, że przed pandemią bardzo interesowało się technologiami i lubiło z nich korzystać.

Czytaj także: Nauka zdalna sprawiła, że niektórzy uczniowie po wakacjach nie wrócą do szkoły. "Muszę tam odrabiać zadania, z których nic nie wynika"

Uczniowie chcą wrócić do szkoły i wykorzystywać więcej technologii

„Gdybyś w przyszłości był dyrektorem szkoły albo ministrem edukacji (...) to czy uczniowie uczyliby się w domu czy w szkole?” – to jedno z pytań ankiety wypełnionej przez blisko 5 tys. polskich uczniów w wieku od 9 do 20 lat.

Ponad 60 proc. uczniów powiedziało, że wolałoby wrócić do szkoły, niż dalej uczyć się zdalnie. Pozostałe osoby wolą naukę zdalną od tej w szkole, przy czym jedna czwarta z nich zadeklarowała, że taka forma nauki im się nie podoba, ale jest lepsza od lekcji w szkole.

Prawie 50 proc. badanych dostrzega potencjał kształcenia zdalnego i uważa, że uczenie się w sposób tradycyjny należy połączyć ze zdalnym nauczaniem i korzystaniem z nowoczesnych technologii. 18 proc. uczniów chciałoby po pandemii nadal uczyć się wyłącznie zdalnie, a 33 proc. wyłącznie tradycyjnie.

Zobacz też: Konkurs Kangur Matematyczny z rekordowymi wynikami, ale bez laureatów. Nie było uczciwie - twierdzą nauczyciele i rodzice

Zdalna nauka znacząco nie zmieniła nawyków uczniów. Badani, ucząc się nadal, najczęściej robią notatki w sposób tradycyjny, jednak więcej z nich zaczęła wykorzystywać do tego komputer (przed pandemią 8 proc., teraz 31 proc.).

– Badanie to pokazuje, że uczniowie przed wybuchem pandemii COVID-19, realizowali edukację bardzo tradycyjną. Pomimo, że przed tym okresem byli znacząco zaangażowani w nowe technologie, raczej nie korzystali z nich podczas nauki – podkreśla profesor Hanna Krauze-Sikorska, Kierownik Zakładu Badań nad Procesem Uczenia się, Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. I dodaje: – Doświadczenie kształcenia zdalnego, do którego byli oni niejako zmuszeni, pokazało im, że takie kształcenie może być efektywne i ciekawe.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie