Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Akademia Gitary: Lekcja z Manuelem Barrueco

Marek Zaradniak
Manuel Barrueco podczas lekcji z uczestnikami Polskiej Akademii Gitary.
Manuel Barrueco podczas lekcji z uczestnikami Polskiej Akademii Gitary. Grzegorz Dembiński
Będący najważniejszą postacią tegorocznej edycji Polska Akademia Gitary Manuel Barrueco odbył w poniedziałek w poznańskiej Akademii Muzycznej otwartą lekcję. Zdaniem jej uczestników była ona ważna, ale zbyt krótka.

Uczestnicy trwającego w Wielkopolsce festiwalu Polska Akademia Gitary mieli w poniedziałek okazję uczestniczenia w otwartej lekcji jaką prowadził światowej sławy wirtuoz Manuel Barrueco. Do Sali Marszałkowskiej poznańskiej Akademii Muzycznej przyszli zarówno studenci, uczniowie podstawowych i średnich szkół muzycznych, ale i inni wirtuozi którzy koncertują w tych dniach w Wielkopolsce. Kilkunastu wybranym młodym muzykom maestro udzielał osobistych uwag wsłuchując się w ich umiejętności.

- Muzyka nie jest po to, aby zachwycić tylko siebie, ale aby zachwycić też innych. Dobrym sposobem na nauczenie się utworu jest nagranie go, a potem odsłuchanie i spojrzenie na niego na chłodno. Każdy instrument ma swoje możliwości. Gitara także. Trzeba z nim rozmawiać Oswajać go ze sobą. A jeśli chodzi o poziom polskich gitarzystów to z tego co widziałem tutaj uważam, że jest on wysoki - mówił Manuel Barrueco.

Maestro mówił też o swoim życiu artystycznym i swojej pasji jaką jest wino.

W dniu kiedy mam koncert gdy przychodzę do sali koncertowej przegrywam wszystkie utwory z pierwszej części recitalu. Wszystko jednak zależy od repertuaru, bo czasami gram coś po raz pierwszy i nie jestem do końca pewien jak wyjdzie. Wtedy zadaję sobie pytanie czy jest coś, aby ta premiera mogła wyjść jeszcze lepiej. Podczas poznańskiego koncertu było kilka miejsc, w których bałem się, że się pomylę dlatego przyniosłem sobie nuty i przed koncertem przegrałem jeszcze raz na sali. Kocham rap, rocka, country i muzykę współczesną, ale podstawą dla każdego gitarzysty są bach i muzyka hiszpańska. Niektórzy gitarzyści chcą od niej odejść, ale potem wracają. natomiast jeśli chodzi o muzykę współczesną to w Baltimore pozyskałem środki na program, dzięki któremu młodzi kompozytorzy piszą na gitarę i ich utwory będą wkrótce wykonane - mówił Manuel Barrueco. Dodał, że bardzo dużo nauczył się o muzyce właśnie dzięki poznawaniu wina. - Są takie wina , które trzeba wypić od razu, a są takie, które są znacznie lepsze gdy dojrzeją. Podobnie jest z muzykami. Są tacy, którzy grają tak,że już się nie rozwiną i są tacy, którzy się ciągle rozwijają i można raczyć sie ich grą - zauważył maestro.

- Te zajęcia były bardzo stresujące ponieważ pierwszy raz w życiu miałem okazję zagrać dla gitarzysty o takim stażu i mającym w swym dorobku tyle sukcesów. Otrzymałem kilka cennych uwag. Zbyt dużo nie mogło ich się pojawić ponieważ lekcja była krótka, a i tak większość jej zajęło moje granie- mówi Karol Mruk student Akademii Muzycznej w Poznaniu, a studiujący na tej samej uczelni Igor Denysenko z Białorusi dodaje: - Ta lekcja dała mi do przemyślenia bardzo dużo rzeczy i pozwoliła spojrzeć na muzykę w zupełnie inny sposób. Niestety trwała zbyt krótko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski